Dunyoning o‘nlab shaharlarida Rossiyaning Vladimir viloyatidagi koloniyalardan birida qamoq jazosini o‘tayotgan rossiyalik muxolifatchi siyosatchi Aleksey Navalniyni qo‘llab-quvvatlash uchun namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Global aksiya Navalniyning tug‘ilgan kuni — 4-iyunga to‘g‘ri keldi. U 47 yoshda.
Navalniy jamoasining bildirishicha, namoyishlar AQSh, Avstraliya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Fransiya, Britaniya, Ispaniya, Gruziya va boshqa shaharlarda bo‘lib o‘tgan.
Rossiyada siyosatchining tarafdorlari asosan yakka piketlarda o‘tkazgan. “OVD-Info” inson huquqlari loyihasiga ko‘ra, politsiya ushbu aksiyalarda 100 dan ortiq odamni hibsga olgan. Ularning eng ko‘pi Moskva va Sankt-Peterburgda.
O‘sha kuni Navalniyning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida uning nomidan xabar e’lon qilindi, unda siyosatchi xayrixohlar va qo‘llab-quvvatlovchilarga minnatdorlik bildirdi. “Bu vaziyatimda men og‘ir yuk va bo‘yinturuqni emas, balki bajarilishi lozim bo‘lgan vazifani ko‘ryapman. Har bir ishning o‘z yoqimsiz qismi bor, shunday emasmi? Shunday qilib, hozir sevimli ishimning yoqimsiz davri”, — deb yozdi u.

В десятках городов по всему миру прошли акции в поддержку российского оппозиционного политика Алексея Навального, отбывающего тюремный срок в колонии во Владимирской области России. Всемирная акция была приурочена ко дню рождения Навального — 4 июня. Ему исполнилось 47 лет.
Демонстрации состоялись в городах США, Австралии, Японии, Южной Кореи, Франции, Великобритании, Испании, Грузии и других, сообщила команда Навального.
В России сторонники политика выходили в основном в одиночные пикеты. По данным правозащитного проекта «ОВД-Инфо», полиция задержала более 100 человек на этих акциях. Больше всего в Москве и Санкт-Петербурге.
В соцсетях Навального в этот день от его имени было опубликовано сообщение, в котором он поблагодарил сочувствующих и сторонников за поддержку. «В своей ситуации я вижу не тяжкую ношу и не ярмо, а просто работу, которую надо делать. В любой работе есть неприятная часть, верно? Вот и у меня сейчас неприятная часть моей любимой работы», — написал он.
Алексей Навальный находится в тюрьме с января 2021 года, когда он вернулся в Россию после отравления «Новичком». Его приговорили к девяти годам колонии строгого режима по обвинению в крупном мошенничестве и в неуважении к суду. В конце октября против политика открыли новое уголовное дело об экстремизме.