“Gazeta.uz” jurnalistlari Toshkentdagi bir qator referendum uchastkalarida ovoz berish jarayonida qator qoida buzilishi holatlari qayd etilganini ma’lum qildi. Eng ko‘p kuzatilayotgan holat — bu an’anaviy ravishda oila a’zolari o‘rniga ovoz berishdir. O‘tgan yillardagi keng targ‘ibot ishlari sharofati bilan bunday holatlar keskin kamaygan, shunga qaramay hamon uchrab turibdi.
Shuningdek, er-xotin uchastkaga birga kelib, ulardan biri boshqasi uchun ham byulletenni to‘ldirishi holatlari ham mavjud. Komissiya a’zolari ovoz beruvchidan bittadan ko‘proq byulleten topshirgani, ular esa berilgan byulletenlarning barini to‘ldirib, urnaga tashlashi holatlari ham kam emas.
Muxbirlarimizning ogohlantirishlaridan so‘ng komissiya raislari ularga minnatdorlik bildirib, chora ko‘rishga va’da berdi. Ba’zi uchastkalarda bir kishiga bittadan ortiq byulleten berish to‘xtatildi. Jurnalistlarimizdan biri yaqinlari uchun ham ovoz berish istagini bildirgan fuqarolarga uchastka a’zolari ular o‘zlari kelib, o‘zlari ovoz berishlari lozimligini tushuntirganiga guvoh bo‘ldi.
Bundan tashqari, muxbirimizning kuzatuviga ko‘ra, bir uchastkada fuqaroning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmasa-da, unga ovoz berish uchun ruxsat berilgan. Komissiya ID-kartaning elektron nusxasini shaxsni tasdiqlovchi hujjat sifatida qabul qilgan.
Ba’zi uchastkalarda jurnalistlarni nonushta qilib olish yoki choy ichishga taklif qilishgan.
Muxbirlar uchastkalardagi kuzatuvchilarning sustligini ham ta’kidladi. Aksariyat kuzatuvchilar vaziyatni to‘laqonli kuzatish imkoni bo‘lmagan stol oldida shunchaki o‘tiribdi.
Tongda ko‘plab uchastkalardagi kuzatuvchilarning stollari yo bo‘sh, yoki partiyalardan taklif qilingan bir-ikki kuzatuvchi bor edi, xolos.
“Gazeta.uz”da yuqoridagi holatlar qayd etilgan uchastkalar haqida ma’lumotlar bor.
Ta’kidlash joiz, Markaziy saylov komissiyasi rahbari Zayniddin Nizomxo‘jayev MSKning 9:00 dagi brifingida qilgan chiqishi chog‘ida shu vaqtgacha ovoz berish jarayonida qoidabuzarliklar qayd etilmaganini ma’lum qilgan edi. Soat 11:00 da jurnalistlar oldida hisobot bergan ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Bekmurod Abdullayev ham shu vaqtgacha IIV referendumda ovoz berish jarayonida qoida buzilishi holatlari yuz bergani haqida ma’lumotlar kelib tushmaganini bildirdi.
Ovoz berish jarayonidagi qoida buzilishi holatlari haqida MSKning 1200 qisqa raqami yoki ichki ishlar organlarining 102 raqami orqali xabar berish mumkin.

Gazeta.uz journalists have observed irregularities in the voting process at several referendum polling stations in Tashkent. The prevalent violation noted is the practice of family voting. Although such incidents have reduced in number in recent years due to widespread awareness campaigns, they are still being observed.
Instances of improper voting procedures have also been reported by Gazeta.uz journalists. Such violations include instances where both spouses arrive at the polling station together, but only one of them fills out the ballot paper in the presence of the other. In addition, it has been observed that some commission members have provided voters with more than one ballot paper to cast their votes.
constitution, referendum-2023, violations
In reply to our reporters' remarks to the heads of commissions they thanked and promised to take measures. At some polling stations they stopped giving out more than one ballot paper. Our journalist witnessed several people who wanted to vote for their relatives were asked to invite family members to the polling station to do so themselves.
In addition, according to our correspondent’s observation, at one polling station voters were allowed to cast their vote despite the fact that they did not have their identity documents with them. The commission accepted electronic copies of ID cards as their proof of identity.
At some polling stations journalists were invited to have breakfast or offered tea.
Correspondents also note the passivity of observers at the polling stations. Many of them are mostly seated at tables, from where it is impossible to fully observe the process.
An empty observers' table at 10:15.
At many polling stations in the morning the observers' tables were either empty or one or two party observers were present.
“Gazeta.uz has data on the polling stations where the above-mentioned violations were noted.
It should be noted that Zainiddin Nizamkhojaev, head of the Central Election Commission, speaking at a 9:00 briefing at the CEC, said that at that time no violations were registered during the voting. Deputy Interior Minister Bekmurod Abdullayev, who spoke to reporters at 11:00, also said that so far the Interior Ministry has received no reports of violations of law during the referendum voting.
Violations can be reported by calling the CEC’s short code 1200 or by calling the Interior Ministry’s 102 number.