Toshkent shahri Uchtepa tumani IIB xodimlari ko‘p qavatli uylar devorlariga giyohvand moddalar sotuvchi internet do‘konlar flayerlarini yopishtirib yurgan 29 yoshli R.G.ni qo‘lga oldi. Bu haqda poytaxt Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Erkak bu ishni 2022-yilning oktabr oyida internet orqali topganini ma’lum qildi. Uning aytishicha, kserokopiya bilan shug‘ullanuvchi 26 yoshli tanishi Z.K. pul evaziga flayerlarni ko‘paytirishda unga yordam bergan.
“Gazeta.uz”ga Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmatining aniqlik kiritishicha, mazkur holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 161-moddasi (Shaharlarni va boshqa aholi punktlarini obodonlashtirish qoidalarini buzish) va 194-moddalari (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) bilan ma’muriy bayonnoma tuzilgan.
“Narkograffiti” qo‘llanishi yoki dori vositalarini reklama qiluvchi varaqalar tarqatilishiga guvoh bo‘lgan poytaxt aholisidan 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilishlari so‘raladi.

Сотрудники ОВД в Учтепинском районе Ташкента задержали 29-летнего мужчину Р. Г., который расклеивал на стенах многоэтажных домов флаеры с рекламой онлайн-магазинов по продаже наркотиков. Об этом сообщила пресс-служба ГУВД Ташкента.
Мужчина сообщил, что нашёл эту работу в интернете ещё в октябре прошлого года. Он рассказал, что в размножении флаеров за отдельную плату ему помогал знакомый, 26-летний З. К., оказывающий услуги ксерокопии документов.
В пресс-службе ГУВД «Газете.uz» уточнили, что по данному факту составлен административный протокол по статьям 161 (нарушение правил благоустройства городов и других населённых пунктов) и 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
Жителей столицы, ставших свидетелями нанесения «наркограффити» или распространения флаеров с рекламой наркотиков, просят сообщать по телефону 102.