Sharhda qayd etilishicha, masjidlar va migratsiya markazlariga muntazam tashrif buyurayotgan yollovchilar Markaziy Osiyodan kelganlarni Rossiya armiyasida xizmat qilishga o‘zbek va tojik tilida taklif qilmoqda.
“Ozodlik radiosi”ga ko‘ra, migrantlarga bir martalik 2390 dollar (rubl ekvivalentida) va oyiga 4160 dollargacha maosh va’da qilinmoqda. Bundan tashqari, sharh mualliflari Rossiya fuqaroligini odatdagi besh yil o‘rniga olti oydan bir yilgacha tezlashtirilgan holda olish taklif qilinganini eslatib o‘tadi.
Sharh mualliflarining fikricha, yuqori maosh va bir martalik to‘lov ayrim muhojirlarni qiziqtirishi mumkin. Bir qator mehnat muhojirlaridan yollanganlar Rossiya qo‘shinlarining yo‘qotish darajasi nihoyatda yuqori bo‘lgan Ukrainadagi frontga jo‘natilishi mumkin, deya xabar beradi Britaniya Mudofaa vazirligi.
Sharhda aytilishicha, mehnat muhojirlarini yollash Rossiya Mudofaa vazirligining Ukrainadagi urushda qatnashish uchun 400 ming nafar “ko‘ngilli”ni jalb qilish maqsadiga erishish yo‘lidagi harakatlarining bir qismidir. Rossiya hukumati ichki norozilikni minimallashtirish uchun yangi majburiy safarbarlikni iloji boricha kechiktirishga harakat qiladi.
2022-yil sentabr oyida Rossiyada Rossiya armiyasida xizmat qilish uchun shartnoma imzolagan xorijliklarga Rossiya fuqaroligini tezkorlik bilan olish imkoniyatini beruvchi tuzatishlar qabul qilindi. Dekabr oyida Moskva jamoat transportida o‘zbek, qirg‘iz va tojik tillarida Rossiya fuqaroligini soddalashtirilgan tartibda olish evaziga Rossiya Qurolli kuchlari safiga qo‘shilish haqidagi e’lonlar tarqatilgani xabar qilingan edi.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xorijdagi vatandoshlarni qurolli kuchlar safiga qo‘shilmaslik va jangovar harakatlarda qatnashmaslikka chaqirdi hamda buning uchun jinoiy javobgarlikdan ogohlantirdi.
Tong Jahoni inson huquqlari tashkilotlari rahbarlari Valentina Chupik va “Rus o‘tirgan” Olga Romanova “Gazeta.uz”ga Rossiyada daromadi va qamoqxonalarida bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari Ukrainaga qarshi urushga qanday jalb qilinayotgani haqida gapirib bergandi (ushbu maqolada Rossiyadagi O‘zbekiston fuqarolariga yordam berishga tayyor bo‘lgan inson huquqlari tashkilotlarining kontaktlari mavjud).

Министерство обороны Великобритании в ежедневном обзоре войны в Украине сообщило о попытках властей России завербовать для участия в боевых действиях трудовых мигрантов из стран Центральной Азии.
Рекрутеры, отмечается в обзоре, посещают мечети, а в миграционных центрах сотрудники, говорящие на узбекском и таджикском языках, регулярно предлагают иностранцам службу в российской армии.
Как сообщает «Радио Свобода», мигрантам обещают единовременную выплату в 2390 долларов (в рублёвом эквиваленте) и зарплату до 4160 долларов в месяц. Кроме того, напоминают авторы обзора, им предлагают ускоренное получение российского гражданства в срок от шести месяцев до года вместо обычных пяти лет.
Авторы обзора считают, высокие зарплаты и единовременная выплата могут заинтересовать некоторых мигрантов. Новобранцев из ряда трудовых мигрантов, скорее всего, отправят на украинскую линию фронта, где уровень потерь российских войск чрезвычайно высок, указывают в Минобороны Великобритании.
Вербовка трудовых мигрантов является частью попыток Минобороны России выполнить поставленную задачу по привлечению 400 тысяч «добровольцев» для участия в войне в Украине, говорится в обзоре. Власти РФ наверняка будут стремиться как можно дольше отсрочить новую обязательную мобилизацию, чтобы свести к минимуму внутреннее недовольство.
В сентябре 2022 года в России приняли поправки, предоставляющие возможность иностранцам, заключившим контракт на службу в российской армии, в ускоренном порядке получить гражданство РФ. В декабре сообщалось, что в московском общественном транспорте транслировали объявления на узбекском, кыргызском и таджикском языках с призывом поступать на службу в Вооружённые силы РФ в обмен на получение российского гражданства по упрощённой процедуре.
В Генпрокуратуре Узбекистана призывали соотечественников за границей не вступать в ряды вооружённых сил и не участвовать в боевых действиях, а также предупредили об уголовной ответственности за это.
Руководители правозащитных организаций Tong Jahoni Валентина Чупик и «Русь сидящая» Ольга Романова рассказывали «Газете.uz», как граждан Узбекистана, находящихся в России на заработках и в тюрьмах, вербуют для отправки на войну с Украиной (в этом же материале есть контакты правозащитных организаций, которые готовы оказать помощь гражданам Узбекистана в России).