O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-may kuni mamlakatda “9-may — Xotira va qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjat bilan 9-mayga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi, jumladan, “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasida joylashgan “Matonat Madhiyasi” hamda Xotira maydoni va hududlardagi “Motamsaro ona” monumentlari poyiga gul qo‘yish marosimini o‘tkazish tasdiqlandi.
Bundan tashqari, 3−10-may kunlari “G‘alaba” bog‘ida “O‘chmas u kunlar shoshuhrati” mavzusida fotosuratlar ko‘rgazmasi tashkil etiladi.
Iyul oyi oxirigacha shon-sharaf.uz va waheroes.uz saytlari dizaynini yangilash, Shon-sharaf muzeyi hududida 3D gologramma yaratish va boshqalar rejalashtirilgan.
Prezident qarorida bayramona mushakbozlik tashkil etish ham qo‘zda tutilgan. Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 9-may kuni soat 21:00 da Toshkentdagi “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘ida mushakbozlik bo‘lib o‘tadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 мая подписал постановление о мерах по подготовке и проведению 9 мая — Дня памяти и почестей в стране.
Документом утверждена программа мероприятий, посвящённых 9 мая, в том числе церемония возложения цветов к подножию памятников — к монументу «Матонат мадхияси» («Ода стойкости») в Парке победы и монументу «Скорбящая мать» на площади Памяти 8 мая, а также к монументам «Скорбящая мать» в регионах.
Кроме того, 3−10 мая в Парке победы должна пройти выставка фотографий на тему «Немеркнущая слава тех дней».
До конца июля планируется обновить дизайн сайтов shon-sharaf.uz и waheroes.uz, а также создание 3D-голограмм на территории музея «Шон-шараф» и другое.
Постановлением президента также поручено организация праздничного салюта. По данным Минобороны, салют состоится 9 мая в 21:00 в парке «Новый Узбекистан» в Ташкенте.