Yevropa Ittifoqi davlatlari 10-may kuni Rossiyaning Ukrainadagi urushi munosabati bilan yangi sanksiyalarni muhokama qilmoqda, bu uchinchi davlat kompaniyalariga qaratilgan bo‘lib, savdo cheklovlarini buzgani uchun ularga eksport bo‘yicha cheklovlar kiritadi, deb yozmoqda Reuters.
Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen avvalroq yangi sanksiyalar Rossiyaning mavjud savdo cheklovlarini chetlab o‘tishni to‘xtatishga qaratilgani va ular G7 davlatlari bilan “yaqin hamkorlikda” ishlab chiqilganini aytgandi.
“Agar biz tovarlar Yevropa Ittifoqidan uchinchi davlatlarga ketayotganini, keyin esa Rossiyaga yetib borishini kuzatsak, a’zo davlatlarga ushbu tovarlarni eksport qilishga ruxsat berishni taklif qilishimiz mumkin. Bu vosita so‘nggi chora bo‘ladi va undan ehtiyotkorlik bilan foydalaniladi”, — deya Ursula fon der Lyayenning so‘zlarini keltiradi Reuters.
Yevropa komissiyasi tomonidan tayyorlangan taklif bilan tanishgan agentlik manbalarining ta’kidlashicha, qora ro‘yxatga “o‘nlab” yangi kompaniyalar, jumladan, Xitoy, Eron, Qozog‘iston va O‘zbekiston kompaniyalari kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, aprel oyi oxirida Yevropa Ittifoqining sanksiyalar bo‘yicha maxsus vakili Devid O’Sallivan Yevropa Ittifoqi davlatlaridan sanksiya qo‘yilgan tovarlar importi ko‘payib borayotgan davlatlarga safari doirasida O‘zbekistonga tashrif buyurgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi paytlarda Yevropa Ittifoqidan O‘zbekiston hududi orqali bunday tovarlar eksporti 126 foizga oshgan.
Uning ta’kidlashicha, gap yuqori texnologiyali blok-sxemalar, mikrochiplar, qurol-yarog‘lar, boshqaruv tizimlari, artilleriya va qanotli raketalar uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan optik jihozlar haqida ketmoqda.
“Bu mahsulotlarni biz Rossiya harbiylaridan tortib olingan, qo‘lga kiritilgan harbiy texnikalarda topmoqdamiz. Bilamizki, ular ukrainaliklarni o‘ldirish uchun bir qator mahsulotlar va qurol qismlaridan foydalanadilar. Va shuning uchun biz ushbu mahsulotlarni chegaralar orqali olib o‘tishga alohida e’tibor berishni so‘radik”, — deb tushuntirdi Yevropa Ittifoqining maxsus vakili.
Uning tashrifi davomida O‘zbekistonda ham davlat tashkilotlari va tadbirkorlik subyektlari uchun sanksiyalar bo‘yicha o‘quv seminarlari o‘tkazildi, unda Yevropa eksporti bilan qanday harakatlar noqonuniy ekani va sanksiyalarni chetlab o‘tishga birgalikda qanday qarshi kurashish kerakligi tushuntirildi.

Государства Европейского союза 10 мая проводят обсуждение новых санкций в связи с войной России в Украине, которые будут нацелены на компании третьих стран и позволят ограничить экспорт в них за нарушение торговых ограничений, пишет Reuters.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен ранее заявила, что новые санкции будут направлены на пресечение обхода уже действующих торговых ограничений России и были разработаны «в очень тесном сотрудничестве» со странами Большой семёрки (G7).
«Если мы увидим, что товары идут из Евросоюза в третьи страны, а затем попадают в Россию, мы могли бы предложить странам-членам санкционировать экспорт этих товаров. Этот инструмент будет последним средством, и его будут использовать осторожно», — цитирует Reuters Урсулу фон дер Ляйен.
Дипломатические источники агентства, знакомые с предложением, подготовленным Еврокомиссией, сообщили, что оно включило в себя внесение в чёрный список «десятков» новых компаний, в том числе из Китая, Ирана, Казахстана и Узбекистана.
Напомним, в конце апреля Узбекистан посетил специальный посланник Европейского союза по санкциям Дэвид О’Салливан в рамках турне по странам, где наблюдается увеличение ввоза подсанкционных товаров из стран ЕС. Он сообщил, что за последнее время экспорт таких товаров из Евросоюза через территорию Узбекистана увеличился на 126%.
Эти товары — преимущественно бытового назначения, такие как стиральные машины, подержанные автомобили и фотоаппараты, — содержат блок-схемы, микрочипы, оптическом оборудовании, которые, по словам спецпосланника ЕС, могут быть использованы для оружия, систем наведения, артиллерии и крылатых ракет.
«Это те продукты, которые мы обнаруживаем в трофейной военной технике, захваченной у российских военных. Мы знаем, что они используют ряд продуктов и их детали для вооружения, чтобы убивать украинцев. И поэтому мы попросили, чтобы особое внимание уделялось передвижению через границы именно вот этих продуктов», — пояснил спецпосланник ЕС.
В дни его визита в Узбекистане также прошли обучающие семинары по санкциям для правительственных организаций и бизнеса, где объяснялось, какие именно действия с европейским экспортом являются незаконным и как совместно противостоять обходу санкций.
В конце марта сообщалось, что Евросоюз планирует ввести торговые ограничения в отношении государств, помогающих России приобретать технику с технологиями «двойного назначения».