Prezident Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Ta’kidlanishicha, 2022-yilda chorvachilikda 1,4 mingta loyiha amalga oshirilib, qoramollar soni 14 mln, qo‘y-echkilar soni 24 mln boshga yetgan. Parrandachilik xo‘jaliklari soni 1,3 mingtani tashkil etib, tuxum yetishtirish 4 foiz, go‘shtda 28 foiz oshgan. Baliqchilik yo‘nalishida 290 ta loyiha amalga oshirilib, 502 ming tonna tansiq go‘sht yetishtirilgan. 27 ming tonna asal yetishtirildi.
Shu bilan birga, bu tarmoqlarda ozuqa va yer yetishmasligi, aylanma mablag‘lar bilan bog‘liq bir qancha muammolar bor. Shu bois soha vakillarining fikrlari o‘rganilib, takliflar ishlab chiqildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar mazkur tarmoqlarda joriy yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar haqida axborot berdi.
Xususan, Xalqaro qishloq xo‘jaligi taraqqiyoti jamg‘armasining grant mablag‘lari hisobidan hududlarda sut yig‘ish markazlari tashkil etiladi. Ularga kamida 100 ta aholi xonadoni biriktirilib, kooperativ tizim yo‘lga qo‘yiladi. Klasterlar tomonidan 64 ta chorvachilik kompleksi barpo etiladi. Jahon bankining mablag‘lari jalb qilinib, chorva mollarini identifikatsiya qilish tadbirlari boshlanadi.
Parrandachidlik xo‘jaliklariga ozuqa va aylanma mablag‘lar uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 35 million dollar yo‘naltiriladi. Mazkur kreditlar samaradorligini “Parrandasanoat” uyushmasi kuzatib boradi. Naslli jo‘jalar importini qo‘llab-quvvatlash uchun subsiyadiya miqdori oshiriladi.
Bularning natijasida parranda go‘shti yetishtirish hajmini yiliga 800 ming tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Baliqchilik uchun ham bir qator qo‘shimcha imkoniyatlar belgilanmoqda. Xususan, bundan buyon tabiiy suv havzalarini ijaraga berish onlayn auksion orqali bo‘ladi. Tarmoqda 241 ta, jumladan, krevetkani sanoat usulida yetishtirish loyihasi amalga oshiriladi. “Har bir oila — tadbirkor” davlat dasturi doirasida baliqchilik loyihalari uchun 50 mln so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratiladi. Bularning evaziga joriy yilda 850 ming tonna baliq yetishtirish mumkinligi qayd etildi.
Davlat rahbari tabiiy ko‘llar va daryolarda baliq ovlash bilan cheklanib qolmasdan, ularning bo‘yida mahalliy va xorijiy turistlarni jalb qiladigan ekoturizm maskanlari barpo etish zarurligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlarini asalari bilan changlatish ko‘lamini oshirish vazifasi qo‘yildi. 50 ming gektar bog‘ va 200 ming gektar dala chetlarida asalari uyalarini joylashtirish, qo‘shimcha sharoitlar yaratib, aholini asalchilikka jalb etish choralari belgilandi.

On April 17, President Shavkat Mirziyoyev received a presentation outlining proposals designed to bolster food production industries in Uzbekistan.
In 2022, Uzbekistan saw the implementation of 1,400 livestock projects, with cattle numbers reaching 14 million and sheep and goats totaling 24 million. Around 1,300 poultry farms were established, leading to a 4% increase in egg production and a 28% surge in meat production. In the fish-farming sector, 290 projects were executed, resulting in a harvest of 502,000 tons of fish. Additionally, 27,000 tons of honey were produced during this period.
At the same time, in these sectors there are a number of problems associated with a lack of fodder, land and working capital, the press service of the President said.
In 2023, the creation of new dairy farms across various provinces is planned, supported by a $10 million grant from the International Fund for Agricultural Development, according to Bakhrom Norkobilov, the Chairman of the Committee for Veterinary and Livestock Development. Each facility will collaborate with a minimum of 100 households to procure milk.
Prices for milk, other dairy products and eggs rose 20.2% on average in the past 12 months, according to the Statistics Agency.
Plans are in place for the clusters to establish 64 livestock complexes. Utilizing funds from the World Bank, they will initiate the labeling and identification of livestock.
Uzbekistan’s Reconstruction and Development Fund (the nation’s sovereign fund) has been directed to allocate $35 million for the provision of fodder and working capital to poultry farms. The Parrandasanoat association will oversee the efficient utilization of these loans.
In addition, there are plans to increase subsidies for imports of breeding chickens. As a result of the above measures, poultry meat production is expected to increase to 800,000 tonnes per year.
Moreover, natural water bodies designated for fish farming will be leased through online auctions. A total of 241 industry projects are anticipated, including commercial shrimp farming. Under the state program “Every Family is an Entrepreneur,” unsecured loans of up to 50 million soums will be allocated for fish breeding projects. This year, the fish harvest is expected to reach 850,000 tons.
The head of the state stressed that natural water bodies and rivers must be used, in addition to fishing, as centres of ecotourism that can attract local and foreign tourists.
Shavkat Mirziyoyev instructed to expand work on pollination of crops by bees. Measures have been identified to place beehives on the edges of 50,000 hectares of orchards and 200,000 hectares of fields and create conditions and incentives for the population to engage in beekeeping.