Veolia Energy Tashkent kompaniyasi Sergeli va Bektemir tumanlarida yangi qozonxonalar qurishni boshladi, deb xabar qildi kompaniya matbuot xizmati.
Pilot loyiha doirasida mazkur hududlardagi 130 dan ortiq ko‘p qavatli uy va 30 ta ijtimoiy obyekt ochiq isitish tizimidan yopiq isitish tizimiga o‘tkaziladi.
Kompaniya yopiq tizimning afzalliklarini tushuntirib o‘tdi. Ochiq issiqlik ta’minoti tizimi bilan suv shahar qozonxonalarida isitiladi va iste’molchilarga yetkaziladi, bu vaqtda issiqlikning bir qismi yo‘qoladi. Yopiq tizim bilan ko‘p qavatli uylar va ijtimoiy obyektlar yangi issiqlik ta’minoti sxemasiga ulanadi, bunda suv to‘g‘ridan-to‘g‘ri obyektda isitiladi. Buning uchun har bir obyekt tashqi haroratni hisobga olgan holda issiqlik energiyasini tartibga solish uchun bog‘lama bilan jihozlanadi.
Loyihaning amalga oshirilishi issiqlik ta’minoti samaradorligini oshirish va issiqlik yo‘qotishlarini sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi, deb ta’kidladi Veolia Energy Tashkent.
May oyida Veolia Energy Tashkent kompaniyasi “Vodnik” va “Sanoatenergo” qozonxonalarida qurilish-montaj ishlarini boshlashga tayyorgarlik ishlarini muvaffaqiyatli yakunladi:
- muhandislik va nazorat firmasini yollash uchun xalqaro tender o‘tkazildi;
- 130 dan ortiq ko‘p qavatli uylar va 30 ta ijtimoiy obyektning ichki isitish va issiq suv tizimlarining texnik auditi o‘tkazildi;
- Veolia Energy Tashkent kompaniyasi va mahalliy korxonalar konsorsiumi o‘rtasida pilot zonasida qozonxonalarni loyihalash, yetkazib berish va o‘rnatish bo‘yicha shartnoma imzolandi;
- xomaki loyiha tugallandi va ikkala qozonxona uchun arxitektura-rejalashtirish topshirig‘i (ART) olindi;
- ikkala qozonxonaning konseptual loyihasi tasdiqlandi va rekonstruksiya qilish uchun issiqlik tarmoqlarining avariyali uchastkalari tahlili o‘tkazildi;
- elektron model ishlab chiqildi va issiqlik tarmoqlarining issiqlik-gidravlik hisobi amalga oshirildi;
- qozonxonalar, issiqlik bog‘lamalarini qurish va quvurlarni almashtirish uchun barcha ruxsatnomalar olindi.
Pilot loyihadagi qozonxonalarning umumiy loyiha quvvati 48 MVt yoki 41,4 Gkal/soatni tashkil etadi. Qozonxonalar ishlaydigan hududda kamida 13 km issiqlik tarmoqlari rekonstruksiya qilinadi, aylanma nasoslar va tegishli jihozlar bilan jihozlangan 147 ta avtomatik individual isitish punktlari (IIP) va 147 ta umumiy uy issiqlik hisoblagichlari o‘rnatiladi.
Rekonstruksiya jarayonida zamonaviy energiya tejamkor yechimlar qo‘llanadi: tejamkor gazli qozonlar, dastlabki poliuretan izolyatsiyali quvurlar, ob-havoga bog‘liq avtomatik tartibga solinadigan IIP.
Yopiq isitish tizimiga o‘tish natijasida quyidagi natijalarga erishish kutilmoqda:
- pilot tumanlarda zamonaviy va ishonchli issiqlik ta’minoti tizimini yaratish;
- energiya resurslaridan samarali foydalanish (gaz, elektr energiyasi, sovuq suv);
- sovuq davrda iste’molchilarning binolarida qulay haroratni yaratish;
- sifatli issiq suv ta’minoti.
Loyihani foydalanishga topshirish, kelgusida samaradorlik ko‘rsatkichlarini baholash bilan, 2024-yilning 2-choragiga mo‘ljallangan.

Veolia Energy Tashkent приступила к строительству новых котельных в Сергелийском и Бектемирском районах, сообщила пресс-служба компании.
В рамках этого пилотного проекта более 130 многоэтажных домов и 30 социальных объектов этих районов перейдут от открытой к закрытой системе теплоснабжения.
veolia energy tashkent, отопление
Котельная «Саноатэнерго».
В компании разъяснили преимущества закрытой системы. При открытой системе теплоснабжения вода нагревается в городских котельных и транспортируется до потребителей, в это время теряется часть тепла. При закрытой системе многоэтажные дома и социальные объекты будут подключены к новой схеме теплоснабжения, при которой вода будет нагреваться непосредственно на объекте. Для этого каждый объект будет оборудован узлом для регулирования тепловой энергии с учётом температуры наружного воздуха.
Реализация проекта позволит повысить эффективность теплоснабжения и значительно снизить потери тепла, отметили в Veolia Energy Tashkent.
В мае Veolia Energy Tashkent успешно завершила подготовку для начала строительно-монтажных работ по котельным «Водник» и «Саноатэнерго»:
• проведён международный тендер по найму инженерной и надзорной фирмы;
• проведён технический аудит внутренних систем отопления и горячего водоснабжения более 130 многоэтажных домов и 30 социальных объектов.
• заключён договор на проектирование, поставку и установку котельных в пилотной зоне между Veolia Energy Tashkent и консорциумом локальных предприятий;
• выполнен эскизный проект и получено архитектурно-планировочное задание (АПЗ) на обе котельные;
• утверждён концептуальный проект обеих котельных и проведён анализ аварийных участков тепловых сетей для реконструкции;
• разработана электронная модель и выполнен теплогидравлический расчёт тепловых сетей;
• получены все разрешения для строительства котельных, тепловых узлов и замены трубопроводов.
Общая проектная мощность котельных пилотного проекта — 48 МВт, или 41,4 Гкал/час. Будет проведена реконструкция не менее 13 км тепловых сетей в зоне действия обеих котельных, установлены 147 автоматических индивидуальных тепловых пунктов (ИТП) с циркуляционными насосами и сопутствующим оборудованием и 147 общедомовых приборов учёта тепловой энергии.
При реконструкции будут применены современные энергоэффективные решения: газовые котлы с экономайзерами, трубопроводы с предварительной полиуретановой изоляцией, ИТП с автоматическим погодозависимым регулированием.
В результате перехода на закрытую систему теплоснабжения ожидается достичь следующих результатов:
• создание современной и надёжной системы теплоснабжения в пилотных районах;
• эффективное использование энергоресурсов (газ, электроэнергия, холодная вода);
• создание комфортной температуры в помещениях потребителей в холодный период;
• качественное обеспечение горячей водой.
Котельная «Водник».
Ввод в эксплуатацию проекта запланирован на 2-й квартал 2024 года с последующей оценкой показателей эффективности.