Ekologiya va atrof-muhitga zarar yetkazish, o‘simlik va hayvonot dunyosi obyektlarini nobud qilish yoki ularga shikast yetkazish bilan bog‘liq jinoyatlar og‘ir jinoyatlar toifasiga kiritiladi. Bu prezidentning 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilandi.
Qayta nomlangan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga 1-sentabrga qadar Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda tegishli normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash topshirildi.
Xuddi shu sanaga qadar davlat o‘rmon fondiga kiritilmagan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga qo‘yiladigan moratoriy talablarini buzganlik uchun ma’muriy jarima miqdori 5 baravarga oshiriladi.
Shu bilan birga, noqonuniy kesilgan daraxt o‘rniga uning kompensatsiyaviy daraxt ko‘chatlarini aynan daraxt kesilgan joyga ekish majburiyati belgilandi. Bundan tashqari, yuridik shaxslarga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravaridan 300 baravarigacha bo‘lgan miqdorda moliyaviy jarimalar qo‘llanadi.
O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan hayvonlarning noqonuniy ovlanishi oqibatida hayvonot dunyosiga yetkazilgan zarar uchun undirish summalari 10 baravarga hamda o‘simliklarning o‘sishdan to‘xtash darajasigacha shikastlantirish yoki yo‘q qilish bilan ularga yetkazilgan zararning undirilishi summalari 5 baravarga oshiriladi.
Sanoat, maishiy va boshqa chiqindilarni to‘plash, tashish, joylashtirish, zararsizlantirish, saqlash, utilizatsiya qilish, qayta ishlash va realizatsiya qilish chog‘ida tabiatni muhofaza qilish talablarini buzish, shuningdek, qattiq maishiy va qurilish chiqindilarini belgilanmagan joylarga tashlash hamda suyuq maishiy chiqindilarni to‘kkanlik uchun ma’muriy jarimalar miqdori 10 barobarga oshirgan holda qo‘llanadi.
Shu bilan birga, yuridik shaxslarga nisbatan BHMning 100 dan 300 baravarigacha bo‘lgan miqdorda moliyaviy jarimalar joriy etiladi.
Suvlarni ifloslantirish yoki bulg‘atish, suv to‘plagich inshootlarida suvni muhofaza qilish rejimini buzish, shuningdek, suv obyektlariga oqindi suvlarni oqizishga yo‘l qo‘yilishi shartlari to‘g‘risidagi talablarini buzganlik uchun ma’muriy jarimalar miqdori 5 baravarga oshiriladi.
O‘rmon fondi yerlarini noqonuniy berish va ulardan foydalanish bo‘yicha alohida ma’muriy va jinoiy javobgarlikni belgilaydi.
Bundan tashqari, fond yerlarida bino-inshootlar va inshootlarni qurish bo‘yicha alohida jinoyat tarkibini kiritadi hamda uning sanksiyalarini sug‘oriladigan yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olganlik uchun belgilangan sanksiyalarga tenglashtiradi.
Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lganlik uchun ma’muriy jarima miqdori 10 barobarga oshiriladi. Ushbu huquqbuzarlikni sodir etgan shaxslar hayvonlarni boqish huquqidan mahrum qilinadi.
O‘zbekiston hududida atrof tabiiy muhit ifloslantirgani hamda chiqindilar joylashtirilgani uchun kompensatsiya to‘lovlari belgilanadi va qo‘llash tartibini qonun darajasida tartibga solinadi hamda berilgan imtiyozlar bekor qilinadi.
Barcha o‘simlik va hayvonot dunyosidan foydalanish kvotalarini o‘rnatish masalasi qonun darajasida tartibga solinadi.

Преступления, связанные с нанесением ущерба экологии и окружающей среде, уничтожением или нанесением повреждения объектам растительного и животного мира, будут отнесены к категории тяжких преступлений. Об этом говорится в указе президента Узбекистана от 31 мая «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа».
Вновь образованному Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата поручено до 1 сентября совместно с Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел подготовить соответствующий проект нормативно-правового акта.
К этому же сроку должны быть подготовлены поправки об увеличении в 5 раз суммы административных штрафов за нарушение требований действующего в стране моратория на вырубку ценных видов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
При этом должно быть установлено в дополнительном порядке обязательство по посадке вместо незаконно срубленного дерева саженцев компенсационного дерева именно в том месте, где прорастало срубленное дерево. Кроме того, к юридическим лицам будут применяться финансовые санкции в размере от 100-кратного до 300-кратного размера базовой расчётной величины.
Суммы взыскания за ущерб, нанесённый животному миру в результате незаконной охоты на животных, внесённых в Красную книгу Узбекистана, будут увеличены в 10 раз, а суммы взыскания за ущерб, нанесённый путём повреждения растений до степени прекращения их роста или уничтожения, — в 5 раз.
Административные штрафы за нарушение требований охраны природы в процессе сбора, транспортировки, размещения, обеззараживания, хранения, утилизации, переработки и реализации промышленных, бытовых и иных отходов, а также за выброс в неустановленных местах твёрдых бытовых и строительных отходов и сброс жидких бытовых отходов будут увеличены в 10 раз.
При этом к юридическим лицам вводится дополнительное применения финансовых санкций в размере от 100-кратного до 300-кратного размера БРВ.
Размер административных штрафов за загрязнение или засорение вод, нарушение водоохранного режима на водосборах, а также нарушение требований об условиях допустимости сброса сточных вод в водные объекты должен быть повышен в 5 раз.
По лесному фонду будет введена отдельная административная и уголовная ответственность за незаконное предоставление и использование земель.
Кроме того, будет включён отдельный состав преступления по незаконному строительству на землях лесного фонда зданий, сооружений и построек, а его санкции будут приравнены к санкциям, установленным за самовольный захват орошаемых земель.
Размер административных штрафов за жестокое обращение с животными будет увеличен в 10 раз. Лица, совершившие данное правонарушение, будут лишаться права на содержание животных.
На законодательном уровне будет введено регулирование порядка определения и применения компенсационных платежей за загрязнение окружающей природной среды и размещение отходов на территории Узбекистана. Предоставленные льготы в этой сфере будут отменены.
Вопрос установления квот на пользование всем растительным и животным миром также будет урегулирован на законодательном уровне.