Germaniyaning Siemens konglomerati O‘zbekistonda bir qator energetika loyihalarini amalga oshirmoqchi, deb хабар qildi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
2-may kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya biznes-forumi doirasida Siemens Energy va “Issiqlik elektr stansiyalari” 4 ta energiya tejovchi gaz turbinasi o‘rnatish bo‘yicha 72 million yevrolik shartnomalar imzoladi. Buxoro shahrining 3-sonli issiqlik ta’minoti qozonxonasida va Muborak IEM korxonasida har birining quvvati 54 MVtga teng bo‘lgan ikkitadan, jami 4 ta gaz turbina o‘rnatiladi.
Mazkur loyihalarning ishga tushirilishi natijasida mamlakatda ishlab chiqariladigan elektr energiyasining umumiy quvvati 216 MVtga oshadi, shuningdek, yiliga 1,7 million kVt/soat elektr energiyasi va 1,5 Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi. Shuningdek, 80 ta doimiy ish o‘rni yaratiladi.
Siemens ham bir qancha yangi elektr stansiyalarini qurishi kutilmoqda. Bu haqda energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov jurnalistlarga ma’lum qildi.
“Ta’kidlash o‘tib kerakki, Siemens kompaniyasi birinchi marta [O‘zbekistondagi loyihalarda] nafaqat uskuna yetkazib beruvchi, balki investor sifatida ham ishtirok etyapti”, — deydi Energetika vazirligi rahbari.
Germaniya konserni bilan hamkorlikda Surxondaryo viloyatida issiqlik elektr stansiyasini qurish va 2025−2026-yillarda ishga tushirish rejalashtirilgan. Germaniya kompaniyasi Navoiy kimyo klasterida issiqlik elektr stansiyasini, shuningdek, umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan shamol va quyosh stansiyalarini qurishda ishtirok etadi.

Немецкий конгломерат Siemens реализует ряд энергетических проектов в Узбекистане, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
В рамках узбекско-германского бизнес-форума 2 мая Siemens Energy и «Тепловые электрические станции» подписали договоры на 72 млн евро по установке четырёх энергоэффективных газовых турбин. По две турбины мощностью 54 МВт каждая установят в котельной №-3 в Бухаре и на Мубарекской тепловой электростанции (ТЭЦ) в Кашкадарье.
В результате запуска этих проектов общая мощность производимой в стране электрической энергии увеличится на 216 МВт, а также даст возможность выработать 1,7 млн кВт·час электрической энергии и 1,5 Гкал тепловой энергии в год. Кроме того, будет создано 80 постоянных рабочих мест.
Ожидается, что Siemens также займётся строительством нескольких новых электростанций. Об этом журналистам сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
«Стоит отметить, что компания Siemens впервые участвует [в проектах в Узбекистане] не только как поставщик оборудования, но и в качестве инвестора», — заявил глава Минэнерго.
В партнёрстве с немецким концерном планируется построить тепловую электростанцию в Сурхандарьинской области и запустить её в 2025—2026 годах. Немецкая компания примет участие в возведении ТЭС в Навоийском химическом кластере, а также в создании ветряных и солнечных станций общей мощностью 1000 МВт.