18-aprel kuni O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov videokonferensiya shaklida “Markaziy Osiyo — Xitoy” tashqi iqtisodiy va tashqi savdo faoliyatiga mas’ul vazirlarning birinchi yig‘ilishida ishtirok etdi, deb xabar qildi vazirlik matbuot xizmati.
Suhbat chog‘ida Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari bilan XXR o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, savdo tartib-taomillarini erkinlashtirish va soddalashtirish, investitsiyalarni jalb qilish, ko‘p tomonlama savdo tizimini kengaytirish, mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish hajmini oshirish, raqamli iqtisodiyotni joriy etish, transport infratuzilmasini rivojlantirish, hududlararo hamkorlikni mustahkamlash to‘g‘risida fikr almashildi.
Laziz Kudratov o‘z nutqida “Markaziy Osiyo — Xitoy” mintaqasining ulkan tranzit salohiyatidan samarali foydalanish muhimligini, shuningdek, yuk tashishning uzluksizligini ta’minlash va transchegaraviy logistika tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli yechimlarni ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Hududlararo rivojlanishni chuqurlashtirish bo‘yicha ishlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi. Shu nuqtai nazardan, biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va yangi o‘sish nuqtalarini kashf etish maqsadida 2023-yilning ikkinchi yarmida O‘zbekistonda Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy hududlari rahbarlari forumini o‘tkazish taklif etildi.
Raqamli savdoni kengaytirish doirasida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi. “Raqamlashtirish davrida iqtisodiyot va savdoni rivojlantirish dasturi”ni ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi. Unda mintaqa mamlakatlari IT-parklari negizida “Intellektual Ipak yo‘li” qo‘shma platformasini yaratish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv ishtirokchilari imzolanishi rejalashtirilgan savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, “Xitoy — Markaziy Osiyo” doirasida raqamli savdo sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha memorandumlar muvaffaqiyatli kelishilganini qayd etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoyning iqtisodiy faoliyati ishtirokchilari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda Markaziy Osiyo davlatlari va XXR o‘rtasida sanoat, investitsiyalar, iqtisodiyot va savdo sohalarida o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada kengaytirishga qaratilgan o‘zaro hamkorlikni davom ettirish niyatlarini bildirdi.

Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов 18 апреля принял участие по видеоконференцсвязи в первом совещании министров, ответственных за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность «Центральная Азия — Китай», сообщила пресс-служба МИПТ.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между странами региона ЦА и КНР, в том числе в сфере либерализации и упрощения торговых процедур, привлечения инвестиций, расширения многосторонней торговой системы, увеличения объёмов взаимных поставок продукции, внедрения цифровой экономики, развития транспортной инфраструктуры, укрепления регионального сотрудничества.
Лазиз Кудратов отметил важность эффективного использования огромного транзитного потенциала региона «Центральная Азия — Китай», а также необходимость разработки системных решений для обеспечения бесперебойного грузопотока и развития трансграничных логистических сетей.
Министр также подчеркнул важность продолжения работы по углублению межрегионального развития. В этом контексте предложено провести Форум глав регионов стран Центральной Азии и Китая во втором полугодии 2023 года в Узбекистане для укрепления партнёрства между деловыми кругами и выявления новых точек роста.
На совещании были обсуждены перспективы активизации взаимодействия в рамках расширения цифровой торговли. Предложена инициатива по разработке «Программы развития экономики и торговли в эпоху цифровизации», которая будет включать создание совместной платформы «Интеллектуального Шёлкового пути» на базе IT-парков стран региона.
Участники совещания отметили успешное согласование запланированных к подписанию меморандумов по укреплению торгово-экономического сотрудничества, а также по сотрудничеству в сфере цифровой торговли в формате «Китай — Центральная Азия».
По итогам совещания стороны единогласно подтвердили намерение продолжить взаимодействие, направленное на создание благоприятной среды для участников экономической деятельности стран Центральной Азии и Китая и на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества между государствами Центральной Азии и КНР в сфере промышленности, инвестиций, экономики и торговли.