Prezident Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Ta’kidlanishicha, 2022-yilda chorvachilikda 1,4 mingta loyiha amalga oshirilib, qoramollar soni 14 mln, qo‘y-echkilar soni 24 mln boshga yetgan. Parrandachilik xo‘jaliklari soni 1,3 mingtani tashkil etib, tuxum yetishtirish 4 foiz, go‘shtda 28 foiz oshgan. Baliqchilik yo‘nalishida 290 ta loyiha amalga oshirilib, 502 ming tonna tansiq go‘sht yetishtirilgan. 27 ming tonna asal yetishtirildi.
Shu bilan birga, bu tarmoqlarda ozuqa va yer yetishmasligi, aylanma mablag‘lar bilan bog‘liq bir qancha muammolar bor. Shu bois soha vakillarining fikrlari o‘rganilib, takliflar ishlab chiqildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar mazkur tarmoqlarda joriy yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar haqida axborot berdi.
Xususan, Xalqaro qishloq xo‘jaligi taraqqiyoti jamg‘armasining grant mablag‘lari hisobidan hududlarda sut yig‘ish markazlari tashkil etiladi. Ularga kamida 100 ta aholi xonadoni biriktirilib, kooperativ tizim yo‘lga qo‘yiladi. Klasterlar tomonidan 64 ta chorvachilik kompleksi barpo etiladi. Jahon bankining mablag‘lari jalb qilinib, chorva mollarini identifikatsiya qilish tadbirlari boshlanadi.
Parrandachidlik xo‘jaliklariga ozuqa va aylanma mablag‘lar uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 35 million dollar yo‘naltiriladi. Mazkur kreditlar samaradorligini “Parrandasanoat” uyushmasi kuzatib boradi. Naslli jo‘jalar importini qo‘llab-quvvatlash uchun subsiyadiya miqdori oshiriladi.
Bularning natijasida parranda go‘shti yetishtirish hajmini yiliga 800 ming tonnaga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Baliqchilik uchun ham bir qator qo‘shimcha imkoniyatlar belgilanmoqda. Xususan, bundan buyon tabiiy suv havzalarini ijaraga berish onlayn auksion orqali bo‘ladi. Tarmoqda 241 ta, jumladan, krevetkani sanoat usulida yetishtirish loyihasi amalga oshiriladi. “Har bir oila — tadbirkor” davlat dasturi doirasida baliqchilik loyihalari uchun 50 mln so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratiladi. Bularning evaziga joriy yilda 850 ming tonna baliq yetishtirish mumkinligi qayd etildi.
Davlat rahbari tabiiy ko‘llar va daryolarda baliq ovlash bilan cheklanib qolmasdan, ularning bo‘yida mahalliy va xorijiy turistlarni jalb qiladigan ekoturizm maskanlari barpo etish zarurligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlarini asalari bilan changlatish ko‘lamini oshirish vazifasi qo‘yildi. 50 ming gektar bog‘ va 200 ming gektar dala chetlarida asalari uyalarini joylashtirish, qo‘shimcha sharoitlar yaratib, aholini asalchilikka jalb etish choralari belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 апреля ознакомился с презентацией предложений, направленных на поддержку отраслей производства продовольственной продукции в Узбекистане.
Отмечается, что в 2022 году реализовано 1400 животноводческих проектов, поголовье крупного рогатого скота достигло 14 миллионов, овец и коз — 24 миллионов. Количество птицеводческих хозяйств составило около 1300, производство яиц увеличилось на 4%, мяса — на 28%. В сфере рыбоводства реализовано 290 проектов, заготовлено 502 тысячи тонн рыбы. Произведено 27 тысяч тонн меда.
В то же время в этих отраслях существует ряд проблем, связанных с нехваткой кормов, земли и оборотных средств, сообщила пресс-служба главы государства.
В 2023 году за счёт грантов Международного фонда сельскохозяйственного развития на 10 млн долларов в регионах планируется создать новые молокосборочные пункты на основе международного опыта, сообщил председатель Комитета ветеринарии и развития животноводства Бахром Норкобилов. Каждый пункт будет кооперировать с не менее 100 домохозяйствами, заготавливающими молоко.
Стоит отметить, что по данным Агентства статистики, по итогам марта цены на молоко, прочие молочные продукты и яйца за последние 12 месяцев выросли в среднем на 20,2%.
Кластеры намерены построить 64 животноводческих комплекса. Начнётся маркировка и идентификация скота с привлечением средств Всемирного банка.
Из Фонда реконструкции и развития Узбекистана (суверенный фонд страны) поручено направить 35 млн долларов на обеспечение птицеводческих хозяйств кормом и оборотными средствами. За эффективностью использования кредитов будет следить ассоциация «Паррандасаноат».
Кроме того, предусмотрено увеличение суммы субсидий на импорт племенных цыплят. Ожидается, что в результате указанных мер производство мяса птицы вырастет до 800 тысяч тонн в год.
Более того, отныне естественные водоёмы для рыбоводства будут сдаваться в аренду через интернет-аукцион. Ожидается реализация 241 отраслевого проекта, в том числе по промышленному разведению креветок. В рамках госпрограммы «Каждая семья — предприниматель» на рыбоводческие проекты намечено выделить кредиты без залога в размере до 50 млн сумов. За счёт этого в текущем году планируется заготовить 850 тысяч тонн мяса рыбы.
Глава государства подчеркнул, что естественные водоёмы и реки должны использоваться, помимо ловли рыбы, как центры экотуризма, способные привлечь местных и иностранных туристов.
Шавкат Мирзиёев поручил расширить работу по опылению сельскохозяйственных культур пчёлами. Определены меры по размещению ульев по краям 50 тысяч гектаров садов и 200 тысяч гектаров полей, созданию условий и стимулированию населения к занятию пчеловодством.