Kosovo shimolida serb namoyishchilari politsiya va NATOning mintaqada barqarorlikni ta’minlash uchun mas’ul bo‘lgan KFOR tinchlikparvar kuchlari bilan to‘qnashuvi oqibatida o‘nlab odamlar jarohat oldi, deb xabar bermoqda BBC.
KFOR (Kosovo Force) ma’lumotlariga ko‘ra, missiyaning 25 nafar vakili jarohatlangan. Vengriya va Italiyadan kelgan tinchlikparvar kuchlar sinish va kuyish kabi jarohatlar oldi, deyiladi missiya. Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchichga ko‘ra, 50 dan ortiq serb yaralangan.
Mintaqadagi vaziyat aprel oyida, Kosovoning shimoliy qismidagi serblar ko‘p bo‘lgan bir qancha shaharlarida mahalliy saylovlar o‘tkazilganda keskinlashgan. Serblar bu saylovlarni boykot qilgan va natijada alban siyosatchilari g‘alaba qozongan. Saylovchilar 4 foizdan kamroqni tashkil etgan.
26-may kuni alban merlar o‘z lavozimiga kirishgan. Kosovoning aksariyat serb munitsipalitetlarida ma’muriy binolar oldiga yig‘ilgan mahalliy aholi bunga qarshi norozilik bildirgan. Shundan so‘ng namoyishchilar va politsiya o‘rtasida to‘qnashuvlar kelib chiqqan.
29-may kuni politsiyaga yordam berish uchun KFOR otryadlari yuborilgan. Eng yirik to‘qnashuvlar Zvechan munitsipalitetida qayd etilgan.
https://twitter.com/evropaelire/status/1663235168042115072?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1663235168042115072%7Ctwgr%5E434d89cd160f2dd60fd64d445caa7b59f6eead7d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2023%2F05%2F30%2Fkosovo%2F
Zvechan ko‘chalarida yuz bergan to‘qnashuvlar tasviri.
NATO va bir qator G‘arb davlatlari vaziyatga allaqachon munosabat bildirdi. NATO KFOR`ga qilingan hujumlarni “mutlaqo nomaqbul” deb atadi va barcha tomonlarni “qarama-qarshilikni kuchaytiruvchi harakatlardan tiyilishga” chaqirdi.
AQSh davlat kotibi Entoni Blinken o‘z bayonotida Kosovo hukumatining “shimolda taranglik va beqarorlikning kuchayishiga olib keladigan” harakatlarini qoraladi. U “zo‘ravonlik choralarini to‘xtatish” va muloqotga chaqirdi.
Germaniya Tashqi ishlar vazirligi ham “zo‘ravonlik va keskinlikni kuchaytiradigan har qanday harakatni zudlik bilan to‘xtatish” va Belgrad va Prishtina (poytaxtlar) o‘rtasida muzokaralar olib borishga chaqirdi.
Kosovo 2008-yil fevralida serblar va asosan albanlar o‘rtasidagi ko‘p yillik to‘qnashuvlardan so‘ng Serbiyadan mustaqilligini bir tomonlama e’lon qilgan. Shu kungacha Kosovo mustaqilligini 117 ta davlat, jumladan, AQSh va Yevropa Ittifoqining aksariyat davlatlari tan olgan.

Десятки человек пострадали на севере Косово в результате столкновений сербских демонстрантов с полицией и миротворцами KFOR — миссии НАТО, отвечающей за обеспечение стабильности в регионе, сообщает BBC.
По данным KFOR (Kosovo Force), пострадали 25 представителей миссии. Переломы и ожоги получили миротворцы из Венгрии и Италии, уточнили в миссии. Как сообщил президент Сербии Александар Вучич, ранены более 50 сербов.
Ситуация в регионе обострилась в апреле, когда в нескольких северных городах Косово, где преобладает сербское население, прошли местные выборы. Сербы бойкотировали эти выборы, в итоге на них победили албанские политики. Явка составила менее 4%.
26 мая мэры-албанцы вступили в должность. Местные жители устроили протесты против такого решения, собравшись перед административными зданиями в большинстве сербских муниципалитетов Косово. Впоследствии между протестующими и полицией начались столкновения.
На помощь полиции 29 мая были направлены отряды KFOR. Самые крупные инциденты были зафиксированы в муниципалитете Звечан.
https://twitter.com/evropaelire/status/1663235168042115072
Кадры столкновений на улицах Звечане.
На ситуацию уже отреагировали в НАТО и ряде западных стран. НАТО назвало атаки на KFOR «абсолютно неприемлемыми» и призвало все стороны «воздерживаться от действий, которые ещё больше разжигают напряжённость».
Госсекретарь США Энтони Блинкен в заявлении осудил действия правительства Косово, «которые ведут к эскалации напряжённости на севере и усилению нестабильности». Он призвал «прекратить насильственные меры» и призвал к диалогу.
В МИД Германии также призвали к «немедленному прекращению любого насилия и любых действий, разжигающих напряжённость» и к переговорам между Белградом и Приштиной.
Косово в одностороннем порядке провозгласило независимость от Сербии в феврале 2008 года после многолетнего конфликта между сербским и преимущественно албанским населением. На сегодняшний день независимость Косово признали 117 стран, включая США и большинство стран Евросоюза.