“Gazeta.uz” jurnalistlari Toshkentdagi bir qator referendum uchastkalarida ovoz berish jarayonida qator qoida buzilishi holatlari qayd etilganini ma’lum qildi. Eng ko‘p kuzatilayotgan holat — bu an’anaviy ravishda oila a’zolari o‘rniga ovoz berishdir. O‘tgan yillardagi keng targ‘ibot ishlari sharofati bilan bunday holatlar keskin kamaygan, shunga qaramay hamon uchrab turibdi.
Shuningdek, er-xotin uchastkaga birga kelib, ulardan biri boshqasi uchun ham byulletenni to‘ldirishi holatlari ham mavjud. Komissiya a’zolari ovoz beruvchidan bittadan ko‘proq byulleten topshirgani, ular esa berilgan byulletenlarning barini to‘ldirib, urnaga tashlashi holatlari ham kam emas.
Muxbirlarimizning ogohlantirishlaridan so‘ng komissiya raislari ularga minnatdorlik bildirib, chora ko‘rishga va’da berdi. Ba’zi uchastkalarda bir kishiga bittadan ortiq byulleten berish to‘xtatildi. Jurnalistlarimizdan biri yaqinlari uchun ham ovoz berish istagini bildirgan fuqarolarga uchastka a’zolari ular o‘zlari kelib, o‘zlari ovoz berishlari lozimligini tushuntirganiga guvoh bo‘ldi.
Bundan tashqari, muxbirimizning kuzatuviga ko‘ra, bir uchastkada fuqaroning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmasa-da, unga ovoz berish uchun ruxsat berilgan. Komissiya ID-kartaning elektron nusxasini shaxsni tasdiqlovchi hujjat sifatida qabul qilgan.
Ba’zi uchastkalarda jurnalistlarni nonushta qilib olish yoki choy ichishga taklif qilishgan.
Muxbirlar uchastkalardagi kuzatuvchilarning sustligini ham ta’kidladi. Aksariyat kuzatuvchilar vaziyatni to‘laqonli kuzatish imkoni bo‘lmagan stol oldida shunchaki o‘tiribdi.
Tongda ko‘plab uchastkalardagi kuzatuvchilarning stollari yo bo‘sh, yoki partiyalardan taklif qilingan bir-ikki kuzatuvchi bor edi, xolos.
“Gazeta.uz”da yuqoridagi holatlar qayd etilgan uchastkalar haqida ma’lumotlar bor.
Ta’kidlash joiz, Markaziy saylov komissiyasi rahbari Zayniddin Nizomxo‘jayev MSKning 9:00 dagi brifingida qilgan chiqishi chog‘ida shu vaqtgacha ovoz berish jarayonida qoidabuzarliklar qayd etilmaganini ma’lum qilgan edi. Soat 11:00 da jurnalistlar oldida hisobot bergan ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Bekmurod Abdullayev ham shu vaqtgacha IIV referendumda ovoz berish jarayonida qoida buzilishi holatlari yuz bergani haqida ma’lumotlar kelib tushmaganini bildirdi.
Ovoz berish jarayonidagi qoida buzilishi holatlari haqida MSKning 1200 qisqa raqami yoki ichki ishlar organlarining 102 raqami orqali xabar berish mumkin.

Журналисты «Газеты.uz» отмечают некоторые нарушения в процессе голосования на разных участках референдума в Ташкенте. Самое распространённое — это традиционное голосование за членов семьи. Благодаря широкой информационной кампании в предыдущие годы таких случаев стало заметно меньше, но они всё ещё встречаются.
Есть также случаи, когда супруги приходят на участок вместе, но бюллетень заполняет один из них в присутствии другого. Отмечено немало случаев, когда члены комиссий выдают голосующим больше одного бюллетеня, а те заполняют и опускают их в урну.
На замечания наших корреспондентов руководителям комиссий они благодарили и обещали принять меры. На некоторых участках перестали выдавать больше одного бюллетеня. Наш журналист был свидетелем, как нескольких людей, желавших проголосовать за близких, попросили пригласить на участок членов семьи, чтобы они сделали это сами.
Кроме того, по наблюдению нашего корреспондента, на одном участке избирателям разрешили отдать голос, несмотря на то, что у них не было при себе документов, удостоверяющих личность. Комиссия приняла в их качестве электронные копии ID-карт.
На некоторых участках журналистов приглашали позавтракать или предлагали выпить чай.
Корреспонденты также отмечают пассивность наблюдателей на участках. Многие, в основном, сидят за столами, откуда невозможно полноценно наблюдать за процессом.
На многих участках утром столы наблюдателей были либо пустыми, либо за ними присутствовали один-два наблюдателя от партий.
«Газета.uz» имеет данные по участкам, где отмечены указанные выше нарушения.
Отметим, что глава Центризбиркома Зайниддин Низамходжаев, выступая на брифинге в ЦИКе в 9:00, сообщил, что на тот момент нарушений в ходе голосования зафиксировано не было. Заместитель министра внутренних дел Бекмурод Абдуллаев, который выступил перед журналистами в 11:00, также заявил, что до настоящего времени МВД не получало сообщений о нарушениях закона в ходе голосования на референдуме.
Сообщить о нарушениях можно по короткому номеру ЦИКа 1200 или в органы внутренних дел по номеру 102.