7-may kuni Toshkentda O‘zbekiston va Qatar Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ularda ishtirok etish uchun Qatar tashqi ishlar davlat vaziri Sulton bin Saad al-Murayxiy tashrif buyurdi.
Maslahatlashuvlar chog‘ida siyosat va diplomatiya, savdo-iqtisodiy, transport, energetika, fan va madaniyat sohalarida hamkorlikni faollashtirish masalalari muhokama qilindi. Bundan tashqari, xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalari, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi, deb xabar qildi O‘zbekiston TIV matbuot xizmati.
Shu kuni ikki davlat hukumatlari, diplomatik korpus va jamoatchilik vakillari ishtirokida Qatarning Toshkentdagi elchixonasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov so‘zga chiqib, O‘zbekiston tomoni Qatarni arab dunyosidagi muhim, ishonchli va istiqbolli hamkor deb bilishini ta’kidladi.
Qatar diplomatik missiyasining ochilishi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishi, ularning amaliy mazmun bilan boyishiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Qatarning Toshkentda elchixonasi ochilishi haqida 2022-yil oxirida e’lon qilingandi. O‘shanda O‘zbekistonga Qatarning yangi elchisi Hasan Hamza Hoshim kelgan.

7 мая в Ташкенте состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Узбекистана и Катара. Для участия в них прибыл государственный министр иностранных дел Катара Султан бин Саад Аль-Мурайхи.
На консультациях были обсуждены вопросы интенсификации сотрудничества в сферах политики и дипломатии, торговли и экономики, транспорта, энергетики, науки и культуры. Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной политики, включая ситуацию в Афганистане, сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
В этот же день прошла торжественная церемония открытия посольства Катара в Ташкенте с участием представителей правительств двух стран, дипломатического корпуса и общественности.
Выступая на мероприятии, глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов отметил, что узбекская сторона рассматривает Катар в качестве важного, надёжного и перспективного партнёра в арабском мире.
Он высказал убеждённость, что открытие дипмиссии Катара откроет новую страницу в истории двусторонних отношений, способствуя их обогащению практическим содержанием.
Об открытии посольства Катара в Ташкенте было объявлено в конце прошлого года. Тогда в Узбекистан прибыл новый посол Катара Хасан Хамза Хашим.