“Yuksalish” umummilliy harakati raisi Bobur Bekmurodov davlat organlarini Qashqadaryo viloyatida O‘zbekiston bayrog‘i rangidagi tasma taqqan yigit qo‘lga olingan, ammo keyinroq Bosh prokuratura tomonidan yopilgan ish yuzasidan batafsil ma’lumot berishga chaqirdi.
Harakat raisi o‘zining Telegram kanalidagi postida ichki ishlar organining yigitni javobgarlikka tortish to‘g‘risidagi noqonuniy qarori bekor qilinishi bilan adolat o‘rnatilganini ta’kidladi.
“Biroq fuqaroga noqonuniy talab qo‘ygan, tegishli hujjatlarni rasmiylashtirgan va javobgarlikka tortish uchun sudga yuborgan IIB xodimlari hamda noqonuniy qaror qabul qilgan sudning harakatlariga qanday baho berilgani masalasi mavhumligicha qolmoqda”, — deydi Bobur Bekmurodov.
“Boshqacha aytganda, adolat qaror topdi, biroq qonun ustuvorligi to‘laqonli ta’minlandimi?” — so‘radi u.
Harakat raisi 8-may kuni prezident Shavkat Mirziyoyev parlament palatalari, sud va ijro hokimiyati organlari rahbarlari hamda partiyalar ishtirokida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda har qanday holatda ham adolatni qaror toptirish shartligi, bu qarash, ayniqsa, mansabdorlar uchun hayot qoidasiga aylanishi kerakligi haqida gapirganini eslatib o‘tdi.
Prezident iqtibos keltirgan Konstitutsiyaning yangi tahririda “Inson bilan davlat organlarining o‘zaro munosabatlarida yuzaga keladigan qonunchilikdagi barcha ziddiyatlar va noaniqliklar inson foydasiga talqin etiladi”, deyilgan (20-modda).
“Keng jamoatchilikning va „Yuksalish“ harakati a’zolarining murojaatlariga asoslanib, tegishli idoralar masala yuzasidan batafsil axborot berishi maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz”, — dedi Bobur Bekmurodov.
Ma’lumot uchun, hozirda O‘zbekiston bayrog‘idan faqat davlat organlari va diplomatik vakolatxonalar binolarida, prezident va boshqa rahbarlar devonlarida, harbiy qismlarda, chegara postlarida, sport maydonchalarida, bayram va tantanalarda, shuningdek, bayramlarda asosiy ko‘chalarda foydalanishga ruxsat beriladi.
2022-yilning noyabr oyida O‘zLiDeP bayroqdan foydalanishga qo‘yilgan cheklovlarni yumshatish, fuqarolarga undan erkin foydalanish, xususan, uni o‘z uyi va ish joylariga o‘rnatish tashabbusi bilan chiqqandi. Bundan tashqari, bayroqdan foydalanish bilan bog‘liq javobgarlik choralarini qayta ko‘rib chiqish ham taklif qilingan.

Глава Общенационального движения «Юксалиш» Бобур Бекмуродов призвал государственные органы раскрыть подробную информацию о ситуации в Кашкадарьинской области, где задержали парня с лентой цветов флага Узбекистана, но после вмешательства Генеральной прокуратуры дело закрыли.
В публикации в своём Telegram-канале руководитель движения отметил, что с отменой незаконного решения органа внутренних дел о привлечении парня к ответственности была установлена справедливость.
«Однако нераскрытым остаётся вопрос, какая оценка дана действиям сотрудников ОВД, предъявившим незаконные требования гражданину, оформившим необходимые документы и отправившим их в суд для его привлечения к ответственности, а также суда, принявшего незаконное решение», — заявил Бобур Бекмуродов.
«Другими словами, справедливость восторжествовала, но насколько полно было обеспечено верховенство закона?» — спросил он.
Глава движения напомнил, что 8 мая на встрече с руководителями палат парламента, судебной и исполнительной властей и партий президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость принятия справедливых решений во всех случаях без исключения, отдельно указав на то, что это должно стать правилом жизни для должностных лиц.
В Конституции в новой редакции, которую процитировал президент, говорится, что «все противоречия и неясности в законодательстве, возникающие во взаимоотношениях человека с государственными органами, толкуются в пользу человека».
«Принимая во внимание обращения широкой общественности и членов движения „Юксалиш“, считаем, что соответствующие ведомства должны предоставить подробную информацию по данному вопросу», — подчеркнул Бобур Бекмуродов.