Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-may kuni kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni oshirish chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tadbirda yaqinda qabul qilingan Konstitutsiyamizda ham kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha davlat o‘ziga majburiyatlar olgani ta’kidlandi. Shu bois yig‘ilishda bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish choralari muhokama qilindi. Avvalo, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hududlarda yangicha ishlashi kerakligi ta’kidlandi.
Salohiyatli tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlab, yangi ish o‘rni yaratishga rag‘batlantirish masalasi ko‘rib chiqildi. Buning uchun ular bilan malakali ishchi tayyorlash bo‘yicha shartnoma tuziladi. Ya’ni, korxonalarda ko‘plab “amaliy monomarkaz”lar tashkil qilinadi. Davlat bunga zarur mablag‘lar ajratish bilan birga, infratuzilma, kredit, soliq va boshqa masalalar bo‘yicha yengilliklar beradi. Tadbirkor esa kambag‘al aholini daromadli ish bilan ta’minlaydi.
Mutasaddilarga ushbu tizimni barcha tuman va shaharlarda joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Xitoyning tajribasi muhokama qilindi. Buni o‘rganish va yangi yondashuvlarni ishlab chiqish uchun yaqinda mamlakat delegatsiyasi Xitoyda bo‘lib qaytdi. Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga u yerdan ekspertlar jalb qilindi.
Endi Xitoy tajribasi asosida har bir viloyatda bittadan tumanni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha alohida dastur amalga oshirilishi belgilandi. Bunda kambag‘allik yuqori bo‘lgan tumanlarda yo‘l-transport, elektr, aloqa va turizm infratuzilmasini yaxshilash, kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish, mahallalarni sanoatlashtirishga e’tibor qaratiladi.
Bosh vazir o‘rinbosariga buning uchun zarur infratuzilma masalasini hal qilish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda oilaviy tadbirkorlikka 13 trillion so‘m kredit va 1,5 trillion so‘m subsidiyalar ajratilayapti. Shuningdek, kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash bo‘yicha 37 turdagi subsidiyalar mavjud. Lekin ularni ajratish shartlari oilalarning ijtimoiy-iqtisodiy holati, loyihaning o‘zini o‘zi oqlash muddatidan qat’iy nazar, barcha uchun deyarli bir xil.
Shu bois kredit va subsidiyalarni har bir kambag‘al oilaga alohida yondashuv asosida taqdim etish taklifi bildirildi.
Prezident Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligini xalqchil tizimga aylantirish, 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatlarni bevosita mahallaning o‘zida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 мая ознакомился с презентацией мер по сокращению бедности и повышению занятости в Узбекистане.
На мероприятии говорилось, что в обновлённой Конституции государство взяло на себя обязательство по сокращению бедности, в связи с чем обсуждались меры по выведению этой работы на новый уровень. Прежде всего по-новому организовать работу на местах должно Министерство занятости и сокращения бедности, заявил президент.
бедность, китай, шавкат мирзиёев
Рассматривался вопрос поддержки предпринимателей и стимулирования их к созданию новых рабочих мест. Для этого с ними будут заключать договоры о подготовке квалифицированной рабочей силы. На предприятиях будут создаваться моноцентры. Государство наряду с выделением средств на обучение работников предоставит преференции для доступа к инфраструктуре, кредитам, в налоговых и других вопросах. Предприниматель, в свою очередь, обеспечит малообеспеченное население доходной работой.
Президент поручил ответственным лицам внедрить эту систему во всех районах и городах.
На совещании обсуждался опыт Китая по сокращению бедности. Делегация Узбекистана недавно побывала в Китае для изучения этого опыта и разработки новых подходов. Китайские специалисты были привлечены в Министерство занятости и сокращения бедности.
Определено, что на основе китайского опыта в одном из районов каждой области будет реализована отдельная программа по выведению из бедности. При этом внимание будет уделено улучшению дорожно-транспортной, энергетической, коммуникационной и туристической инфраструктуры, развитию малых и средних городов, индустриализации махаллей в районах с высоким уровнем бедности.
Заместителю премьер-министра поручено решить вопросы, связанные с подготовкой необходимой инфраструктуры.
В 2023 году на семейное предпринимательство выделяется 13 трлн сумов кредитов и 1,5 трлн сумов субсидий. В сфере сокращения бедности и обеспечения занятости введены 37 видов субсидий, но «условия оказания этой поддержки практически одинаковы для всех и не учитывают разное социально-экономическое положение семей, время, необходимое для выхода проектов на самоокупаемость».
В связи с этим предложено изменить порядок выделения кредитов и субсидий, предусмотрев индивидуальный подход к каждой малообеспеченной семье.
Президент поручил превратить Министерство занятости и сокращения бедности в «систему, ориентированную на людей», а также организовать оказание более 100 социальных услуг непосредственно в махаллях.