Matbuot xizmati tomonidan tarqatilgan audiomurojaatida u shunday dedi:
“Vagner XHKni tarqatib yuborishni xohlashdi. 23-iyun kuni “adolat marshi”ga chiqdik. Bir kunda biz Moskvaga 200 km qolgan masofagacha yo‘l bosdik. Shu vaqt ichida jangchilarimizning bir tomchi qonini ham to‘kmadik. Hozir qon to‘kish mumkin bo‘lgan payt. Shu bois rus qonini to‘kkanlik uchun barcha mas’uliyatni anglagan holda kolonnalarimizni qaytaramiz va qarama-qarshi yo‘nalishda rejaga muvofiq dala lagerlariga jo‘nab ketamiz”.
Bundan bir necha daqiqa oldin Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenkoning matbuot xizmati “Pul Pervogo” telekanali orqali respublika rahbari Yevgeniy Prigojin bilan muzokaralarda vositachi rolini o‘ynagani haqida xabar tarqatdi.
“Belarus prezidenti […], Rossiya prezidenti bilan kelishilgan holda, Vagner XHK rahbari Yevgeniy Prigojin bilan muzokaralar olib bordi. Muzokaralar kun davomida davom etdi. Natijada, ular Rossiya hududida qonli qirg‘inni sodir etishga yo‘l qo‘yilmasligi to‘g‘risida kelishuvga erishdi. Yevgeniy Prigojin Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenkoning Vagner kompaniyasi qurolli shaxslarining Rossiya hududida harakatlanishini to‘xtatish va keskinlikni pasaytirish bo‘yicha keyingi choralarni ko‘rish taklifini qabul qildi”, — deyiladi xabarda.
“Ayni paytda stolda Vagner XHK jangchilari uchun xavfsizlik kafolatlari bilan vaziyatni hal qilishning mutlaqo foydali va maqbul varianti”, — deya ta’kidladi Belarus prezidenti matbuot xizmati.
Ta’kidlash joizki, Yevgeniy Prigojinning o‘zining audioyozuvida Vagner XHKning Moskvadan olib chiqilishida Aleksandr Lukashenkoning rolini tilga olmagan, ammo har ikki bayonot ham bir vaqtning o‘zida e’lon qilindi.
Eslatib o‘tamiz, 23-iyun kuni Vagner XHK rahbari Yevgeniy Prigojin RF Mudofaa vazirligini XHK lageriga raketa hujumida ayblab, Mudofaa vazirligi rahbariyatiga qarshi isyon va Moskvaga yurishni e’lon qildi. XHK jangchilari Rostov-Donga kirib, harbiy va ma’muriy obyektlarni egallab olishdi, shundan so‘ng Prigojinning so‘zlariga ko‘ra, 25 ming kishidan iborat bo‘lgan guruhning alohida qismlari Moskva tomon harakatlanishdi. Ular Voronejdan o‘tib ketishga muvaffaq bo‘lishgani xabar qilingandi.
Vladimir Putin televideniye orqali ruslarga murojaat qilib, “orqadan pichoq urish” va “xiyonat” haqida gapirib, isyon tashkilotchilari “muqarrar jazoga tortilishini” bildirdi. Moskva, Moskva viloyati va boshqa viloyatlarda aksilterror choralari ko‘rildi.

Глава ЧВК Вагнера Евгений Пригожин вечером 24 июня заявил, что разворачивает свои колонны и уходит обратно в полевые лагеря.
В распространённом его пресс-службой аудиосообщении он говорит:
«ЧВК Вагнера хотели расформировать. Мы вышли 23 июня на „марш справедливости“. За сутки мы прошли, не доходя 200 км, до Москвы. За это время мы не пролили ни одной капли крови наших бойцов. Сейчас наступил тот момент, когда кровь может пролиться. Поэтому, понимая всю ответственность за то, что будет пролита русская кровь, мы разворачиваем свои колонны и уходим в обратном направлении в полевые лагеря согласно плану».
За несколько минут до этого пресс-служба президента Беларуси Александра Лукашенко распространила через канал «Пул Первого» сообщение о том, что глава республики исполнил роль медиатора в переговорах с Евгением Пригожиным.
«Президент Беларуси […] по согласованию с президентом России провёл переговоры с руководителем ЧВК Вагнер Евгением Пригожиным. Переговоры длились в течение всего дня. В результате чего пришли к договорённостям о недопустимости развязывания кровавой бойни на территории России. Евгений Пригожин принял предложение Президента Беларуси Александра Лукашенко об остановке движения вооружённых лиц компании Вагнер на территории России и дальнейших шагах по деэскалации напряжения», — говорится в распространённом сообщении.
«На данный момент на столе — абсолютно выгодный и приемлемый вариант развязки ситуации, с гарантиями безопасности для бойцов ЧВК Вагнер», — отметили в пресс-службе президента Беларуси.
Отметим, что сам Евгений Пригожин о роли Александра Лукашенко в отводе ЧВК Вагнера от Москвы в своей аудиозаписи не упоминает, однако оба заявления вышли примерно в одно и то же время.
Напомним, 23 июня ЧВК Вагнера Евгений Пригожин, обвинив Министерство обороны РФ в ракетном ударе по лагерю ЧВК, объявил о мятеже против руководства Минобороны и походе на Москву. Бойцы ЧВК вошли в Ростов-на-Дону и захватили военные и административные объекты, после чего отдельные части группы, которая насчитывала, по словам Пригожина, 25 тысяч человек, двинулись далее в сторону Москвы. Сообщалось, что им удалось пройти Воронеж.
Владимир Путин в телеобращении к россиянам заявил об «ударе в спину» и «предательстве» и сказал, что организаторы мятежа «понесут неминуемое наказание». Меры антитеррористического характера были введены в Москве, Московской области и других регионах.