O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-aprel kuni Tatariston raisi Rustam Minnixanovni qabul qildi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirish va madaniy-gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda samarali hamkorlikda yuqori natijalarga erishilgani qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi ortmoqda. Toshkent viloyatida “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparki muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, Rossiya delegatsiyasining mazkur tashrifi davomida yangi loyihaga — Jizzax viloyatida texnopark barpo etishga start berildi.
Foto: t.me/nashtatarstan_official.
O‘tgan yili Toshkent viloyatining Chirchiq shahrida birinchi qo‘shma kimyo-sanoat texnoparki foydalanishga topshirilgan. Bugungi kunda unda 20 ta sarmoyaviy loyiha amalga oshirilib, mahsulot Qozog‘iston va Tojikistonga eksport qilinmoqda.
Tatariston rahbari matbuot xizmatining qayd etishicha, loyiha Tatariston rahbarining 2022-yil oktabr oyida Jizzax viloyatiga tashrifi yakunlari bo‘yicha amalga oshirilgan.
Texnoparkning bosh rejasi Qozon texnopolisi bo‘lmish “Ximgrad” mutaxassislari tomonidan tayyorlangan. Texnopark O‘zbekistonda xorijiy kompaniyalarning ishlab chiqarishini mahalliylashtirishga mo‘ljallangan. Mart oyida u yerga potensial rezidentlar tashrif buyurgan.
Rustam Minnixanov Jizzaxda Qozon federal universiteti filialida yaqinda ish boshlagan Tibbiyot ta’limi markaziga tashrif buyurdi. Simulyatsiya markazida talabalar bo‘lajak mutaxassisligi bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni o‘rganadi.
QFU filiali 2022-yil oktabr oyida ochilgan. Bu yerda geologiya, dasturiy injiniring, iqtisod, jurnalistika, axborot tizimlari va texnologiyalari, tilshunoslik, tibbiy biokimyo, tibbiyot, farmatsiya va stomatologiya yo‘nalishlari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi. Filialda birinchi kursda jami 259 nafar, shundan 145 nafari tibbiyot yo‘nalishida tahsil oladi.
Rustam Minnixanov O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov bilan ham uchrashdi. Tomonlar an’anaviy va yangi yo‘nalishlar, jumladan, energetika, avtomobilsozlik, vertolyot, gaz-motor yonilg‘isi, qishloq xo‘jaligi kabi sohalardagi hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Tatariston delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifidan asosiy maqsad — Toshkent shahrida o‘tayotgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasida ishtirok etish.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в понедельник принял раиса Татарстана Рустама Минниханова, находящегося в стране с рабочим визитом.
На встрече были рассмотрены вопросы реализации проектов в разных отраслях экономики и углубления культурно-гуманитарного обмена, говорится в сообщении пресс-службы президента Узбекистана.
В этот же день Рустам Минниханов принял участие в открытии химико-индустриального технопаркаа «Джизак». В церемонии участвовали вице-премьер — министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев и руководство Джизакской области.
Фото: t.me/nashtatarstan_official.
В прошлом году первый совместный химико-индустриальный технопарк был открыт в Чирчике Ташкентской области. Сегодня в нём реализуют 20 инвестиционных проектов, продукцию экспортируют в Казахстан и Таджикистан.
В сообщении пресс-службы главы Татарстана отмечается, что проект реализован по итогам визита главы Татарстана в Джизакскую область в октябре 2022 года.
Мастер-план технопарка был подготовлен специалистами казанского технополиса «Химград». Технопарк предназначен для локализации производств зарубежных компаний на территории Узбекистана. В марте площадку посетили потенциальные резиденты.
В Джизаке Рустам Минниханов посетил Центр медицинского образования, который недавно начал работу в филиале Казанского федерального университета. В симуляционном центре студенты обучаются практическим навыкам своей будущей специальности.
Филиал КФУ был открыт в октябре 2022 года. Здесь готовят кадры в сфере геологии, программного инжиниринга, экономики, журналистики, информационных систем и технологий, лингвистики, медицинской биохимии, лечебного дела, фармации и стоматологии. Всего в филиале на первом курсе обучается 259 человек, из них 145 — на медицинских направлениях.
Рустам Минниханов также встретился с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым. Стороны обсудили вопросы сотрудничества в традиционных и новых направлениях, в том числе в энергетике, автомобилестроении, вертолётостроении, газомоторнои топливе, сельском хозяйстве.
Основная цель визита делегации Татарстана в Узбекистан — участие в выставке «Иннопром. Центральная Азия» в Ташкенте.