O‘zbekistonning Dehlidagi elchixonasi 2021-yil oktabr oyida Hindiston-Nepal chegarasini noqonuniy kesib o‘tayotganda Bihar shtatida qo‘lga olingan O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan uch nafar opa-singil bilan bog‘liq vaziyatni nazoratga oldi. Bu haqda “Dunyo” AA xabar bermoqda.
Ayollar bilan bog‘liq vaziyat haqida Hindiston ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Yaqinda The New Indian sayti bir yildan ko‘proq vaqt davomida ularni ozod qilishga urinayotgan ayollarning katta opasi murojaatini e’lon qildi.
Qayd etilishicha, ayollar Facebook orqali tanishgan Hindiston fuqarosiga ishongan va Hindistonga ishlash uchun bormoqchi bo‘lgan. Hindiston nashri ular odam savdosi qurboni bo‘lgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
O‘tgan yilning avgust oyida Arariya shahri sudi O‘zbekiston fuqarolarini aybsiz deb topib, ularni mamlakatdan deportatsiya qilish kerakligi haqida qaror chiqargan, biroq byurokratik to‘siqlar va yurisdiksiyaning murakkabligi tufayli ular hamon hibsda qolmoqda.
Hindistonlik huquq himoyachilari bu holatga aralashib, ayollar sharoiti yomonligidan xavotir bildirishdi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, opa-singillardan birining qo‘llarida jarohat izlari bor — u o‘z joniga qasd qilishga uringan bo‘lishi mumkin.
Huquq himoyachilarining so‘zlariga ko‘ra, hibsxona ma’muriyati mahbuslarning oila a’zolari bilan muloqot qilishiga ruxsat bermayapti. Ular zo‘ravonlikka duchor bo‘lgan bo‘lishi mumkin degan xavotirlar bor.
“Onam dard chekmoqda. Butun oilam xavotirda. Iltimos, opa-singillarimni uyga qaytaringlar”, — deya murojaat qilgan mahbuslarning opasi Hindiston hukumatiga.
O‘zbekiston elchixonasi xabarida shunday deyiladi: “Afsus bilan qayd etish joizki, fuqarolarimiz yoki ularning yaqinlari tomonidan o‘z vaqtida ushbu masala yuzasidan tezkor konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha murojaat qilinmagan”.
Hozir elchixona Hindiston Tashqi ishlar vazirligi va Bihar shtatining tegishli idoralari bilan muzokaralar olib bormoqda. “Vaziyat nazoratga olinib, fuqarolarimizni uylariga qaytarish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda”, — deyiladi xabarda.
Elchixona vatandoshlarni “Hindistonga safar qilishdan oldin turli shubhali guruh yoki shaxslarning yolg‘on va’dalariga aldanib qolmaslik, ushbu mamlakatga kirish va unda bo‘lib turish chog‘ida mahalliy qonunchilik talablariga qat’iy rioya qilish”ga chaqirdi.

Посольство Узбекистана в Дели взяло на контроль ситуацию, связанную с тремя сёстрами — гражданками Узбекистана, которые были задержаны в октябре 2021 года при незаконном пересечении индийско-непальской границы в штате Бихар. Об этом сообщает ИА «Дунё».
О ситуации с женщинами сообщили индийские СМИ. Сайт The New Indian на днях опубликовал обращение старшей сестры женщин, которая больше года пытается добиться их освобождения.
Сообщается, что женщины поверили гражданину Индии, с которым познакомились через Facebook, и собирались приехать в Индию на работу. Индийское издание предполагает, что они могли стать жертвой торговли людьми.
В августе прошлого года суд города Арария принял решение, что гражданки Узбекистана невиновны и должны быть депортированы с территории страны, однако из-за бюрократических препятствий и сложностей юрисдикции они до сих пор находятся под стражей.
К ситуации подключились индийские правозащитники, которые выражают обеспокоенность плохими условиями содержания женщин. По их словам, у одной из сестёр на руках имеются раны — она предположительно пыталась покончить с собой.
Администрация центра содержания, утверждают правозащитники, не разрешает задержанным общаться с членами семьи. Выражаются опасения, что они могли подвергаться насилию.
«Моя мать испытывает боль. Вся моя семья переживает. Пожалуйста, отправьте моих сестёр обратно домой», — обратилась к индийским властям сестра задержанных.
В сообщении посольства Узбекистана говорится: «С сожалением необходимо отметить, что наши граждане или их близкие своевременно не обратились за оперативной консульско-правовой помощью по данному вопросу».
Сейчас посольство ведёт переговоры с МИД Индии и соответствующими ведомствами штата Бихар. «Ситуация взята под контроль и принимаются соответствующие меры по возвращению наших граждан домой», — отмечается в сообщении.
Посольство призвало соотечественников «перед поездкой в Индию не поддаваться ложным обещаниям различных сомнительных групп или лиц, а также строго соблюдать требования местного законодательства при въезде и пребывании в этой стране».