Seshanba kuni Singapur prezidenti Halima Yaqub turmush o‘rtog‘i Mohammed Abdullah Alhabshi bilan davlat tashrifini amalga oshirish uchun O‘zbekistonga keldi.
O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmatining xabar qilishicha, martabali mehmonlarni O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Zulayho Mahkamova, tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Toshkent shahri hokimi vazifasini bajaruvchi Shavkat Umurzoqov kutib oldi.
Prezident juftligi Ostona shahridan (Qozog‘istonda ham davlat tashrifi bilan bo‘ldi) Uzbekistan Airways aviakompaniyasining HY722 doimiy reysi bilan Airbus A320 samolyotida uchishdi.
Oliy martabali mehmon va Singapur delegatsiyasi a’zolari “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga tashrif buyurib, Mustaqillik monumenti poyiga gul qo‘ydi, mamlakatimizning istiqlol yillaridagi rivojlanishi va ushbu betakror majmuaning yaratilishi tarixi bilan tanishdi, milliy madaniy markazlar vakillari bilan uchrashdi.
25-mayga qadar davom etadigan tashrif doirasida u prezident Shavkat Mirziyoyev va boshqa rasmiy shaxslar bilan muzokaralar o‘tkazadi, ikki davlat biznes-forumining ochilishida ishtirok etadi hamda Samarqandga tashrif buyuradi.
Halima Yaqubning O‘zbekistonga tashrifi javob safaridir. Shavkat Mirziyoyev yanvar oyida Singapurga davlat tashrifi bilan borgan edi.
Vikipediya ma’lumotlariga ko‘ra, Singapur prezidenti, bosh vaziri va rasmiylari odatda Singapore Airlines milliy aviakompaniyasi yoki boshqa tashuvchilar tomonidan amalga oshiriladigan muntazam yo‘lovchi reyslarida safar qilishadi. Zarur hollarda Singapur hukumati mamlakat qurolli kuchlarining Airbus A330 MRTT va Fokker 50 samolyotlaridan foydalanishi mumkin.
Singapurning birinchi bosh vaziri (1959−1990) Li Kuan Yu o‘zining “Singapur: uchinchi dunyodan birinchi dunyoga” asarida “Uchinchi dunyo”ning qator mamlakatlari rahbarlaridan farqli o‘laroq, (1970−1990-yillar haqida gap ketmoqda) oddiy doimiy samolyot reyslarida uchishni afzal ko‘rgani, bu esa Singapurga ko‘p yillar davomida “uchinchi dunyo” davlati maqomini saqlab qolish hamda rivojlanayotgan mamlakatlar uchun tegishli imtiyozlardan foydalanish imkonini berganini yozgan.

Президент Сингапура Халима Якуб с супругом Мохаммедом Абдуллой Альхабши во вторник прибыла с государственным визитом в Узбекистан.
Как сообщило УзА, в аэропорту Ташкента высокопоставленную гостью встретили заместитель премьер-министра Узбекистана Зулайхо Махкамова, министр иностранных дел Бахтиёр Саидов и и. о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков.
сингапур, халима якуб
Президентская чета прилетела из Астаны (туда тоже был совершён государственный визит) регулярным рейсом HY722 авиакомпании Uzbekistan Airways на самолёте Airbus A320.
Сразу по прибытии Халима Якуб посетила парк «Янги Узбекистон», где возложила цветы к подножию монумента Независимости.
В ходе визита, который продлится до 25 мая, она проведёт переговоры с президентом Шавкатом Мирзиёевым и другими официальными лицами, примет участие в открытии бизнес-форума двух стран и посетит Самарканд.
Визит Халимы Якуб в Узбекистан является ответным. В январе Сингапур с государственным визитом посещал Шавкат Мирзиёев.
Согласно Википедии, президент, премьер-министр и официальные лица Сингапура обычно путешествуют регулярными пассажирскими рейсами, в основном осуществляемыми национальной авиакомпанией Singapore Airlines или другими перевозчиками в зависимости от направления. При необходимости правительство Сингапура может воспользоваться самолётами вооружённых сил страны Airbus A330 MRTT и Fokker 50.
Первый премьер-министр Сингапура (1959−1990) Ли Куан Ю в своей книге «Сингапурская история: из „третьего мира“ — в „первый“» писал, что в отличие от лидеров ряда стран «третьего мира» (речь шла о 1970-х годах) предпочитал летать «обычными рейсовыми самолётами, что помогло Сингапуру сохранить статус государства „третьего мира“ на протяжении многих лет» и пользоваться соответствующими льготами для развивающихся стран.