15-iyun kuni Uzbekistan Airways Chexiyaning LET Aircraft Industries konserni bilan LET L-410-E20 yengil turbovintli samolyotlarini xarid qilish bo‘yicha shartnoma imzoladi, deya xabar qildi aviakompaniya matbuot xizmati.
Xabarda qayd etilishicha, ushbu samolyotlardan kichik guruh yo‘lovchilarini tashish uchun ichki yo‘nalishlarda reyslar sonini ko‘paytirish, shuningdek, respublikada ichki turizmni rivojlantirish maqsadida xarid qilinmoqda.
O‘zbekiston aviatashuvchisi ushbu turdagi to‘rttagacha samolyot sotib olishni rejalashtirmoqda.
Ular o‘ta qisqa uchish-qo‘nish yo‘laklarida qo‘llanilishi mumkin va O‘zbekiston ichidagi yo‘nalishlar tarmog‘ini, jumladan, Zarafshon, Shahrisabz va Andijon kabi shaharlarga kengaytirishi kutilmoqda.
LET L-410 samolyoti uzunligi 510 metrdan boshlanadigan qariyb barcha turdagi uchish-qo‘nish yo‘laklariga qo‘ngan holda 19 nafargacha yo‘lovchini tashish uchun mo‘ljallangan. Shu bilan birga, ular 1500 km gacha bo‘lgan parvozni ta’minlay oladi.
Eslatib o‘tamiz, aprel oyida Toshkentda Chexiya bosh vaziri Petr Fiala va O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov o‘rtasidagi muzokaralarda chex kompaniyasining O‘zbekistonga L-410 samolyotlarini sotishdan manfaatdorligi muhokama qilingan edi.

Uzbekistan Airways 15 июня подписала соглашение с чешским концерном LET Aircraft Industries о приобретении лёгких турбовинтовых самолётов LET L-410-E20, сообщила пресс-служба авиакомпании.
Эти самолёты закупаются в целях увеличения количества рейсов по внутриреспубликанским маршрутам для перевозки небольших групп пассажиров, а также для развития внутреннего туризма в Узбекистане, говорится в сообщении.
let l-410, uzbekistan airways
В планах авиаперевозчика Узбекистана приобрести до четырёх самолётов данного типа.
Планируется, что они будут задействованы на сверхкоротких взлётно-посадочных полосах и позволят расширить маршрутную сеть внутри Узбекистана, в том числе в такие города, как Зарафшан, Шахрисабз и Андижан.
Самолёты LET L-410 предназначены для перевозки до 19 пассажиров с посадкой практически на любые виды взлётно-посадочных полос длиной от 510 метров. При этом они могут обеспечить перелёт дальностью до 1500 км.
О заинтересованности чешской компании в продажах самолётов L-410 в Узбекистан говорилось на переговорах премьер-министра Чехии Петра Фиалы с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым в Ташкенте в апреле.