10-iyundan 10-sentabrgacha Toshkent shahrida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etiladigan “Gustav Klimt va buyuk impressionistlar” nomli yangi multimedia ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.
Bungacha “Van Gog bo‘lmoq” va “Monedan Kandinskiygacha. San’atdagi inqilob” multimedia ko‘rgazmalari o‘tkazilgan.
Yangi ekspozitsiya ikki qismdan iborat: mashhur badiiy harakatga bag‘ishlangan “Impressionistlar” va avstriyalik rassomning hayoti va ijodi haqida hikoya qiluvchi “Gustav Klimt”.
Birinchi qism ushbu badiiy yo‘nalishning asoschisi hisoblangan Eduard Manening ijodi bilan boshlanadi. Shuningdek, tashrif buyuruvchilar Klod Mone, Edgar Dega, Ogyust Renuar, Anri de Tuluza-Lotrek va Anri Russo asarlarini ham ko‘rishadi.
“Raqamli texnologiyalar sharofati bilan impressionistlarning durdona asarlarini go‘zal musiqa, ulkan ekranlar va zamonaviy raqamli aks-ta’sirlar uyg‘unligida tomosha qilish mumkin”, — deydi tashkilotchilar.
Ekspozitsiyaning ikkinchi qismi Gustav Klimt hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan. Ko‘rgazmada rassomning 100 dan ortiq suratlari taqdim etilgan.

С 10 июня по 10 сентября в Ташкенте будет проходить новая мультимедийная выставка «Густав Климт и великие импрессионисты». Её организует Фонд развития культуры и искусства Узбекистана.
До этого здесь же с большим успехом прошли мультимедийные выставки «Быть Ван Гогом» и «От Моне до Кандинского. Революция в искусстве».
Новая экспозиция состоит из двух частей: «Импрессионисты», посвящённая известному художественному направлению, и «Густав Климт», повествующая о жизни и творчестве австрийского художника.
Первая часть начинается с работ Эдуарда Мане, который считается основателем этого художественного направления.
Посетители увидят также работы Клода Моне, Эдгара Дега, Огюста Ренуара, Анри де Тулуз-Лотрека и Анри Руссо.
«Благодаря цифровым технологиям, увидеть шедевры импрессионистов можно в сочетании с прекрасной музыкой, на огромных экранах и с современными цифровыми эффектами», — сообщили организаторы.
Вторая часть экспозиции посвящена жизненному пути и творчеству Густава Климта. Всего на выставке представлено более 100 изображений художника.