2-iyun kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Cho‘lponota shahriga tashrif buyurib, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi sammiti doirasida Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar qildi.
“Yevrokengash prezidenti Sharl Mishel davlatimiz rahbarini Konstitutsiya bo‘yicha referendumning natijalari bilan samimiy qutlab, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas demokratik yangilanishlar va iqtisodiy islohotlar dasturini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirdi hamda bo‘lajak muhim siyosiy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi”, — deyiladi xabarda.
Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov e’lon qilgan videoda Sharl Mishel Shavkat Mirziyoyevga “muhtaram prezident” deya yaqinlashib, keyin quchoqlab ko‘rishganini ko‘rish mumkin. Davlat rahbari “Anchadan beri uchrashmagandik”, “Men ham mamnunman, [uchrashuvni] intiqlik bilan kutgandim”, dedi. Rahbarlar nimadir haqida gaplashib kulishdi, shundan so‘ng Shavkat Mirziyoyev “Yaqin do‘stlar shunday bo‘ladi”, deb ta’kidladi.
Tomonlar 2022-yil oktabr oyida Toshkent shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarga muvofiq ikki tomonlama muloqot va almashinuvlarda yuqori sur’at kuzatilayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Ushbu davrda O‘zbekistonda Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha birinchi konferensiya, navbatdagi Fuqarolik jamiyati forumi hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
O‘zbekistonning YeI davlatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi joriy yil boshidan buyon 70 foizga oshdi. Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida mamlakat iqtisodiyotining yuqori texnologik tarmoqlaridagi investitsiya loyihalari portfeli 20 milliard yevrodan ortdi.
O‘zbekiston va YeI yetakchilari ikki tomonlama savdoni diversifikatsiya qilish va hajmini oshirish, GSP+ imtiyozli savdo tizimining amal qilish muddatini uzaytirish, samarali transport yo‘nalishlari, eng avvalo, Transkaspiy tranzit yo‘lagini rivojlantirish, “yashil” energetika, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish, ekologiya, ta’lim, turizm va boshqa sohalarda qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Afg‘oniston bo‘yicha maslahatlashuvlarni va ushbu mamlakatga insonparvarlik yordamini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по прибытии в Чолпон-Ату 2 июня провёл встречу с президентом Европейского Совета Шарлем Мишелем. Встреча прошла в рамках программы второго саммита лидеров Центральной Азии и Европейского Союза, сообщила пресс-служба главы государства.
«Искренне поздравив главу нашего государства с результатами конституционного референдума, президент Евросовета Шарль Мишель выразил полную поддержку осуществляемой программе необратимых демократических преобразований и экономических реформ в Новом Узбекистане, а также пожелал успешного проведения предстоящих важных политических мероприятий», — говорится в сообщении.
На видео, опубликованном пресс-секретарём президента Шерзодом Асадовым, можно увидеть, как Шарль Мишель подходит к Шавкату Мирзиёеву со словами «дорогой президент», а затем они обнимаются. Глава государства сказал «давно не встречались», «я тоже доволен, с нетерпением ждал [встречи]». Лидеры о чём-то смеются, после чего Шавкат Мирзиёев отмечает: «Такими бывают близкие друзья».
Стороны отметили высокую динамику двусторонних контактов и обменов в соответствии с договорённостями встречи на высшем уровне, состоявшейся в Ташкенте в октябре 2022 года.
За этот период в Узбекистане проведены первая Конференция по региональной взаимосвязанности, очередной Форум гражданского общества и ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
Товарооборот Узбекистана со странами ЕС вырос с начала этого года на 70%. Портфель инвестиционных проектов с участием ведущих европейских компаний в высокотехнологичных отраслях экономики страны превысил 20 млрд евро.
Лидеры Узбекистана и ЕС отдельно остановились на вопросах наращивания объёмов и диверсификации двусторонней торговли, продления преференциального торгового режима GSP+, развития эффективных транспортных маршрутов, прежде всего Транскаспийского транзитного коридора, реализации совместных программ и проектов в сферах «зелёной» энергетики, инноваций и высоких технологий, цифровизации, экологии, образования, туризма и других направлениях.
Стороны также подчеркнули важность продолжения консультаций и оказания гуманитарной помощи Афганистану.