17-may kuni Sian shahrida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi arafasida O‘zbekiston-Xitoy biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Xitoyning yirik kompaniyalari hamda ikki mamlakatning ishbilarmon doiralari va moliya institutlarining 600 dan ortiq vakillari ishtirok etdilar. Bu o‘z navbatda Xitoy investorlarining O‘zbekistondagi qo‘shma loyihalarini amalga oshirishiga bo‘lgan katta qiziqishini namoyish etdi.
Ushbu biznes-forum o‘zbek-xitoy munosabatlarini hamda ikki tomonlama keng qamrovli strategik hamkorligini yanada chuqurlashtirish masalalarini ko‘rib chiqish uchun imkon yaratib berdi.
Tadbirdagi asosiy e’tibor Xitoyning yetakchi kompaniyalari ishtirokida O‘zbekiston hududlarida transport infratuzilmasini, qayta tiklanuvchi energetikasini rivojlantirish, sanoat parklari va qishloq xo‘jaligi klasterlarini yaratish bo‘yicha qo‘shma loyihalarini amalga oshirishga qaratildi.
nbu, reklama
Biznes-forum doirasida “O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki” AJ (“O‘zmilliybank”) va Xitoy davlat taraqqiyot banki (XDTB) o‘rtasida 1,18 mlrd yuan miqdorida kredit liniyasini jalb qilish to‘g‘risidagi kelishuv imzolandi. Kredit liniyasi transport sohasidagi yo‘lovchi avtobuslar va elektr avtobuslarni sotib olish bo‘yicha infratuzilmaviy loyihasini moliyalashtirish uchun ishlatiladi.
Ushbu investitsiya loyihasi “Yangi O‘zbekistonni 2022−2026-yillarda rivojlantirish strategiyasi” islohotlar dasturida ko‘zda tutilgan transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan O‘zbekiston prezidentining 2023-yil 16-fevraldagi “Jamoat transporti tizimini isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-59-sonli qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda. Bunday yirik loyihaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi aholi uchun transport xizmatlarini yaxshilash, jamoat transporti yo‘nalishi tarmog‘ini kengaytirish va aholining yo‘lovchilar tashishga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, shuningdek, zamonaviy va ekologik jihatdan qulay avtobuslar bilan yangilanishini ta’minlaydi.
Yuqoridagi kelishuvning imzolanishi XDTBning “O‘zmilliybank” bilan uzoq muddatli hamkorligining mantiqiy davomi hisoblanadi. Bugungi kunda ikki tomonlama hamkorlik doirasida umumiy qiymati 1,7 mlrd AQSh dollar bo‘lgan kredit liniyalari jalb qilingan.

17 мая в городе Сиань в преддверии государственного визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику состоялся Узбекско-Китайский бизнес-форум.
В мероприятии приняли участие свыше 600 представителей крупных китайских компаний, бизнес-кругов и финансовых институтов двух стран, что позволило продемонстрировать большую заинтересованность китайских инвесторов в реализации совместных проектов в Узбекистане.
Бизнес-форум позволил рассмотреть вопросы дальнейшего углубления узбекско-китайских отношений, всестороннего стратегического партнёрства и расширения многопланового сотрудничества.
В центре внимания площадки мероприятия были вопросы реализации совместных проектов и кооперации в сфере развития транспортной инфраструктуры, возобновляемой энергетики, создания промышленных парков и сельскохозяйственных кластеров в регионах Узбекистана с участием ведущих китайских компаний.
На полях бизнес-форума между АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Узбекистана» («Узнацбанк») и Государственным банком развития Китая (ГБРК) состоялась церемония подписания соглашения о привлечении кредитной линии в размере 1,18 млрд юаней. Кредитная линия будет направлена на финансирование инфраструктурного проекта в сфере транспорта по приобретению пассажирских автобусов и электробусов.
Данный инвестиционный проект реализуется в соответствии с постановлением президента Узбекистана от 16 февраля № ПП-59 «О мерах по реформированию системы общественного транспорта» для развития транспортной инфраструктуры, предусмотренного программой реформ «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы». Успешная реализация столь масштабного проекта обеспечит улучшение транспортного обслуживания населения, расширение маршрутной сети общественного транспорта и удовлетворение потребности населения в пассажирских перевозках, а также обновление парка подвижного состава передовыми и экологически чистыми автобусами.
Заключение вышеуказанного соглашения служит логическим продолжением долгосрочного партнёрства ГБРК с «Узнацбанком» на протяжении долгих лет. За время двустороннего сотрудничества привлечены кредитные линии на общую сумму 1,7 млрд долларов.
ГБРК — один из крупнейших финансовых институтов КНР с активами в размере 2,6 трлн долларов, капиталом 231 млрд долларов, прибылью 12 млрд долларов. Учреждён в 1994 году для финансирования проектов инфраструктурного развития в основных отраслях промышленности.