Dohada (Qatar) o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi to‘rtta medalni qo‘lga kiritdi. Bular: ikkita kumush va ikkita bronza, deya xabar bermoqda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi matbuot xizmati.
7-may kuni 60 kilogramm vazn toifasidagi bahslarda ishtirok etgan Dilshodbek Baratov finalda ispaniyalik Fransisko Garrigosga imkoniyatni boy berib, kumush medalni qo‘lga kiritdi.
O‘shanda 8-may kuni 52 kilogramm vazn toifasida ishtirok etgan Diyora Keldiyorova ham kumush medalni qo‘lga kiritdi. U finalda yaponiyalik Yuta Abega imkoniyatni boy berdi. Bu Keldiyorovaning kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatidagi ilk medalidir. Bundan tashqari, u jahon chempionatida medal qo‘lga kiritgan o‘zbekistonlik birinchi ayol dzyudochi bo‘ldi.
9-may kuni Murodjon Yo‘ldoshev (-73 kg) bronza medali uchun kechgan jangda kanadalik Artur Margelidonni mag‘lub etdi.
13-may kuni Alisher Yusupov (+100 kg) finalda yaponiyalik Kokoro Kageuraganini mag‘lub etib, bronza medalini qo‘lga kiritdi.

Сборная Узбекистана завоевала четыре медали на чемпионате мира по дзюдо в Дохе (Катар) — две серебряные и две бронзовые, сообщила пресс-служба Федерации дзюдо Узбекистана.
Как мы писали ранее, 7 мая выступающий в весовой категории до 60 кг Дилшодбек Баратов завоевал серебряную медаль, уступив в финале испанцу Франциско Гарригосу.
Затем 8 мая Диёра Келдиёрова, выступающая в весовой категории до 52 кг, завоевала «серебро», уступив в финале Ута Абэ из Японии. Это первая медаль Келдиёровой на чемпионатах мира среди взрослых. Кроме того, она стала первой дзюдоисткой из Узбекистана, завоевавшей медаль на чемпионате мира.
9 мая Муроджон Юлдошев (-73 кг) одолел канадца Артура Маргелидона в борьбе за бронзовую медаль.
13 мая Алишер Юсупов (+100 кг) завоевал бронзовую медаль, одолев в финале японца Кокоро Кагеурагани.