1-may kuni O‘zbekiston inson huquqlari “Ezgulik” jamiyati matbuot xizmati Dilshodjon To‘raxo‘jayev Toshkent shahar IIBB tergov bo‘limida va Hasanboy Abdunabiyev “Toshturma”da qiynoqqa solingani haqida post e’lon qildi.
Qayd etilishicha, Namangan viloyati Pop tumani Chodak qishlog‘ida yashovchi Doniyor To‘raxo‘jayev bosqinchilikda gumonlangan 40 yashar ukasi Dilshodjonning 12−15-aprel kunlari Toshkent shahar IIBB tergov bo‘limida shafqatsiz qiynoqlarga solingani, og‘zi va qo‘llari skotch bilan bog‘lanib, noinsoniy qiynoqlarga solinganini iddao qilgan.
“Surishtiruv, advokatlar va guvohlar bilan suhbatlardan so‘ng ma’lum bo‘ldiki, Dilshodjon To‘raxo‘jayev haqiqatan ham fuqaro kiyimidagi jinoyat qidiruv bo‘limi xodimlari, qora maxsus kiyimdagi „ajal farishtalari“ va tergovchilar tomonidan majburiy ko‘rsatma olish maqsadida qiynoqqa solingan. Advokatlarga ko‘ra, uning badaniga elektroshoker vositasida yetkazilgan zarar siz ko‘rayotgan rasmlarda ham aks etgan. Uning momataloq badanidagi jarohatlar hanuz ketgani yo‘q”, — deyiladi jamiyat xabarida.
Dilshod To‘raxo‘jayev kim?
Dilshod To‘raxo‘jayev O‘zbekistonda tug‘ilgan, lekin Rossiya fuqarosi. U 3-fevral kuni UzReport TV telekanaliga bergan intervyusida 20 yil Rossiya Federatsiyasida (2000−2020-yillar) yashaganini, biroq prezident Shavkat Mirziyoyevning xorijdagi vatandoshlarga chaqiruvi nutqlari ortidan mamlakat taraqqiyotiga hissa qo‘shish uchun vataniga qaytishga qaror qilganini aytadi.
Tadbirkor Namangan viloyati Pop tumani Chodak qishlog‘ida kuniga 2 ming nafargacha sayyohni qabul qila oladigan “Aparat Hotel Kosmos” sayyohlik inshooti va dam olish maskani qurilishiga 25 milliard so‘m sarmoya kiritgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha 75 kishini ish bilan ta’minlash imkonini beradi.
To‘raxo‘jayev shuningdek, 800 ta mehmon uyi qurilishi haqida ma’lum qildi, ulardan 10 tasi foydalanishga topshirilgan, qolganlari esa 2025-yilning uchinchi choragida yakunlanishi rejalashtirilgandi.
“Prezidentimiz yurtdoshlarimiz va salohiyatli tadbirkorlarning o‘z vataniga qaytishini ta’minlashga alohida e’tibor qaratdi. Ana shunday yaratilgan imkoniyatlardan kuch olaman. Biz bundan keyin ham to‘xtab qolmaymiz va ishlashda davom etamiz”, — degandi u intervyuda.
Prezident tadbirkorning loyihasi haqida ham gapirgan, “O‘zbekiston 24” telekanali esa telereportaj tayyorlagan.
Shuningdek, jamiyat yana bir fuqaro qiynoqqa solingani haqida ma’lumot bergan.
“O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-moddasida (Kuchli ta’sir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda egallash) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etishda gumonlanib, Toshturmada saqlanayotgan 29 yashar Hasanboy Abdunabiyevga nisbatan sodir etilgan qiynoq natijasida u salkam nogironga aylanib qoldi”, — deya qayd etilgan xabarda.
IIV munosabati
Yuqorida keltirilgan xabarga IIV matbuot xizmati munosabat bildirdi.
IIV xabarida qayd etilishicha, 2023-yilning 12-aprel kuni IIV Tezkor qidiruv departamenti Uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi, Toshkent shahar IIBB, Namangan viloyati IIB hamda DXX xodimlari tomonidan Toshkent shahri va Namangan viloyati hududlarida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar jarayonida bir necha oylar davomida “tadbirkorlarga nisbatan tovlamachilik qilib ularni qo‘rquv ostida ushlab kelayotgan yirik uyushgan jinoiy guruh”ning 10 nafar a’zolari qo‘lga olingan.
“Guruh a’zolarining ilgari og‘ir turdagi jinoyatlar bilan bir necha marotaba sudlanganliklari hamda nihoyatda tajovuzkor ekanliklari inobatga olinib, Ichki ishlar organlarining maxsus kuchlari jalb etilgan holda qo‘lga olinganlar va zararsizlantirilganlar. Gumondorlarning yonidan, oldidan maxsus tayyorlangan 2 dona o‘tkir tig‘li jism, bir nechta skotch, Ichki ishlar organlari xodimlarining dala formalari, rezina qo‘lqoplar, 0,7 gramm „opiy“ giyohvandlik moddasi, tramadol tabletkasi va sport sumkasi daliliy ashyo sifatida olingan”, — deyiladi IIV xabarida.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 164-moddasi (Bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumondorlarni boshqa bir qator og‘ir jinoyatlarga aloqadorliklari tekshirilmoqda. Barchasi o‘rnatilgan tartibda himoya bilan ta’minlangani ta’kidlangan.
“Shuningdek, 6-aprel kuni Bojxona qo‘mitasining Kontrabandaga qarshi kurashish boshqarmasi hamda DXX tomonidan Toshkent shahri hududida kuchli ta’sir qiluvchi zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda egallagan fuqaro X.A. qo‘lga olish jarayonida qattiq qarshilik ko‘rsatganligi sababli, maxsus xizmatlar tomonidan jismoniy kuch ishlatilib qo‘lga olingan”, — deya qayd etilgan xabarda.
Ta’kidlanishicha, hozirda gumonlanuvchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 251-prim 1 moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, boshqa og‘ir turdagi jinoyatlarga aloqadorligi tekshirilmoqda. Gumonlanuvchi protsessual tartibda himoya bilan ta’minlangan.
IIV gumonlanuvchining tanasidagi jarohat izlariga quyidagicha munosabat bildirdi:
“Shu bilan birga, yuqorida bayon etilgan jinoyat ishlari bo‘yicha gumondorlarning ayrimlari muntazam ravishda sport bilan shug‘ullanib kelganliklari, ilgari ko‘chada turli mushtlashuvlarda qatnashganliklari aniqlangan bo‘lib, hozirda uchinchi shaxslar orqali ilgari mavjud bo‘lgan jarohatlarini pesh qilgan holda, ijtimoiy tarmoqlarda huquqni muhofaza qilish organlariga nisbatan ishonchsizlik va nosog‘lom shov-shuv uyg‘otish maqsadi ko‘zlanayotganligi haqida ma’lumotlar mavjud”.
Ta’kidlaniicha, har bir holat yuzasidan prokuratura organlari tomonidan o‘rganish ishlari olib borilmoqda.

Руководитель Общества прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов 1 мая сообщил о пытках в отношении предпринимателя Дильшода Тураходжаева.
Кто такой Дильшод Тураходжаев?
Дильшод Тураходжаев родился в Узбекистане, но является гражданином России. В интервью UzReport TV 3 февраля он рассказывал, что проживал 20 лет в РФ (2000−2020), но решил вернуться на родину после выступлений президента Шавката Мирзиёева, в которых он призывал соотечественников за рубежом внести вклад в развитие страны.
Бизнесмен вложил 25 млрд сумов в строительство туристического объекта и зоны отдыха Aparat Hotel Kosmos в селе Чодак Папского района Наманганской области, который способен принимать до 2000 туристов в день. По его словам, проект позволил трудоустроить 75 человек.
Тураходжаев также заявил о строительстве 800 гостевых домов, 10 из которых уже введены в эксплуатацию, а остальные планируется достроить до конца третьего квартала 2025 года.
«Президент акцентировал внимание на том, чтобы соотечественники, предприниматели с потенциалом вернулись на родину. Я получаю силы от таких создаваемых возможностей. Дальше мы не остановимся и продолжим работать», — заявил он.
О проекте предпринимателя также высказывался президент, а телеканал «Узбекистан 24» готовил телесюжет.
абдурахман ташанов, дильшод тураходжаев, мвд, пытки, эзгулик
14 апреля МВД Узбекистана опубликовало сюжет о задержании преступной группы, которая планировала устроить разбой и украсть 2 млн долларов США у крупного предпринимателя из Наманганской области.
По данным ведомства, 12 апреля Следственный департамент МВД, ГУВД Ташкента, СГБ и другие органы провели оперативное мероприятие. В Алмазарском районе столицы был задержан один из подозреваемых, который ранее был судим по девяти статьям Уголовного кодекса. У него, как сообщается, были обнаружены два ножа, скотч, форма сотрудника органов внутренних дел, резиновые перчатки, опий, трамадол и спортивная сумка.
В тот же день правоохранительные органы задержали ещё четверых мужчин в Наманганской области. У них также изъяли в качестве вещественных доказательств ножи, перчатки, электрошокер, спортивные вещи, наркотическое средство и другие предметы.
Позже были задержаны ещё пять человек, которые были предположительно приглашены принять участие в совершении преступления.
Среди задержанных — ранее судимые лица, предприниматели и спортсмены, говорится в сообщении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 164 Уголовного кодекса (разбой — наказывается лишением свободы от 8 до 10 лет).
Возможные пытки
Фото: «Эзгулик».
Дониёр Тураходжаев сообщил Обществу прав человека Узбекистана «Эзгулик», что его 40-летний младший брат Дильшод Тураходжаев подозревается в разбое и предположительно подвергся «жестоким и бесчеловечным пыткам», а его рот и руки были связаны скотчем 12−15 апреля в следственном отделе ГУВД Ташкента.
«После расследования, беседы с адвокатом и свидетелями стало ясно, что Дильшоджон Тураходжаев действительно подвергался пыткам со стороны сотрудников уголовного розыска в штатском, „ангелов смерти“ в чёрной специальной форме и следователей с целью получения принудительных показаний», — написал Абдурахмон Ташанов.
Правозащитник утверждает, что омбудсман осведомлена о таких пытках и насилии, при этом в институте омбудсмана заявляют, что правоохранительные органы полностью внедрили Национальные превентивные механизмы против пыток.
Он также назвал «сомнительной» информацию Верховного суда Узбекистана о том, что в 2022 году ни один человек не был привлечён к ответственности за пытки.
«Общество прав человека Узбекистана „Эзгулик“ оценивает ситуацию с пытками в стране как опасную и призывает Генеральную прокуратуру провести углублённое расследование этого дела и дать правовую оценку деятельности общественных групп по выявлению и предупреждению случаев пыток при омбудсмане», — заявил Абдурахмон Ташанов.
Он напомнил, что согласно статье 26 Конституции в новой редакции, вступившей в силу с 1 мая, честь и достоинство человека неприкосновенны.
«Ничто не может быть основанием для их умаления. Никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию», — процитировал он документ.
Реакция МВД
МВД Узбекистана в своём официальном комментарии заявило, что 12 апреля сотрудники министерства вместе с другими правоохранительными органами в Ташкенте и Наманганской области задержали 10 членов «крупной организованной преступной группы», которые «держали под страхом предпринимателей и вымогали у них деньги».
«Учитывая, что члены группы неоднократно были судимы за тяжкие преступления и ведут себя крайне агрессивно, они были задержаны и обезврежены с привлечением спецподразделений МВД», — говорится в сообщении.
«В качестве вещественных доказательств у подозреваемых были изъяты два заранее подготовленных остроконечных предмета, несколько скотчей, полевое обмундирование сотрудников органов внутренних дел, резиновые перчатки, 0,7 грамма наркотика „опиум“, таблетки трамадола и спортивная сумка», — отмечается в сообщении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 164 Уголовного кодекса (разбой). В отношении подозреваемых ведётся следствие по факту их причастности к ряду других тяжких преступлений. Все они обеспечены защитой, заявили в МВД.
«В то же время установлено, что часть фигурантов указанных уголовных дел регулярно занимались спортом, ранее участвовали в различных уличных потасовках, а в настоящее время предъявляют уже имеющиеся телесные повреждения через третьих лиц, чтобы создать недоверие и нездоровый хайп по отношению к правоохранительным органам», — отмечается в заявлении.