Toshkentlik velosipedchi Andrey Barishevning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, 16-iyun, juma kuni kechqurun O‘zbekiston prezidenti korteji Mustaqillik shoh ko‘chasidan o‘tishidan biroz oldin uni fuqarolik kiyimidagi, katta ehtimol bilan davlat rahbari xavfsizligi xodimi bo‘lgan shaxs kaltaklagan.
Voqea soat 20:00 atrofida sodir bo‘lgan. Yigitning so‘zlariga ko‘ra, u Parkent bozori tomon ketish uchun “Darxon kafesi” avtobus bekati yaqinidagi piyodalar o‘tish joyidagi yo‘lni kesib o‘tmoqchi bo‘lgan.
Avvaliga Andrey Barishev qatnov qismining o‘rtasida mashinalar o‘tishini kutib turgan. Bu vaqtda DAN xodimi svetoforning ishorasi almashishiga qaramay avtomobillarga harakatni davom ettirishiga ruxsat berayotgandi.
“Avtomobillar oqimi tufayli yo‘lni uzoq vaqt kesib o‘ta olmadim. Yo‘l nazoratchisi yo‘l inspektori bo‘lsada, menga umuman e’tibor qaratmadi. Keyin men tirbandlik bo‘ylab harakatlanishni boshladim. To‘satdan milliy gvardiya xodimi yugurib chiqdi. Men uni ko‘rdim va unga: „Men [ko‘prikdan keyin] o‘ngga burilaman“ deya baqirdim”, — dedi Andrey Barishev.
Velosipedchining so‘zlariga ko‘ra, u harakatda davom etayotgan vaqtda Milliy gvardiya xodimi ogohlantirishsiz uning qo‘lidan ushlab olgan.
Harakatlanayotgan velosipedchining qo‘lidan ushlab olgan Milliy gvardiya xodimi.
“Men uning qo‘lini itarib yubordim, chunki yiqilib tushishim mumkin edi. Men keskin tormozni bosdim va [pedallardan oyoqlarimni] „yechishga“ ulgurdim (velosipedchi pedallarga mahkamlangan oyoq kiyimda bo‘lgan — tahr.), men unga: „Nega qo‘limdan ushlab qolding?“ dedim. Fuqarolik kiyimidagi bir kishi yugurib keldi. Ehtimol u xavfsizlik xizmati yoki prezident qo‘riqchisi edi”, — deydi Andrey Barishev.
Barishev velosipeddan “ajralishga” uringan vaqtida jarohatlangan.
“U meni velosipeddan tushirib, piyodalar yo‘lagiga olib chiqdi va o‘sha yerda menga tarsaki tushira boshladi, soqolimni tortib, hech kim emasligimni aytib baqirdi, sha’nim va qadr-qimmatimni kamsitdi, haqorat qila boshladi. Bekatdagilar buni indamay tomosha qilishdi”, — deydi velosipedchi.
“Keyin u „Senga nima kerak“, deb so‘radi. Men uyga borishim kerakligini aytdim. U ketdi va men chuqur nafas oldim, bir nechta surat oldim va piyodalar yo‘lakchasi bo‘ylab, keyin aylanma yo‘l bo‘ylab, kvartal orqali yurdim”, — deb davom etdi Andrey Barishev.
Voqea sodir bo‘lgan bekat.
U jim turmasligini aytdi va jamoatchilikdan uni qo‘llab-quvvatlashni so‘radi.
“To‘g‘risini aytsam, xavfsizlik xizmati qilgan ishdan hayratdaman. Nega ular birinchi odamdan tashqari hamma odamlarga shunchaki kaltaklanishi mumkin bo‘lgan huquqsiz hayvonlardek munosabatda bo‘lishadi? Men bunday holatlar davom etishini istamayman, shuning uchun men ushbu voqeani oshkora qilaman va har biringizdan buni tarqatishda yordam so‘rayman”, — deb yozdi Andrey Barishev ijtimoiy tarmoqlarda.
Shuni ta’kidlash kerakki, odatda Milliy gvardiya xodimlari kortej o‘tishidan oldin velosipedchilarni, hatto ular transport vositalari bilan birga ketayotgan bo‘lsa ham, yo‘ldan haydab chiqarishadi, piyodalardan esa bekatlar yoki daraxtlar orqasiga yashirinishni so‘rashadi.
Ikki yil avval Milliy gvardiya xodimlaridan biri velosipedda ketayotgan “Gazeta.uz” muxbirini mashinalar harakati davom etayotgan bo‘lsa ham Hamid Olimjon metro bekati oldidagi (Abdulla Qodiriy ko‘chasining tepasidan o‘tgan) ko‘prikka o‘tkazib yubormagan edi.
Milliy gvardiya rasmiysining aytishicha, prezident xavfsizlik xizmati uchun velosipedchilar ham piyodalar hisoblanadi. Qayd etish kerakki, Yo‘l harakati qoidalariga ko‘ra, velosiped transport vositasidir.
2013-yilda “Gazeta.uz” toshkentlik velosipedchilarga qarshi reyd o‘tkazilgani haqida yozgan edi. Yo‘l harakati xavfsizligi xodimlari ularga yo‘l bo‘lagida chiqishni taqiqlab qo‘ygan, velosipedlarni olib ketgan. Bundan professional sportchilar ham jabr ko‘rgandi, ular militsiya xodimlarining ko‘ziga tushmaslik uchun aholi punktlari orqali mashg‘ulotlarga borishga majbur bo‘lgan.

Ташкентский велосипедист Андрей Барышев сообщил «Газете.uz», что вечером в пятницу незадолго до проезда кортежа президента Узбекистана на проспекте Мустакиллик его избил человек в гражданской одежде.
Инцидент произошёл примерно в 20:00. По словам молодого человека, он пытался по пешеходному переходу пересечь проезжую часть у автобусной остановки «Кафе Дархан», чтобы поехать в сторону Паркентского рынка.
Сначала Андрей Барышев стоял между направлениями движения посередине проезжей части. В это время регулировщик пропускал машины вне очереди светофора.
«Из-за потока я долго не мог пересечь дорогу. Регулировщик вообще ни слова не сказал мне, хотя именно он — сотрудник дорожной инспекции. Когда просвет появился, я поехал. Ехал в потоке машин. Вдруг выбежал гвардеец. Я его увидел и крикнул: „Я здесь [после моста] поверну направо“», — рассказал Андрей Барышев.
По словам велосипедиста, сотрудник Национальной гвардии без предупреждения схватил его за руку во время движения.
Сотрудник Национальной гвардии, схвативший велосипедиста за руку во время движения.Сотрудник Национальной гвардии, схвативший велосипедиста за руку во время движения.
«Я оттолкнул его руку, потому что мог упасть. Я резко затормозил, сказал ему: „Ты зачем хватаешь за руку?“ Он растерялся. Подбежал человек в гражданской одежде», — сказал Андрей Барышев. Из какой службы этот человек, неизвестно.
Барышев поранился, когда его стаскивали с велосипеда.Барышев поранился, когда его стаскивали с велосипеда.
«Он стащил меня с велосипеда, отвёл на тротуар и там стал давать мне пощёчины, дёргать за бороду, орать мне, что я никто, унижать мои честь и достоинство, оскорблять. Люди на остановке молча наблюдали за этим, не говоря ни слова», — рассказал велосипедист.
«Затем он спросил: „Что тебе надо?“ Я сказал, что мне надо домой. Он ушёл, а я отдышался, сделал несколько фотографий. Увидев это, нацгвардеец подбежал ко мне и сказал: „Стой здесь, жди, мы по-другому с тобой поговорим“. Я сказал ему, что в другом месте с ним разговаривать буду (в более безопасном для себя), и поехал по тротуару, а затем в объезд, через квартал», — продолжил Андрей Барышев.
Остановка, на которой произошёл инцидент.Остановка, на которой произошёл инцидент.
Он заявил, что не собирается молчать и просит общественность поддержать его, хотя чувствует, что огласка может угрожать ему.
«Я в шоке, если честно, от того, что себе позволяет служба охраны. Почему они относятся ко всем людям, кроме первого лица, как к бесправному скоту, которых можно просто избить? Я не хочу, чтобы такие случаи и далее имели место быть, поэтому придаю этот инцидент общественной огласке и прошу у каждого из вас помощь в распространении информации», — написал Андрей Барышев в социальных сетях.
Отметим, что обычно сотрудники Национальной гвардии перед проездом кортежа сгоняют велосипедистов с проезжей части, даже если они едут вместе с автотранспортом, а пешеходов просят спрятаться за остановками или деревьями.
Два года назад один из сотрудников Нацгвардии не пустил корреспондента «Газеты.uz», передвигавшегося на велосипеде, на мост перед станцией метро «Хамида Алимджана» (над улицей Абдуллы Кадыри), несмотря на то, что автотранспорт продолжал ехать.
Сотрудник Национальной гвардии заявил, что для служб, обеспечивающих безопасность кортежа, велосипедисты являются пешеходами, поскольку могут пересечь улицу в любом месте, даже если там есть бордюр.
В 2013 году «Газета.uz» писала об облаве на ташкентских велосипедистов — сотрудники службы безопасности дорожного движения запрещали им ездить по проезжей части, отбирали велосипеды. От этого страдали и профессиональные спортсмены, которым приходилось добираться до мест тренировки через жилые кварталы, чтобы не попадаться на глаза сотрудникам ОВД.