Ma’mura Ahmedjonova Toshkentning Mirzo Ulug‘bek tumani “Oltintepa” mahallasi Issiqsuv 1-tor ko‘chasidagi kichik hovlida 24 qarindoshi bilan birga yashaydi. Ularning uyi pastqamlikda joylashgan. Uyning bir tomoni Parkent ko‘chasidan qurilish devori bilan ajratib qo‘yilgan qup-quruq yerga chiqadi. Bu devor ortida uch yil avval ochilgan uch qavatli avtomobil ko‘prigi bor. Yog‘ingarchilik vaqtida butun mahalladan aynan shu yerga suv oqib keladi, shu boisdan bu yer doim zax: namlik suvoqlarni “yeb bitirib”, devorlarni buzadi.
Ma’mura Ahmedjonovaning hovlisi. Foto: Jahongir Azimov / “Gazeta.uz”
"Na ko‘chishimizni, na ta’mirlatishimizni bilamiz", — deya o‘z hayotini tasvirlaydi Ma’mura Ahmedjonova. Bu yerda ko‘chmas mulk qurish va sotish 2016-yilda taqiqlab qo‘yilgan — o‘shanda hokim yangi turar joy majmuasi barpo etish uchun, keyinroq esa uch qavatli ko‘prikni qurish maqsadida mahallani buzish haqida qaror chiqargan edi.
“Oltintepa” mahallasining uch qavatli ko‘prikdan ko‘rinishi. Foto: Nodira Sulaymonova / “Gazeta.uz”
Ko‘p qavatli uylar va uch qavatli ko‘prikning qurilishi mahalladagi 100 dan ziyod xonadon ahliga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. “Gazeta.uz” bu haqda 2021-yildayoq fotoreportaj tayyorlagan edi. Ko‘pchilik bu yerdagi yashash sharoitlariga chiday olmay, ijaraga uy olib, chiqib ketgan. Bunga imkoniyati yo‘qlar esa chidab, qiyinchiliklarni yengishga majbur bo‘lmoqda.
Aholi ovqatni tashqarida tayyorlashga majbur. Foto: Nodira Sulaymonova / “Gazeta.uz”
Uylardan birining vannaxonasiga kirish joyi. Oyna o‘rniga karton qo‘yilgan. Foto: Nodira Sulaymonova / “Gazeta.uz”
Chiqindi to‘planayotgan ochiq kotlovan. Foto: Nodira Sulaymonova / “Gazeta.uz”
Eng katta muammo — hovlilar va uylar ichiga suv toshib kirayotgani. Singlisi “Oltintepa” mahallasida yashovchi Ahmad Qo‘chqorovning so‘zlariga ko‘ra, yangi ko‘p qavatli uylar qurilgach, yog‘ingarchilik vaqtida ularning hovlilariga toshib kiradigan suv hajmi karrasiga oshgan. Bu joylarni avvallari ham suv bosardi, ammo qurilish ishlari sababli suvni shimib ketadigan tuproqli ochiq maydon qisqarib ketgan. Aholining fikrlaridan kelib chiqib, quruvchi kompaniyalar suvning to‘planishi va chiqib ketishiga doir ishlarni lozim darajada bajarmagan, degan xulosaga kelish mumkin.
Ahmad Qo‘chqorovning aytishicha, toshqinlar sabab singlisining uyidagi oshxona buzilib ketgan. Bundan tashqari, burilish joylaridagi biridagi chiroyli maysazorni sug‘orish bahona ochib qo‘yilgan xonadon devorlari tagida to‘planib, uni nuratib boryapti.
Avvallari bu yerda Ahmad Qo‘chqorovning singlisi oilasi bilan birga foydalangan oshxona bo‘lgan. Foto: Jahongir Azimov / “Gazeta.uz”
Doimiy zax bo‘lgani sabab devorlar nuramoqda. Foto: Jahongir Azimov / “Gazeta.uz”
"Yangi ko‘p qavatli uylar qurilgach, suv bu yerga shiddat bilan oqib keladigan bo‘ldi. Yomg‘ir yog‘sa, shahar qay ahvolga tushayotganini ko‘rgandirsiz? Endi bu yerda nima bo‘lishini tasavvur qila olasizmi? Suv “Siolkovskiy” dahasidan oqib keladi. Bir safar shippaklar oqib yurgandi", — deya hikoya qiladi Qo‘chqorov.
Pensioner Lyubov Shebedunovada ham shunday ahvol. Suv oqimi uning hovlisidagi devorlardan birini bir necha bor buzib yuborgan.
“2019-yili qo‘shni uyni buzishdi, shundan so‘ng u yer xarobazorga aylandi. Uyni buzishayotganda butun axlatini mening hovlimga tashlashdi. Bir safar hovlini suv bosganidan keyin barcha daraxtlarim nobud bo‘ldi. Hozir suv oqimi loyga aylanib oqib kelyapti. Devorim uchinchi marta quladi”, — deydi u.
Pensioner ayolning aytishicha, u yordam so‘rab Obodonlashtirish boshqarmasi va Prezident qabulxonasiga murojaat qilgan.
“Iltimos qildim, portalga yozdim. Bu shaxsiy uy, o‘zingiz qiling, deb aytishdi. Yoshingga ham qarab o‘tirishmayapti”, — dedi Lyubov Shebedunova. Hozir u devorini o‘z mablag‘lari hisobidan ta’mirlatyapti.
Lyubov Shebedunovaning hovlisi. Foto: Jahongir Azimov / “Gazeta.uz”
Shu mahallada yashovchi Komiljon Sulaymonov e’tiborni yangi turar joy majmuasi qurilgach, bir qismi betonlab, yopib tashlangan ariq (lotok)ga qaratdi. Bu holat ham mavjud vaziyatni og‘irlashtirmoqda.
Betonlab tashlangan joy o‘rnida avval yomg‘ir suvlari oqib ketuvchi ariq (lotok) bo‘lgan. Foto: Jahongir Azimov / “Gazeta.uz”
“Ta’mirlashni boshlay qolaylik deb endi ishga kirishamiz desak, birdan investor paydo bo‘lib qoladi”, — deydi boshqa bir pensioner Malika Xo‘jayeva.
Aholining so‘zlariga ko‘ra, mahallaga har yili investorlar kelib, ular bilan muloqot qiladi, ko‘chirishga va’da beradiyu, lekin keyin qaytib kelmaydi. Hokimlik bu uylarni “tez orada buzish”ni ko‘p yillardan beri va’da qiladi, ammo nuqul “qish tugab olishi, Navro‘z o‘tib olishi, endi Hayit, yoz kelishi”ni kutadi.
“Biz xuddi rastadagi sotilmay qolgan mahsulotdekmiz”, — deydi oltintepaliklar.
Mirzo Ulug‘bek tumani hokimligidan “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishlaricha, ushbu hudud “snos”ga tushmagan, chunki hokimning 2016-yilgi qarori o‘z kuchini yo‘qotgan. Qurilish bo‘limi mutaxassisining so‘zlariga ko‘ra, aholi aytgan investorlar ushbu hududni “individual tartibda” o‘rganmoqda va ularga hokimlikning hech qanday aloqasi yo‘q. Uning ta’kidlashicha, aholi o‘z uylari ta’miri bilan shug‘ullanaverishi mumkin. “Oltintepa” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi O‘tkir Boltaboyev ham ushbu mahalladagi uylarning buzilishi rejalashtirilmaganini ma’lum qildi.
Hokimlik vakillarining qo‘shimcha qilishicha, hovlilarni qurilishlar va yaxshi o‘ylangan suv chiqarish tizimining yo‘qligidan emas, balki yog‘ingarchiliklar miqdori oshgani sabab suv bosyapti. Ushbu muammoni hal qilish rejalari haqida na mahalla, na hokimlik biror narsa biladi.

Мамура Ахмеджанова проживает на небольшом участке вместе с 24 родственниками в 1-м проезде улицы Иссиксув махалли «Олтинтепа» Мирзо-Улугбекского района Ташкента. Их дом находится в низине. Одной стороной он выходит на земляной вал, отгороженный от улицы Паркент строительным забором. За ним находится трёхуровневая развязка, открытая три года назад. Во время осадков в махаллю отовсюду стекает вода, поэтому здесь всегда сыро: влага ест штукатурку, расшатывает и разрушает стены.
застройка, снос
Внутренний двор дома Мамуры Ахмеджановой. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
«Ни переехать, ни ремонт сделать», — описывает свою жизнь Мамура Ахмеджанова. Строить и продавать недвижимость здесь запретили ещё в 2016 году, когда решением хокима было решено снести махаллю для строительства жилого комплекса, а позднее — трёхуровневой развязки.
Вид на махаллю «Олтинтепа» с трёхуровневой развязки. Фото: Нодира Сулаймонова / «Газета.uz»
Возведение многоквартирных домов и моста негативно сказалось на более чем 100 домохозяйствах махалли. «Газета.uz» публиковала фоторепортаж об этом ещё в 2021 году. Многие жители не выдержали здешних условий жизни и съехали в съёмное жильё. Те, у кого такой возможности нет, смиренно переживают трудности.
Жители вынуждены готовить еду на улице. Фото: Нодира Сулаймонова / «Газета.uz»
Вход в ванную комнату одного из домов. Вместо стекла — картон. Фото: Нодира Сулаймонова / «Газета.uz»
Открытый котлован, где скапливается мусор. Фото: Нодира Сулаймонова / «Газета.uz»
Самая большая проблема — затопление дворов и жилья. По словам Ахмада Кучкарова, чья сестра проживает в махалле «Олтинтепа», со строительством новостроек объём воды, который стекается в их дворы во время осадков, увеличился в разы. Местность затапливало и раньше, однако строительство сократило площадь открытого грунта, который ранее впитывал воду. Рассказы жителей могут говорить о том, что застройщики не предусмотрели грамотный отвод и сбор воды.
Ахмад Кучкаров рассказал, что потопы разрушили кухню в доме его сестры. Кроме того, из-за полива красивого газона на одном из съездов вода скапливается у одной из стен и разрушает её, оголяя кирпичную кладку.
Раньше это помещение было кухней семьи сестры Ахмада Кучкарова. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
Из-за постоянной влаги стена разрушается. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
«После строительства новостройки вода начала стекать под большим напором. Вы видите, что творится в городе при осадках. А здесь можете представить? Вода течёт с массива „Циолковский“. Однажды шлёпки плавали», — рассказывает Кучкаров.
Схожая ситуация у пенсионерки Любови Шебедуновой. Поток воды уже несколько раз сносил одну из стен на её участке.
«В 2019 снесли соседний дом, после чего рядом образовался пустырь. Когда ломали дома, весь мусор сбрасывали в мой участок. Один раз затопило двор и погибли все деревья. Сейчас из-за стока воды образуется глина. Как сель, она идёт ко мне. Стена падает уже в третий раз», — объясняет она.
Пенсионерка рассказывает, что обращалась за помощью в Управление благоустройства и приёмную президента Узбекистана.
«Просила, писала в портал. Сказали, что это частный дом, делайте сами. На возраст не смотрят», — сказала Любовь Шебедунова. Сейчас она ремонтирует стену на свои средства.
Внутренний двор Любови Шебедуновой. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
Житель махалли Комилжон Сулаймонов указал на ливневый лоток, часть которого была забетонирована после возведения нового жилого комплекса. Это усугубляет проблему.
На месте забетонированного участка раньше был ливневый лоток. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
Забетонированный участок ливневого стока. Фото: Жахонгир Азимов / «Газета.uz»
«Только начнём ремонт, как появляется инвестор», — говорит пенсионерка Малика Ходжаева.
По словам жителей, инвесторы ежегодно приезжают осматривать махаллю, общаются с населением, обещают переселить, но не возвращаются. Хокимият уже много лет обещает «скоро снести» дома, только пусть «закончится зима, пройдёт Навруз, потом хайит, наступит лето».
«Мы словно непроданный товар на прилавке», — говорят жители.
В хокимияте Мирзо-Улугбекского района «Газете.uz» пояснили, что данная территория не подлежит сносу, поскольку решение хокима от 2016 года утратило свою силу. По словам специалиста отдела по строительству, инвесторы, о которых говорят жители, изучают территорию «в индивидуальном порядке», и хокимият не имеет к ним отношения. Он также заверил, что жители могут заняться ремонтом своих домов. Председатель махаллинского схода граждан «Олтинтепа» Уткир Болтабаев также заявил, что снос домов в махалле не планируется.
В хокимияте заявили, что затопление территории связано с ростом количества осадков, а не строительством и отсутствием продуманной системы водоотведения. О планах по решению проблемы махалля и хокимият ничего не знают.