Andijonda o‘ziga o‘t qo‘ygani aytilayotgan Hindiston fuqarosining kuygan jasadi topildi, deb xabar qildi Andijon viloyati prokuraturasi matbuot xizmati.
Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, 9-may kuni Hindistondan O‘zbekistonga kelgan fuqaro (1986-yilda tug‘ilgan erkak) Andijon davlat tibbiyot institutida tahsil olayotgan 2002-yilda Hindistonda tug‘ilgan talaba qizning oldiga kelib, unga turmush qurish istagida kelganini bildirgan va institut yaqinidagi mehmonxonada yashab kelgan.
“Qizdan rad javobini olganidan so‘ng uning ruhiyatida o‘zgarish bo‘lib, Hindistonlik boshqa talabalarga endi hayotning qizig‘i yo‘qligi, o‘z joniga qasd qilishi haqida aytib kelgan va „Zaxriddin Muhammad Bobur“ nomidagi istirohat bog‘i hududiga kiruvchi adirlikda noma’lum suyuqliq yordamida o‘zini yoqib, voqea joyida vafot etgan”, — deyiladi xabarda.
Sudga oid tibbiy ekspertizaning dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, marhumning tanasi va ichki a’zolarida biror bir ko‘rinishdagi tan jarohatlari aniqlanmagan.
Hozirda sud-tibbiy, sud-kimyoviy va sud-biologik ekspertizalari tayinlangan. Mazkur holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 103-moddasi 1-qismi (O‘zini o‘zi o‘ldirish darajasiga yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Андижане обнаружено обгоревшее тело гражданина Индии, который предположительно совершил самоподжог, сообщила пресс-служба прокуратуры Андижанской области.
По данным ведомства, 9 мая мужчина (1986 года рождения) сообщил студентке Андижанского государственного медицинского института — гражданке Индии (2002), что хочет жениться на ней. Он проживал в гостинице рядом с институтом.
После получения отказа он говорил другим студентам из Индии, что жизнь его больше не интересует. Он поджёг себя неизвестной жидкостью недалеко от входа в парк имени Бабура и скончался на месте, говорится в сообщении.
Назначены судебно-медицинская, судебно-химическая и судебно-биологическая экспертизы.
Возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 103 Уголовного кодекса Узбекистана (доведение до самоубийства или покушения на него путём угроз, жестокого обращения или систематического унижения чести и достоинства личности лица / наказывается лишением свободы от 3 до 7 лет).