Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huhuqlari bo‘yicha byurosi (YeXHT DIIHB)ning Ehtiyojlarni baholash missiyasi 17-may kuni O‘zbekistonga keldi. Tashrifdan maqsad 9-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan muddatidan ilgarigi prezident sayloviga tayyorgarlik jarayonlari bilan tanishish, deb xabar bermoqda Markaziy saylov komissiyasi matbuot xizmati.
Tashrif doirasida missiya vakillari YeXHT DIIHB Saylov departamenti rahbari Megan Fitsdjerald hamda saylovlar bo‘yicha maslahatchisi Kseniya Dashutsina Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizamxodjayev bilan uchrashdi.
MSK ma’lumotiga ko‘ra, uchrashuvda missiya vakillariga muddatidan ilgari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish yuzasidan milliy saylov qonunchiligi va tasdiqlangan kalendar reja asosida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
“Muloqotda DIIHB saylovlarni kuzatish missiyalarining O‘zbekistonda o‘tkazilgan saylovlar natijalari bo‘yicha yakuniy xulosalarida keltirilgan tavsiyalarni milliy saylov qonunchiligi va amaliyotiga implementatsiya qilish, saylovlarga oid huquqiy bazani takomillashtirish borasida, shu jumladan, Konstitutsiyaviy islohotlar doirasida amalga oshirilgan ishlarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi”, — deyiladi xabarda.
YeXHT DIIHB metodologiyasi bo‘yicha Ehtiyojlarni baholash missiyasi tomonidan baholash muayyan saylov oldidan amalga oshiriladi va saylovoldi holatiga beriladigan baho hamda milliy saylov qonunchiligining umume’tirof etilgan xalqaro saylov standartlariga mosligi natijalaridan kelib chiqib, saylovni kuzatishning maqsadga muvofiqligi, kuzatish shakli, muddati va kuzatuvchilarning zaruriy soni haqida qaror qabul qilinadi.
Missiya vakillari mamlakatda saylov tartib-tamoyillarining takomillashtirilishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi hamda bo‘lajak saylovlarning umume’tirof etilgan xalqaro demokratik tamoyillar asosida, yuqori tashkiliy darajada o‘tishiga ishonch bildirdi, deyiladi MSK xabarida.
Tashrif doirasida missiya vakillari qator vazirlik va idoralar, siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashishni rejalashtirgan.
YeXHT DIIHB missiyalari O‘zbekistonda o‘tkazilgan barcha saylovlarni kuzatib boradi. Bunday missiya yaqinda qayta ko‘rib chiqilgan Konstitutsiya bo‘yicha o‘tkazilgan referendumda ham ishtirok etdi. Biz unga berilgan xulosalar haqida yozgandik.

В Узбекистан 17 мая прибыла миссия по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) для ознакомления с процессом подготовки к досрочным выборам президента, назначенным на 9 июля.
В этот же день представители миссии — глава департамента по выборам БДИПЧ ОБСЕ Меган Фицджеральд и советник по выборам Ксения Дашуцина встретились с председателем Центральной избирательной комиссии Зайниддином Низамходжаевым.
Как сообщила пресс-служба ЦИК, представителям миссии была предоставлена информация о работе, проводимой по подготовке и проведению досрочных выборов.
«В ходе беседы особое внимание уделено работе, проведённой по имплементации в национальное избирательное законодательство и практику рекомендаций заключительных отчётов миссий БДИПЧ по результатам наблюдения за выборами в Узбекистане, совершенствованию правовой базы проведения выборов, в том числе в ходе конституционной реформы», — говорится в сообщении.
Согласно методологии БДИПЧ ОБСЕ, оценка потребностей проводится перед конкретными выборами и, основываясь на результатах оценки предвыборной обстановки и соответствия национального избирательного законодательства общепринятым международным избирательным стандартам, принимается решение о целесообразности наблюдения за выборами, форме наблюдения, продолжительности и необходимом количестве наблюдателей.
Представители миссии отметили, что поддерживают проводимую в стране работу по совершенствованию избирательного процесса и выразили уверенность в том, что предстоящие выборы пройдут на основе общепринятых международных демократических принципов, на высоком организационном уровне, отмечается в сообщении ЦИК Узбекистана.
В рамках визита члены миссии встретятся с представителями ряда министерств и ведомств, политических партий и средств массовой информации.
Миссии БДИПЧ ОБСЕ наблюдают за всеми выборами, которые проводятся в Узбекистане. Такая миссия участвовала также в недавнем референдуме по Конституции в новой редакции. Мы писали о её выводах.