Aprel oyi oxirida O‘zbekistonda chiqindi xavfsizligi va suvning favqulodda ifloslanishining oldini olish bo‘yicha idoralararo ishchi guruh tuzish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Markaziy Osiyoda (Qozog‘iston va Tojikistondan keyin) rasman shunday ishchi guruhini tuzgan uchinchi davlatga aylanadi, deb xabar qildi BMT matbuot xizmati.
O‘zbekistonda oltin va uran faol qazib olinmoqda, shu paytgacha mamlakat hududining atigi 20 foizi o‘rganilgani hisobga olinsa, yaqin yillarda tog‘-kon sanoati rivojlanishi kutilmoqda.
Shaxtalar soni va hajmining kutilayotgan o‘sishi chiqindilar ko‘payishiga olib kelishi mumkin, bu esa suvning ifloslanishi xavfini keltirib chiqaradi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 41 ta radioaktiv va boshqa zararli chiqindilar saqlanadigan joy mavjud bo‘lib, ulardan 10 tasi transchegaraviy ta’sir xarakteriga ega. Bundan tashqari, BMT O‘zbekiston daryolarning quyi oqimida joylashgani va unga yuqori oqimdagi mamlakatlardagi suv ifloslanishi ta’sir qilishi mumkinligini ta’kidladi.
“Shuning uchun idoralararo va transchegaraviy hamkorlikni mustahkamlash suvning favqulodda ifloslanishining oldini olish va avariya oqibatlarini yumshatish uchun muhim hisoblanadi”, — deya ta’kidladi BMT.
Yig‘ilish ishtirokchilari BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining (BMT YeIK) chiqindixonalar xavfsizligini oshirish bo‘yicha tavsiyalarini ko‘rib chiqdi, shuningdek, Qozog‘iston va Tojikistonda idoralararo ishchi guruhlarni tashkil etish tajribasini o‘rgandi.
BMT YeIK O‘zbekistonni Shveysariya Atrof-muhitni himoya qilish federal boshqarmasining moliyaviy ko‘magi orqali jamoalar tashkil etish, joylarda treninglar o‘tkazish va submintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda qo‘llab-quvvatlamoqda. Ishchi guruh sanoat xavfsizligi, suv resurslari uchun mas’ul organlar, shuningdek, xususiy sektor, ilmiy doiralar va nodavlat notijorat tashkilotlari o‘rtasida muvofiqlashtirish va hamkorlik qilish uchun platforma vazifasini o‘taydi.
Tabiat resurslari vazirligi vakili Jahongir Tolipov mazkur guruh O‘zbekistonga tog‘-kon sanoati sohasida milliy boshqaruvni kuchaytirish imkonini berishini, 2030-yilgacha mamlakatning ekologik maqsadlariga erishishga ko‘maklashishini va BMT YeIK ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalar konvensiyasiga qo‘shilish yo‘lida harakat qilishini ta’kidladi.
BMTga ko‘ra, O‘zbekiston hozirda ushbu konvensiyaga a’zo bo‘lmasa-da, 2005-yildan beri ushbu konvensiya doirasidagi yordam va hamkorlik dasturidan ko‘mak olmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekiston 2007-yildan beri suv bo‘yicha konvensiyaning a’zosi hisoblanadi. Ikkala konvensiya ham mamlakatga suvning favqulodda ifloslanishining oldini olish uchun zarur yordamni taqdim etadi.

В конце апреля в Узбекистане провели встречу по созданию межведомственной рабочей группы по безопасности хвостохранилищ и предотвращению аварийного загрязнения воды. Узбекистан станет третьей страной в Центральной Азии (после Казахстана и Таджикистана), официально создавшей такую рабочую группу, сообщила пресс-служба ООН.
Хвостохранилища предназначены для хранения или захоронения радиоактивных, токсичных и других отвальных отходов обогащения полезных ископаемых.
В Узбекистане активно добывают золото и уран, и ожидается, что горнодобывающая промышленность в ближайшие годы будет только расти, учитывая, что пока было исследовано лишь 20% территории страны.
Ожидаемый рост числа и размеров шахт, как ожидается, приведёт к увеличению числа хвостохранилищ, содержащих побочные продукты добычи металлов, что создаст риски загрязнения воды.
На сегодняшний день в Узбекистане — 41 хвостохранилище, 10 из которых потенциально могут иметь трансграничное воздействие. Кроме того, отметили в ООН, Узбекистан находится в низовье рек, и на него может повлиять случайное загрязнение воды в странах верхнего течения.
«Поэтому укрепление межведомственного и трансграничного сотрудничества имеет ключевое значение как для предотвращения аварийного загрязнения воды, так и для смягчения последствий в случае аварии», — подчеркнули в ООН.
Участники встречи рассмотрели рекомендации Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) по повышению безопасности хвостохранилищ, а также изучили опыт по созданию межведомственных рабочих групп в Казахстане и Таджикистане.
ЕЭК ООН поддерживает Узбекистан в создании группы, организации обучения на местах и укреплении субрегионального сотрудничества благодаря финансовой поддержке Федерального управления охраны окружающей среды Швейцарии. Рабочая группа послужит платформой для координации и сотрудничества между органами, ответственными за промышленную безопасность, водные ресурсы, а также частным сектором, академическими кругами и неправительственными организациями.
Представитель Министерства природных ресурсов Джахонгир Талипов отметил, что группа позволит Узбекистану укрепить национальное управление в сфере добычи полезных ископаемых, будет способствовать достижению экологических целей страны к 2030 году и работе над присоединением к Конвенции ЕЭК ООН о промышленных авариях.
В ООН пояснили, что Узбекистан, хотя и не является на сегодняшний день стороной этой конвенции, с 2005 года получает поддержку программы помощи и сотрудничества в рамках конвенции. При этом Узбекистан — сторона Водной конвенции с 2007 года. Обе конвенции предоставляют стране необходимую поддержку в области предотвращения аварийного загрязнения воды.