1-iyunga o‘tar kechasi Rossiya armiyasining Kiyevga uyushtirgan hujumi oqibatida 3 kishi, jumladan, 9 yoshli bola halok bo‘ldi, yana 12 kishi yaralandi, deb xabar berdi Ukraina milliy politsiyasi.
Ukraina harbiy-havo kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya yangi hujumda “Iskandar” operativ-taktik raketa tizimining 10 ta raketasidan foydalangan. Xabarda aytilishicha, barcha raketalar urib tushirilgan.
Raketa parchalari Kiyevning ikki tumanidagi ko‘p qavatli uylar, bolalar bog‘chasi va tibbiyot muassasasiga zarar yetkazgan.
Rasmiylar Bolalar kuni munosabati bilan shaharda rejalashtirilgan barcha tadbirlarni bekor qildi.
Ukraina poytaxtining shu safargi o‘qqa tutilishi so‘nggi bir oy ichidagi 18-shunday hodisa sanaladi. 30-mayga o‘tar kechasi Kiyevga uchuvchisiz uchish apparati hujumi oqibatida 1 kishi qurboni bo‘lgan, yana 13 kishi jarohat olgan.

В ночь на 1 июня в результате удара российской армии по Киеву погибли три человека, включая девятилетнего ребёнка, ещё 12 человек получили ранения, сообщила Национальная полиция Украины.
По данным Воздушных сил Украины, Россия использовала 10 ракет оперативно-тактического ракетного комплекса «Искандер» в новой атаке. В сообщении говорится, что все ракеты были сбиты.
Обломками ракет повреждены многоквартирные дома, детский сад и медицинское учреждение в двух районах Киева.
Власти отменили все запланированные в городе мероприятия ко Дню защиты детей.
Нынешний обстрел столицы Украины стал по меньшей мере 18-м по счету за минувший месяц. В ночь на 30 мая жертвой атаки беспилотников на Киев стал один человек, ещё 13 пострадали.