O‘zbekiston Oliy sudining Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan voqealar bo‘yicha jinoyat ishi bo‘yicha bo‘lib o‘tgan birinchi sud jarayonida aybdor deb topilgan shaxslarning apellatsiyalarini Toshkent shahrida ko‘rib chiqadi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Ishni apellyatsiya instansiyasida ko‘rish sanasi yaqin kunlarda ma’lum qilinadi.
Mart oyi oxirida Nukus voqealari bo‘yicha birinchi sudlangan 22 nafar mahkumdan 16 nafari dastlabki instansiya sudining qarori ustidan apellyatsiya shikoyati bergani haqida xabar bergan edik. Ular orasida jurnalist va huquqshunos Dauletmurat Tajimuratov, Qoraqalpog‘iston Ichki ishlar vazirligi Jinoyat qidiruv boshqarmasi sobiq boshlig‘i, marhum Polat Shamshetov, Saipnazar Kalimov, Sultanbek Kaipov va boshqalar bor.
Dauletmurat Tajimuratov manfaatlarini himoya qiluvchi “Simay Kom” byurosi advokati Sergey Mayorovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, uning himoyasidagi shaxs sudda ishtirok etish uchun Buxoro viloyatidagi qamoqxonadan Toshkentdagi 1-sonli tergov izolyatori (“Toshturma”)ga vaqtincha ko‘chirilgan.
Kuni kecha u prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Bosh prokuror Nig‘matilla Yo‘ldoshev, Ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov va huquq himoyachilariga Dauletmurat Tajimuratovning hibsga olinishi yuzasidan videomurojaat bilan chiqdi.
Unda 6-aprel kuni Toshkentda Tojimuratov ko‘chirilgandan so‘ng “uning soch-soqolini olib tashlangani”ni aytdi. “Unga nisbatan chiqarilgan hukm hali qonuniy kuchga kirgani yo‘q, u aybi isbotlangan va hukm qonuniy kuchga kirgan jinoyatchi deb hisoblanmaydi. Bu noqonuniy bo‘lgan”, — degan va Tojimuratov u “siyosiy mahbus” deb atagan.
Advokatning ta’kidlashicha, mahkumga “paxtasi yo‘q, eski va yirtiq matras, hidlangan yostiq va juda yomon choyshab” berilgan. Shuningdek, u Tojimuratovni xalq tilida “loxmachlar” deb ataladigan mahbuslar bilan birga qo‘yishganini aytdi.
Eslatib o‘tamiz, 31-yanvar kuni birinchi instansiya sudi “El xizmetinde” gazetasi sobiq bosh muharriri Dauletmurat Tajimuratovni hokimiyat yoki konstitutsiyaviy tuzumni ag‘darish uchun til biriktirish, o‘ta ko‘p miqdorda o‘zlashtirish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni qonuniylashtirish, tartibsizliklar tashkil etish, hokimiyat vakiliga qurol ishlatish yoki qo‘llash tahdidi bilan qarshilik ko‘rsatish va boshqa jinoyatlarda aybdor deb topilib, 16 yilga ozodlikdan mahrum qilingandi.

Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда Узбекистана рассмотрит апелляционные жалобы осуждённых по первому судебному процессу в рамках уголовного дела о событиях прошлого года в Каракалпакстане в Ташкенте. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Верховного суда.
Дата рассмотрения дела в апелляционной инстанции будет объявлена в ближайшее время.
В конце марта мы сообщали, что 16 из 22 осуждённых и их адвокаты подали апелляционные жалобы на решение суда первой инстанции, в том числе журналист и адвокат Даулетмурат Тажимуратов, бывший начальник отдела по уголовному розыску МВД Каракалпакстана, покойный Полат Шамшетов, Саиыпназар Калимов, Султанбек Каипов и другие.
Адвокат фирмы Simay Kom Сергей Майоров, представляющий интересы Даулетмурата Тажимуратова, сообщил, что его подзащитный в начале апреля был временно переведён из тюрьмы в Бухарской области в следственный изолятор №1 в Ташкенте для участия в предстоящем апелляционном процессе.
На днях Сергей Майоров выступил с обращением к президенту Шавкату Мирзиёеву, генеральному прокурору Нигматилле Юлдашеву, министру внутренних дел Пулату Бобожонову и правозащитникам касательно содержания Тажимуратова.
В нём он сообщил, что после перевода в Ташкент Тажимуратова 6 апреля «обрили наголо». «Приговор в отношении него ещё не вступил в силу, и он ещё не считается преступником, чья вина доказана», — заявил он, назвав Тажимуратова «политическим заключённым».
Адвокат отметил, что его подзащитного «заставляют делать уборку… в камере, но при этом не дают ему веник, тряпку, ведро». По его словам, к нему также поселили «лохмачей». Он считает, что «это всё делается демонстративно».
31 января Даулетмурат Тажимуратов был признан судом виновным в заговоре с целью захвата власти или свержения конституционного строя, хищении в особо крупном размере, легализации доходов, полученных от преступной деятельности, организации массовых беспорядков, сопротивлении представителю власти с применением или угрозой применения оружия и других преступлениях и приговорён к 16 годам лишения свободы.