2023-yil oxirigacha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining hududiy bo‘linmalarining boshliqlari uchun maslahatchi sifatida xorijlik mutaxassislarni jalb etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyevning 26-maydagi qarorida ma’lum qilindi.
Hujjatda chet ellik maslahatchilarga Prezident maktablarining xorijiy mutaxassislari uchun belgilangan mehnatga haq to‘lash shartlari qo‘llanilishi hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi hisobidan moliyalashtirilishi qayd etilgan.
Shuningdek, maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta va maktabdan tashqari ta’lim muassasalariga ishga jalb etilgan xorijiy mutaxassislar O‘zbekistonda xorijiy ishchi kuchini jalb qilganlik va undan foydalanganlik uchun to‘lovlardan ozod etilishi belgilangan.

До конца года для руководителей региональных управлений Министерства дошкольного и школьного образования Узбекистана планируется привлечь зарубежных консультантов. Об этом говорится в указе президента Шавката Мирзиёева от 26 мая.
Документом установлено, что на зарубежных консультантов распространяются условия оплаты труда, установленные для зарубежных специалистов президентских школ, и связанные с этим расходы финансируются за счёт средств Фонда содействия реформам в сфере образования.
Кроме того, определено, что зарубежные специалисты, привлекаемые к работе в дошкольных, общих средних и внешкольных образовательных организациях, освобождаются от платежей за привлечение и использование иностранной рабочей силы в Узбекистан.