Umida Omonova 5−12-iyun kunlari Batumi (Gruziya) shahrida tezkor shaxmat bo‘yicha o‘tkazilgan jahon chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bu haqda O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi matbuot xizmati xabar berdi.
18 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasida o‘zbekistonlik 11 ta turdan 10 ball to‘plab, guruh g‘olibiga aylandi.
8 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasidagi turnirning kumush medali o‘zbekistonlik yana bir shaxmatchi Mumtozbegim Sobirovaga nasib etdi. U 8 ochko to‘pladi.
2022-yilda Umida Omonova Gretsiyadagi shaxmat bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida ham rapid, ham blits bo‘yicha g‘alaba qozonib, musobaqani ikkita oltin bilan tugatgandi.

Умида Омонова завоевала золотую медаль на чемпионате мире по быстрым шахматам, который проходит с 5 по 12 июня в Батуми (Грузия). Об этом сообщила пресс-служба Федерации шахмат Узбекистана.
Узбекистанка набрала 10 из 11 возможных очков и стала победительницей в группе среди девушек до 18 лет.
Другая шахматистка из Узбекистана — Мумтозбегим Собирова — завоевала серебряную медаль турнира среди девочек до 8 лет. Она набрала 8 очков из 11 возможных.
Рапид — это игра, где оба игрока должен завершить все ходы в заданный временной промежуток, который находится в промежутке 10−60 минут, или в заданное время, к которому добавляется дополнительное, перемноженное на 60 (оно должно быть больше 10 минут, но менее 60 минут).