14-aprel kuni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Moskvada Rossiya hukumati rahbari o‘rinbosari Aleksandr Novak bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qildi Rossiya hukumati matbuot xizmati. O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida “O‘zbekneftgaz” rahbari Bahodirjon Sidiqov ham bor edi.
Tomonlar gaz, neft, elektroenergetika sohalari, jumladan, qayta tiklanadigan energiya manbalari va gidroelektrstansiya loyihalari, shuningdek, atom elektrstansiyalari qurilishi sohasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonga neft va neft mahsulotlari yetkazib berishni ko‘paytirish imkoniyatlari, shuningdek, “Rosatom”ning yangi atom energetikasi obyektlarini qurishdagi ishtiroki istiqbollari ham muhokama qilindi.
Juma kuni Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Rossiya gaz ittifoqi loyihasini muhokama qilishda “jumladan, prezidentlar darajasida faol olg‘a siljishganini” aytgan.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов 14 апреля в Москве провёл встречу с заместителем председателя правительства России Александром Новаком, сообщает пресс-служба российского правительства. В составе узбекистанкской делегации также был глава «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества в газовой, нефтяной, электроэнергетической отраслях, включая проекты возобновляемых источников энергии и гидроэлектростанций, а также в сфере атомного строительства.
В ходе встречи речь также шла о возможности увеличения поставок нефти и нефтепродуктов в Узбекистан, а также о перспективах участия компании «Росатом» в строительстве новых объектов атомной энергетики.
В пятницу министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ходе визита в Узбекистан заявил, что Узбекистан, Казахстан и Россия, «в том числе на уровне президентов, активно продвинулись» в обсуждении проекта газового союза.