9-iyun kuni YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) 9-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasini ochdi. Bu haqda tashkilot matbuot xizmati xabar berdi.
Ursula Gachek boshchiligidagi missiya Toshkentda joylashgan asosiy jamoaning 11 nafar ekspertidan iborat. Yana 24 nafar uzoq muddatli kuzatuvchi butun mamlakat bo‘ylab joylashtiriladi va 14-iyun kuni ish boshlaydi.
Bundan tashqari, DIIHB YeXHTga a’zo davlatlardan saylovga bir necha kun qolganda yetib keladigan 250 nafar qisqa muddatli kuzatuvchini yuborishni so‘rashni rejalashtirmoqda.
Missiya saylovlarni YeXHT majburiyatlari va demokratik saylovlar uchun boshqa xalqaro majburiyatlar va standartlarga, shuningdek, milliy qonunchilikka muvofiqligini baholaydi. Kuzatuvchilar DIIHBning saylovlar bo‘yicha oldingi tavsiyalarining bajarilishini ham baholaydi.
Missiyaning dastlabki xulosalari saylovning ertasi kuni jamoatchilikka taqdim etiladi. Yakuniy hisobot saylovdan bir necha oy o‘tgach e’lon qilinadi.
O‘zbekistonda muddatidan oldin prezidentlik saylovi o‘tkazilishi Konstitutsiyaning yangi tahriri qabul qilinganidan keyin e’lon qilingandi.

On June 9, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) opened its election observation mission for the upcoming early presidential election in Uzbekistan, scheduled on July 9. This was reported by the press service of the organization.
The mission is headed by Ambassador Urszula Gacek and consists of a core team of 11 international experts based in Tashkent and 24 long-term observers, who will be deployed throughout the country from 14 June. ODIHR will request 250 short-term observers, to arrive several days before election day.
The mission will assess the conduct of the election for its compliance with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections, as well as with national legislation. The observers will also assess the implementation of previous ODIHR election recommendations.
The day after the election, the mission’s preliminary findings and conclusions will be presented at a press conference. A final report with an assessment of the entire election process and containing recommendations will be published some months after the election.
Early presidential elections in Uzbekistan were announced after the adoption of a new version of the Constitution in the referendum.