O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi Toshkentda bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionati vaqtida yuz bergan ommaviy mushtlashuv haqidagi ma’lumotni rad etdi.
Ukrainaning Tribuna nashri jurnalisti Andrey Rozanov avvalroq turnirda tomoshabinlar tribunadan sakrab, bir yo‘nalishda yugurayotgani aks etgan videolar hamda ularning qo‘llarida bir necha juft yangi boks qo‘lqoplari ko‘tarilgan suratini e’lon qilgan edi. Materiallarni Telegraf.com.ua nashri turnir davomidagi tartibsizliklar haqidagi izoh bilan birga qayta nashr qildi, unda “boks qo‘lqoplarini o‘g‘irlash ehtimoli” holatlari qayd etildi.
O‘zbekiston IIV xabariga ko‘ra, 13-may kuni jahon chempionatining navbatdagi kuni yakunida tashkilotchilar tomonidan tomoshabinlarga charm qo‘lqoplar bepul tarqatilgan.
“Muxlislar bir-birlariga navbat bermasdan tartibsiz harakat qilganlar. Tadbir tashkilotchilar tomonidan qisqa fursatda tartib tiklanib, jamoat tartibini buzilishiga yo‘l qo‘yilmagan”, — deyiladi xabarda.
Tadbir davomida hozir bo‘lgan “Gazeta.uz” suhbatdoshi o‘sha kuni qo‘lqoplarni tekin tarqatish tashkil etilganini tasdiqladi. Aksiyada jahon chempionatida ishtirok etayotgan bokschilar ham ishtirok etishgan.
Eslatib o‘tamiz, 30-aprel — 14-may kunlari Toshkentda boks bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston to‘qqizta medal bilan umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi, besh nafar bokschi jahon chempioni bo‘ldi.

Министерство внутренних дел Узбекистана опровергло информацию о массовой драке во время чемпионата мира по боксу в Ташкенте.
Украинский журналист Tribuna Андрей Розанов ранее опубликовал видео, на которых видно, как на турнире зрители прыгают с трибун и бегут в одном направлении, а также фотографию, где у них в руках по несколько пар новых боксёрских перчаток. Материалы перепечатал Telegraf.сom.ua, сопроводив комментарием о беспорядках во время турнира, во время которых были «зафиксированы случаи вероятных краж боксёрских перчаток».
По данным МВД Узбекистана, 13 мая в конце очередного дня чемпионата мира организаторы провели бесплатную раздачу кожаных перчаток зрителям.
«В этот момент некоторые зрители повели себя беспорядочно, нарушая очерёдность
и т. д. Организаторы сразу же восстановили порядок, раздача перчаток была продолжена, нарушения общественного порядка не допущено», — говорится в сообщении.
Собеседник «Газеты.uz», присутствовавший во время мероприятия подтвердил, что в тот день организовали бесплатную раздачу перчаток. В акции также приняли участие боксёры, выступающие на чемпионате мира.
Напомним, чемпионат мира по боксу прошёл в Ташкенте с 30 апреля по 14 мая. Узбекистан с девятью медалями занял первое место в общекомандном зачёте, пятеро боксёров стали чемпионами мира.