Parij markazida yuz bergan kuchli portlash oqibatida kamida 37 kishi jabrlandi, ulardan 4 nafarining ahvoli og‘ir, deb xabar bermoqda BBC.
Hodisa Fransiya poytaxtining beshinchi okrugidagi Amerika akademiyasi binosida yuz berdi. Portlashdan so‘ng zarar ko‘rgan binoning fasadi qulab tushgan, yong‘in yaqin atrofdagi uylarga ham o‘tgan.
https://twitter.com/CitizenFreePres/status/1671549359580909568?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1671549359580909568%7Ctwgr%5Ef352018fdb1f95fa5b6751a5296273593182671d%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2023%2F06%2F22%2Fparis-blast%2F
Shahar meri o‘rinbosari Eduard Sivelning aytishicha, yong‘inga gaz portlashi sabab bo‘lgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, portlashdan oldin gaz hidi sezilgan. Shahar rasmiylari portlash sabablarini hali tasdiqlaganicha yo‘q.
Yong‘inni o‘chirishda 70 ga yaqin o‘t o‘chirish mashinasi va 250 dan ortiq qutqaruvchi ishtirok etdi. Ichki ishlar vaziri Jerald Darmanen vayronalar ostidan vafot etganlarning jasadi topilishi mumkinligini istisno qilmasligini bildirdi.

В результате сильного взрыва в центре Парижа пострадали по меньшей мере 37 человек, четверо из них находятся в критическом состоянии, сообщает BBC.
Инцидент произошёл в здании Парижской американской академии в пятом округе французской столицы. После взрыва обрушился фасад пострадавшего здания, а огонь распространился на близлежащие дома.
Заместитель мэра города Эдуард Сивел заявил, что причиной пожара стал взрыв газа. Очевидцы также рассказали, что перед взрывом почувствовали сильный запах газа.
Городские власти пока не подтвердили причину взрыва.
В тушении пожара участвовали примерно 70 пожарных машин и более 250 спасателей. Глава МВД Жеральд Дарманен заявил, что не исключает того, что под завалами могут найти погибших.