May oyi oxirida Toshkentda jamoat transportida naqd pulda to‘lanadigan yo‘l haqi kartada to‘langan summadan ko‘ra qimmatlashishi kerak edi. Yangi tizimda bir transportdan boshqasiga o‘tish uchun yangi tariflar paydo bo‘lishi rejalashtirilgandi. Unda bir soat ichida karta orqali to‘lab “peresadka” qiladigan bo‘lsangiz, ikkinchi transportda chipta narxi arzonga tushishi aytilgandi. O‘zgartirishlar O‘zbekiston prezidentining fevraldagi jamoat transporti tizimini isloh qilish to‘g‘risidagi qarorida ko‘zda tutilgan, biroq o‘zgarishni bahordan kuzga ko‘chirishga qaror qilindi.
Toshkent shahar Kengashi deputati Xusniddin Ergashevning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, ayrim deputatlar “tariflar oshirilishiga keskin qarshi”. “Yo‘l haqi 1-avgustgacha oshmaydi. Ammo 1-avgustda oshadi”, — dedi u.
Bu o‘zgarishlar nima uchun kerak?
ATTO kompaniyasi (2020-yilda joriy etilgan yo‘l haqini to‘lashning avtomatlashtirilgan tizimi operatori) ma’lumotlariga ko‘ra, ko‘pchilik yo‘lovchilar naqd pulda yo‘l haqini to‘lashni davom ettirmoqda, chunki transport yoki bank kartalari bilan to‘lashda imtiyozlar yo‘q — yo‘lkira haqi ikkisida ham bir xil — 1400 so‘m.
Naqd (2000 so‘m) va naqd pulsiz (1600 so‘m) to‘lashda yo‘lkira tariflarining taklif etilayotgan farqi korrupsiyani kamaytiradi va milliardlab so‘mlarni yashirin muomaladan olib qoladi. Masalan, Olmaota 2017-yilda tannarxdagi farq tufayli 2,3 mln AQSh dollaridan ortiq mablag‘ yashirin aylanmadan asrab qolingan.
Naqd pulsiz qilingan to‘lovlarni rag‘batlantirishning joriy etilishi yana bir qator afzalliklarga ega. Bunda metro kassalaridagi navbatlar qisqaradi. Bu kassirlarning ish haqi uchun xarajatlarni optimallashtirishni anglatadi. Avtobuslarning tezligi va yo‘lovchilar xavfsizligi ortadi, chunki konduktorlar naqd pul to‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishga, haydovchilar ularga e’tibor qaratishga kamroq vaqt sarflaydi.
O‘zbekiston Transport vazirligining Transport va logistika rivojlanishini o‘rganish markazi direktori Murod Obidovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, tarif va chegirmalarning yangi tizimi jamoat transportidan tez-tez foydalanadigan va bir transportdan boshqasiga o‘tadigan yo‘lovchilarning ehtiyojlarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan.
Shahar jamoat transporti yo‘lovchilari sonini ko‘paytirishdan manfaatdor, chunki bu shaxsiy transport va taksilardan foydalanuvchilar sonini kamaytiradi. Shu bois jamoat transportidan muntazam foydalanayotganlar uchun yo‘l haqi arzonlashadi.
“Ko‘pgina mamlakatlar naqd pulda to‘lash imkoniyatidan butunlay voz kechgan yoki undan foydalanishni cheklab qo‘ygan. Hatto naqd pulni qabul qilganlar ham muammolarga duch kelishadi, masalan, mashinalar katta nominallardan foydalanganda qaytim bermasligi mumkin. Karta orqali to‘lov yo‘lovchilarga ham, transport tizimlari uchun ham turli imtiyozlar beradi”, — dedi u.
Dunyoning ko‘plab transport tizimlarida yo‘lovchilar naqd va naqdsiz to‘lovlar uchun turli tariflarning joriy etilishiga qarshi. Masalan, to‘lovni faqat kartadan amalga oshirishga o‘tish ayrim shaharlarda yo‘l haqini boshqa usul bilan to‘lashni bilmagan keksa odamlar noroziligiga duch keldi.
Misol uchun, Seulda jamoat transportida naqd pulning rad etilishi aholining turlicha munosabatiga asos bo‘ldi. Keksalar qiyinchilikka uchradi, lekin transport kartalaridan foydalanishni o‘rganishni niyat qilishdi, chunki ularda boshqa tanlov yo‘q edi.
Olmaotada o‘zgarishlarni amalga oshirishdagi xatolar ish tashlashlarga olib keldi. Rasmiylar shahar yo‘nalishlarida ONAY transport kartalari orqali yo‘l haqini to‘lash tizimini joriy qilgan, ammo mintaqaviy yo‘nalishlarda buni yo‘lga qo‘ymagan. Natijada mintaqaviy yo‘nalishlar haydovchilariga Olmaota shahriga kirish taqiqlandi. Ko‘pgina yo‘lovchilar transport kartalari bilan yo‘l haqini to‘lay olmagani uchun jamoat transportiga o‘ta olmadi.
Yo‘l haqi qimmatlashadimi yoki arzonlashadimi?
Yangi tizimga o‘tish bilan naqd pulda to‘lanadigan yo‘lkiralarning narxi 1400 so‘mdan 2000 so‘mgacha (deyarli 50 foizga) oshadi. Bank va transport kartalari, shuningdek, ATTO ilovasi (shu jumladan virtual transport kartalari) orqali to‘lovlarni amalga oshirishda bir martalik to‘lov 1600 so‘mni tashkil qiladi.
Shu bilan birga, yo‘lkira to‘layotgan yo‘lovchilar yo‘l haqini transport kartasi yoki ATTO ilovasi (bank kartasi bilan emas) orqali to‘lasa, 70 foizgacha tejash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Agar hozir bir avtobusdan boshqa bir avtobusga o‘tayotgan yo‘lovchi ikki marta 1400 so‘m to‘layotgan bo‘lsa, “peresadka”ni o‘z ichiga olgan tariflar bilan ikkita avtobusda bir soatlik yo‘lkira to‘lovi bor-yo‘g‘i 2000 so‘m bo‘ladi: birinchi yo‘lga 1600 so‘m, ikkinchisiga 400 so‘m. 3-avtobusga ham bir soat ichida o‘tilsa, u bepul bo‘ladi.
Yo‘l haqini transport kartalari va ATTO ilovasi bilan to‘layotgan yo‘lovchilar uchun avtobusdan metroga o‘tish narxi 1000 so‘mni tashkil qiladi. Ko‘pgina mamlakatlarda metroda yo‘lkira narxi, shu jumladan, “peresadka” yerusti transportiga qaraganda qimmatroq.
Moslashuvchan tariflar faqat transport kartalari va ATTO ilovasi foydalanuvchilari uchun shakllantiriladi. Ya’ni, yo‘l haqini bank kartalari bilan to‘layotgan yo‘lovchilar har doim yo‘l haqini maksimal — 1600 so‘mdan to‘laydilar. Buning sababi, ATTO hozirda faqat transport kartalari uchun to‘lov qilish imkoniyatiga ega. Shuningdek, kartalar transportda to‘lov vaqtini ham ko‘rsatadi. ATTO bank kartalari hisob-kitobini aniqlay olmaydi. Bunday holatda, bank kartalari bilan to‘lov qilgan yo‘lovchilar uchun yo‘lkira narxi naqd pulda to‘lov qilganlardan ko‘ra arzonga, ATTO kartalari bilan to‘lov qilganlardan ko‘ra esa qimmatga tushadi.
Ehtimol, kelajakda tizim jamoat transporti rivojlangan mamlakatlarda bo‘lgani kabi, bank to‘lov tizimi bilan integratsiya qilinadi. Masalan, Londonda bank kartasi bilan avtobus yo‘lkirasi to‘langanda, uchta qatnovdan so‘ng, tizim oddiy kartadan to‘lov undirmaydi, chunki uchta qatnov uchun to‘lov miqdori kunlik avtobus chiptasi narxiga teng.
Yo‘lovchilar moslashuvchan tariflardan foydalanish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishlari shart emas. Oddiy yoki virtual transport kartasiga ega bo‘lish kifoya. Uning hamyoni tarif menyusiga aylantiriladi hamda “peresadka” vaqtida tariflar bevosita ishlaydi.
“Siz hech narsa sozlashingiz yoki sotib olishingiz shart emas. Mentalitetimizni inobatga olib, xorij tajribasini o‘rganib, yo‘lovchilar uchun kioskka borib, yo‘lkira narxini o‘zgartirish qiyin bo‘lishini tushungan holda, transport kartalari foydalanuvchilari uchun „peresadka“ tariflarini avtomatik rejimda ishga tushirdik”, — dedi Murod Abidov “Gazeta.uz”ga.
Pensionerlar, o‘quvchilar, talabalar uchunchi?
Ushbu toifadagi yo‘lovchilar imtiyozni faqat 1, 5, 10, 15, 20, 30, 90 va 365 kunlik cheksiz tariflarni xarid qilganlarida saqlab qolishlari mumkin bo‘ladi. Yangi tizim joriy etilishi bilan kunlik, choraklik va yillik paketlar mavjud bo‘ladi.
Kundalik tariflar doirasida yo‘lkirani to‘lashda “peresadka” tariflari qo‘llanilmaydi. Imtiyozsiz yo‘lovchilar kunlik tariflarni sotib olish imkoniyatini saqlab qoladilar.

В конце мая наличная оплата проезда в общественном транспорте Ташкента должна была стать дороже безналичной оплаты. С переходом на новую систему должны были появиться и пересадочные тарифы, в которых поездки с пересадками в течение часа намного выгоднее покупки разовых билетов. Изменения были предусмотрены февральским постановлением президента Узбекистана о реформировании системы общественного транспорта, однако реформу было решено перенести с весны на осень.
Депутат городского кенгаша Хусниддин Эргашев сообщил «Газете.uz», что некоторые депутаты выступили «категорически против повышения тарифа». «До 1 августа оплата не будет повышаться. Но с 1 августа будет повышение», — сказал он.
Почему эти изменения необходимы?
По данным компании АТТО (оператор автоматизированной системы оплаты проезда, внеднённой в 2020 году), большинство пассажиров до сих пор продолжает оплачивать проезд наличными, поскольку выгоды при оплате транспортными или банковскими картами нет — сумма проезда одинаковая при любой форме оплаты (1400 сумов).
Предлагаемая разница в стоимости проезда при оплате наличными (2000 сумов) и безналичным способом (1600 сумов) позволит сократить коррупцию и вывести из теневого оборота миллиарды сумов. Например, Алматы в 2017 году благодаря разнице в стоимости вывел из теневого оборота более 2,3 млн долларов США.
Внедрение льгот для безналичной оплаты имеет ряд других преимуществ. Должны сократиться очереди у касс метрополитена, что означает оптимизацию расходов на зарплаты кассиров. Повысится скорость движения автобусов и безопасность пассажиров, поскольку кондукторы будут тратить меньше времени на обслуживание оплачивающих наличными, а водители — меньше на них отвлекаться.
Директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики Министерства транспорта Узбекистана Мурад Абидов отметил «Газете.uz», что новая система тарифов и скидок разработана с учётом потребностей пассажиров, которые часто пользуются общественным транспортом и совершают пересадки.
Город заинтересован в увеличении количества пассажиров общественного транспорта, потому что это снизит число пользователей личного транспорта и такси. Поэтому для постоянных пользователей общественного транспорта проезд становится дешевле.
«Многие страны уже отказались от возможности оплаты наличными полностью или ограничили ее использование. Даже те, кто принимает наличные, сталкиваются с проблемами, например, автоматы могут не выдавать сдачу при использовании крупных купюр. Безналичные платежи предлагают различные преимущества как для пассажиров, так и для транспортных систем», — отметил он.
Пассажиры многих транспортных систем мира сопротивлялись внедрению различной стоимости проезда при оплате наличными и безналичным способами. Города, полностью отказавшиеся от наличных, сталкивались с недовольством пожилых людей, которые не умели оплачивать проезд по-другому.
Например, отказ от наличных в общественном транспорте Сеула вызвал смешанную реакцию населения. Пожилые люди испытывали трудности, но намеревались научиться пользоваться транспортными картами, поскольку другого выхода у них не было.
В Алматы ошибки города при реализации реформ привели к забастовкам. Власти внедрили систему оплаты проезда транспортными картами ONAY на городских маршрутах, но не сделали этого на областных. В итоге водителям областных маршрутов запретили въезжать в Алматы. Многие пассажиры не могли пересесть на городской транспорт, так как не могли оплатить проезд транспортными картами.
Проезд всё-таки станет дороже или дешевле?
С переходом на новую систему оплата проезда наличными повысится почти на 50% — с 1400 до 2000 сумов. Разовая же поездка при оплате банковскими и транспортными картами, а также через приложение АТТО (в том числе виртуальными транспортными картами) обойдётся в 1600 сумов.
При этом пассажиры, совершающие пересадки, смогут сэкономить до 70%, если они оплачивают проезд транспортной картой или через приложение АТТО (не банковской картой).
Если сейчас пассажир, пересаживающийся с автобуса на автобус, дважды платит по 1400 сумов, то с пересадочными тарифами поездка на двух автобусах в течение одного часа составит всего 2000 сумов: 1600 за первую поездку и 400 сумов за вторую. Остальные пересадки на автобусы в течение часа будут бесплатными.
Стоимость пересадки с автобуса на метро для пассажиров, оплачивающих проезд транспортными картами и приложением АТТО, составит 1000 сумов. Во многих странах стоимость проезда в метро, в том числе пересадки, выше, чем в наземном транспорте.
Пересадочные тарифы формируются только для пользователей транспортных карт и приложения АТТО. То есть пассажиры, оплачивающие проезд банковскими картами, всегда будут платить по предельному тарифу — 1600 сумов. Это связано с тем, что компания АТТО сейчас имеет доступ только к биллингу транспортных карт. В нём отображается время оплаты проезда в транспорте. Биллинг банковских карт АТТО определить не может, поскольку это бансковский биллинг. Таким образом, оплата проезда банковскими картами обойдётся пассажирам дешевле оплаты наличными, но при совершении пересадок дороже, чем продуктами АТТО.
Возможно, в будущем система будет интегрирована с банковским биллингом, как это реализовано в странах с развитым общественным транспортом. К примеру, в Лондоне при оплате проезда в автобусе банковской картой после трёх поездок система просто не снимает с карты оплату, потому что сумма оплаты трёх поездок равна стоимости дневного проездного билета на автобусе.
Чтобы воспользоваться пересадочными тарифами, пассажирам не нужно предпринимать дополнительных действий. Достаточно иметь физическую или виртуальную транспортную карту. Её кошелёк превращён в тарифное меню, и при пересадке тарифы будут работать по умолчанию.
«Не нужно ничего настраивать, докупать. Учитывая наш менталитет и изучив зарубежный опыт, понимая, что пассажирам будет сложно ходить в киоск и менять тариф, мы сделали так, чтобы пересадочные тарифы для пользователей транспортных карт работали автоматически», — отметил «Газете.uz» Мурад Абидов.
Пенсионеры, учащиеся, студенты
Эти категории пассажиров смогут сохранить льготу исключительно при покупке безлимитных тарифов на 1, 5, 10, 15, 20, 30, 90 и 365 дней. Дневной, квартальный и годовой пакеты станут доступны с внедрением новой системы.
При оплате проезда в рамках дневных тарифов пересадочные тарифы действовать не будут. Пассажиры, не имеющие льготы, сохранят возможность покупки дневных тарифов.