O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda elektr energiyasi ishlab chiqarilishini tasdiqlovchi “yashil energiya” sertifikatlari tizimini bosqichma-bosqich joriy etiladi. Bu Shavkat Mirziyoyevning 12-maydagi qarorida ko‘zda tutilgan.
1-iyuldan “O‘zbekgidroenergo” tizimidagi GESlarda, 1-oktabrdan esa quyosh, shamol va gidroelektr stansiyalarida hamda boshqa qayta tiklanuvchi energiya manbalarida ishlab chiqarilgan elektr energiyasi uchun sertifikatlar joriy etiladi.
Amalga oshirilgan tartib-qoidaga ko‘ra, bir dona “yashil energiya” sertifikati qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda 1 000 kVt soat elektr energiyasi ishlab chiqarilganligini tasdiqlaydi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi — “yashil energiya” sertifikatlari tizimini yuritish, xususan generatsiya obyektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish, “yashil energiya” sertifikatlarini chiqarish, generatsiya obyektlariga berish va ularning harakati hisobini yuritish bo‘yicha mas’ul organ hisoblanadi.
“Yashil energiya” sertifikatlari fuqarolik huquqlari obyektlari jumlasiga kiradi, erkin muomalada bo‘lishi va qonunchilikda belgilangan tartibda yoki usulda bir shaxsdan ikkinchi shaxsga o‘tkazilishi mumkin.
Generatsiya obyektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish, noyob identifikatsiya raqamiga ega bo‘lgan “yashil energiya” sertifikatlarini chiqarish, ularning harakati hisobini yuritish “Yashil energiya” sertifikatlari yagona elektron platformasi orqali xalqaro standartlar talablari asosida amalga oshiriladi.
“Yashil energiya” sertifikatlarini chiqarish, berish, hisobdan chiqarish va ularning aylanmasi bilan bog‘liq munosabatlarga qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risidagi qonunchilik tatbiq etilmaydi.
Generatsiya obyektlarining “yashil energiya” sertifikatlari savdosidan tushgan daromadlari foyda solig‘idan ozod etiladi. “Yashil energiya” sertifikatlarini xarid qilishga doir xarajatlar foyda solig‘i bo‘yicha soliq bazasini aniqlashda chegirib tashlanadigan xarajatlar jumlasiga kiradi.
1-iyuldan boshlab yuridik va jismoniy shaxslarga vakolatli organ tomonidan belgilanadigan, energiya sarfi hajmidagi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda ishlab chiqariladigan energiya ulushini oshirish bo‘yicha talablarni bajarishda yetishmagan energiya ulushini tegishli miqdordagi “yashil energiya” sertifikatlari hisobidan qoplash huquqi beriladi.
Farmonda Iqtisodiyot va Moliya vazirligiga “Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha moliya vazirlari koalitsiyasi”ga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib borilishi hamda belgilangan tartibda koalitsiyaga a’zo bo‘lish to‘g‘risidagi shartnomani tuzish bo‘yicha taklif kiritish, shuningdek, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sertifikatlashtirish bo‘yicha xalqaro tashkilot (I-REC) bilan kelishuvga erishish hamda tizimni tartibga soluvchi mas’ul organ (emitent) sifatida ushbu tashkilotda akkreditatsiyadan o‘tish topshirildi.
O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi bilan birgalikda birja savdolarida “yashil energiya” sertifikatlarini sotishga mo‘ljallangan alohida “yashil energiya seksiyasini” tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi “yashil” iqtisodiyotni ilgari surish va “yashil” o‘sish tamoyillarini joriy etish, iqtisodiyot tarmoqlarida issiqxona gazlari tashlanmalarini qisqartirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish maqsadida xalqaro donor tashkilotlarning texnik ko‘magini jalb qilgan holda vazirlik tizimda davlat muassasasi shaklida “Yashil iqtisodiyot loyihalari markazi” loyiha ofisini tashkil etiladi.

В Узбекистане с этого года начнётся поэтапное внедрение системы сертификатов «зелёной энергии», подтверждающих выработку электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева от 12 мая.
С 1 июля сертификаты внедряются для электроэнергии, выработанной на гидроэлектростанциях системы «Узбекгидроэнерго», а с 1 октября — для электроэнергии, выработанной на солнечных, ветровых и гидроэлектростанциях, а также от других возобновляемых источников энергии.
Согласно внедряемому порядку, один сертификат «зелёной энергии» подтверждает выработку 1000 кВт.ч электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии.
Органом, ответственным за ведение системы сертификатов, в частности, регистрацию объектов генерации, выпуск, выдачу объектам генерации и ведение учёта движения сертификатов, является Министерство экономики и финансов.
Сертификаты «зелёной энергии» будут считаться объектами гражданского права, находиться в свободном обращении и могут передаваться одним лицом другому в порядке или способом, установленными законодательством.
Сертификаты могут передаваться другим лицам как вместе с продажей электрической энергией, так и независимо от такой продажи.
Регистрация объектов генерации, выпуск сертификатов «зелёной энергии», имеющих уникальный идентификационный номер, а также ведение учёта их движения будут осуществляться на Единой электронной платформе сертификатов «зелёной энергии» на основе требований международных стандартов.
На отношения, связанные с выпуском, выдачей, погашением и обращением сертификатов «зелёной энергии», законодательство о рынке ценных бумаг не распространяется.
С 1 июля юридические и физические лица получают право на покрытие доли энергии в объёме энергопотребления, недостаточной для исполнения требований увеличения доли энергии, вырабатываемой с использованием возобновляемых источников энергии, устанавливаемых уполномоченными органами, за счёт соразмерного количества сертификатов «зелёной энергии».
Доходы объектов генерации, поступившие от реализации сертификатов «зелёной энергии», основанные на использовании возобновляемых источников энергии, освобождаются от налога на прибыль.
Постановлением Министерству экономики и финансов поручено провести переговоры о вступлении в Коалицию министров финансов по борьбе с изменениями климата, а также достичь соглашения с Международной организацией по сертификации возобновляемых источников энергии (I-REC) и пройти аккредитацию в этой организации в качестве ответственного органа (эмитента), регулирующего данную систему.
На Узбекской Республиканской товарно-сырьевой биржей планируется создать отдельную «секцию зелёной энергетики», предназначенную для реализации сертификатов «зелёной энергии» на биржевых торгах.
Для продвижения «зелёной» экономики, внедрения принципов «зелёного» роста, реализации проектов сокращения выбросов парниковых газов в отраслях экономики в системе Министерства экономики и финансов должен быть создан Проектный офис «Центр проектов зелёной экономики» в форме государственного учреждения.