“Toshshahartransxizmat” kompaniyasi boshqaruvi raisi, poytaxt transport boshqarmasi boshlig‘i Anvar Jo‘rayev so‘nggi paytlarda “gormoshka” avtobuslar bilan bog‘liq noxush holatlar yuzasidan “Gazeta.uz” muxbiriga izoh berdi.
Eslatib o‘tamiz, bir kun avval Toshkent shahrining Yunusobod tumanida ajratilgan chiziq bo‘ylab harakatlanayotgan ikkita yangi “King Long” avtobusi gaz ballonlarining qobig‘i daraxtga urilib, gaz uskunasi avtobuslarning tomidan uchib ketgandi.
“24-yo‘nalishda 18 metrli avtobus ustidagi gaz ballon uskunasining himoya korpusi tushib ketgan. Bunga sabab chinor shoxlari bo‘ldi, keyin obodonlashtirish boshqarmasi bilan birga daratning ortiqcha shoxlarini olib tashladik, — deydi Anvar Jo‘rayev. “Ammo bu daraxtning tanasi yo‘lga egilib turganini hisobga olib, biz yo‘l belgilarini Yo‘l harakati boshqarmasi bilan birgalikda ko‘rib chiqyapmiz. O‘sha qismdagi yo‘l tasmasini qaytadan chaproqqa surib, chizib chiqamiz. Shunda bu daraxtni chetlab o‘tish va kelajakda daraxt va avtobus o‘rtasida to‘qnashish holatlarning oldini olish mumkin bo‘ladi”.
Transport departamenti rahbari ilk bor 26-aprel kuni 93-yo‘nalishdagi avtobus bilan sodir bo‘lgan shunday holatga ham izoh berdi. Anvar Jo‘rayevning ta’kidlashicha, o‘shanda faqat novdalar tegib ketgan, bu esa transportga jiddiy zarar etkazmagan.
“Biz avtobuslarni yo‘lga qo‘yishdan oldin idoralararo ishchi guruh tuzgandik. Obodonlashtirish boshqarmasi, Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi, Toshkent shahar hokimligi, Transport vazirligi va „Toshshahartransxizmat“ bilan hamkorlikda har bir yo‘nalish bo‘ylab aylandik, [juda katta sig‘imli] avtobuslarda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan to‘siqlarni, burilish, qayrilish imkoniyatlarini o‘rgandik. Ko‘chalarning barcha parametrlari ulardagi bo‘g‘inli avtobuslar harakatiga mos keladi. Ajratilgan chiziqlar ularning qayrilishi uchun ham yetarli. Ijtimoiy tarmoqlardagi tafovut haqida yozilgan fikrlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi”, — deya ta’kidladi Anvar Jo‘rayev.
“Inson omili bor. Tan olishimiz kerakki, uzoq vaqt davomida bizda ayniqsa katta sig‘imli avtobuslar bo‘lmagan, [shuning uchun] bu avtobuslarda ishlaydigan haydovchilar kimnidir urib yuborish yoki biror narsaga urilishdan qo‘rqishadi va shuning uchun ular qayrilayotgnanda kattaroq radiusda qayrilishadi. Lekin shuni ta’kidlab o‘tmoqchimanki, 18 metrli yoki elektrobus va boshqa yangi avtobuslarga o‘tirgan har bir haydovchi o‘qitilgan”, — dedi boshqarma boshlig‘i.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi “Sharqiy” aeroportda Xitoydan sakkiz nafar instruktor ishtirokida haydovchilarning malakasini sinovdan o‘tkazish va tekshirish platformasi yaratilgan. Ular toshkentlik haydovchilarni 18 metrli avtobuslar, elektrobuslar va gazli avtobuslarni boshqarishga o‘rgatishdi. Faqat treningdan keyin ularga haydovchilik sertifikatlarini berishdi.
“Biz xitoylik hamkasblarimiz bilan liniyalarga boramiz, ular haqiqiy yo‘lda haydovchining marshrutda qanday haydashini kuzatadi va tavsiyalar beradi. Qolaversa, parallel ravishda ko‘rsatma beramiz”, — deya xulosa qildi Anvar Jo‘rayev.

Председатель правления компании «Тошшахартрансхизмат», начальник Управления транспорта столицы Анвар Джураев прокомментировал корреспондентам «Газеты.uz» недавние происшествия с автобусами-«гармошками».
Напомним, на днях два новых сочленённых автобуса King Long, двигаясь по выделенной линии в Юнусабадском районе Ташкента, задели кожухом, закрывающим газовые баллоны, дерево, из-за чего газовое оборудование слетело с крыши автобусов.
«На 24-м маршруте у 18-метрового автобуса слетел защитный кожух газобалонного оборудования. Причиной стали были ветки чинары, которые мы затем вместе с Управлением благоустройства убрали, — сказал Анвар Джураев. — Но учитывая, что ствол этого дерева склоняется над дорогой, мы с Управлением дорожного движения совместно пересматриваем разметку дороги, чтобы была возможность объехать это дерево и предотвратить впредь такие случаи, как физический контакт дерева и автобуса».
Глава Управления транспорта также прокомментировал первый такой случай, который произошёл ранее, 26 апреля, с автобусом на 93-м маршруте. Анвар Джураев отметил, что тогда имело место только касание веток, что не повлекло за собой серьёзных повреждений.
«У нас была создана межведомственная рабочая группа до запуска автобусов на линии. Совместно с Управлением благоустройства, Управлением безопасности дорожного движения, хокимиятом Ташкента, Министерством транспорта и „Тошшахартрансхизмат“ мы объездили каждый маршрут, изучая возможные помехи, возможности поворотов, разворотов автобусов [очень большой вместимости]. Все параметры улиц соответствуют [движению по ним сочленённых автобусов]. То, что в соцсетях пишут о несоответствии, — не соответствует реальности», — подчеркнул Анвар Джураев.
«Есть человеческий фактор. Надо признать тот факт, что у нас долгое время отсутствовали автобусы особо большой вместимости, [поэтому] у работающих на этих автобусах водителей есть боязнь кого-то зацепить или что-то задеть, в связи с чем они делают побольше разворот, берут больше радиус поворота. Но хотел бы отметить, что каждый водитель, который садится на 18-метровый или электробус и другие новые автобусы, прошёл подготовку», — заявил глава управления.
Он рассказал, что в новом аэропорту «Восточный» была создана площадка для тестирования и проверки навыков водителей с участием восьми инструкторов из Китая. Они обучили ташкентских водителей вождению 18-метровых автобусов, электробусов и газовых автобусов. Только после обучения они выдали им сертификаты о допуске водителя.
«С китайскими коллегами мы выезжаем на линии, они смотрят фактическое вождение водителя на маршруте и дают рекомендации. Помимо этого, параллельно мы ведём инструктаж», — заключил Анвар Джураев.