28-iyun kuni Hayit namozi o‘qilishi munosabati bilan soat 00:00 dan 7:30 gacha poytaxtning ayrim ko‘chalarida avtotransport vositalarining harakati to‘xtatiladi, deya xabar bermoqda Toshkent shahri Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati.
Quyida tumanlar kesimida ko‘chalar ro‘yxati keltiriladi.
Mirzo Ulug‘bek tumani
“To‘ra buva” masjidi oldidagi Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi — Sho‘rtepa ko‘chasidan, Buyuk Ipak yo‘li — Sultoniya ko‘chasigacha.
Bektemir tumani
“Xo‘ton” masjidi oldidagi Bektemir shohko‘chasi — Husayn Boyqaro ko‘chasidan Bektemir yo‘li ko‘chasigacha.
Olmazor tumani
- “Islomobod” masjidi oldidagi KHAY ko‘chasi — KHAY-Sag‘bon ko‘chalari chorrahasidan, Nurafshon — Sag‘bon ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Hazrati imom” masjidi oldidagi Qorasaroy ko‘chasi — Qorasaroy — Nurafshon ko‘chalari chorrahasidan, Qorasaroy — Abdulla Qodiriy ko‘chalari chorrahasigacha.
Shayxontohur tumani
- “Shayx Zayniddin” masjidi oldidagi Ko‘kcha Darvoza — Nurafshon ko‘chalari chorrahasidan Ko‘kcha Darvoza — Beshqayrag‘och ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Xo‘ja Alambardor” masjidi oldidagi Bunyodkor — Kamolon ko‘chalari chorrahasidan Kamolon — Ustazoda 2-tor ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Kox ota” masjidi oldidagi Sebzor ko‘chasi — Nurafshon — Sebzor ko‘chalari chorrahasidan Nurafshon — Labzak ko‘chalari chorrahasigacha.
Chilonzor tumani
- “Ubay ibn Ka’b” masjidi oldidagi Al-Xorazmiy ko‘chasi — Al Xorazmiy — Xirmontepa ko‘chalari chorrahasidan Al Xorazmiy — Katta qani chorraxasigacha;
- “Katta Qozirobod” masjidi oldidagi Chilonzor ko‘chasi — Chilonzor — Cho‘ponota ko‘chalari chorrahasidan Chilonzor — Nurxon ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf” masjidi oldidagi So‘galli ota ko‘chasi — Al-Xorazmiy — So‘galli ota ko‘chalari kesishmasidan Xonabod 2-berk ko‘chasidan — So‘galli ota ko‘chasigacha;
- “Novza” masjidi oldidagi Bunyodkor-Muqimiy ko‘chalari kesishgan ko‘prik ostidan Oliy Majlis binosi qarshisigacha bo‘lgan yo‘lda harakat cheklanadi.
Uchtepa tumani
- “Abdulloh ibn Mas’ud” masjidi oldidagi Lutfiy ko‘chasi — Lutfiy — Xirmontepa ko‘chalari chorrahasidan Lutfiy — Katta qa’ni ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Hazrati Ali” masjidi Nazarbek-Maxorat ko‘chalari chorrahasidan Nazarbek-Zamaxshariy 1-tor ko‘chalari chorrahasigacha.
Yunusobod tumani
- “Minor” masjidi oldidagi KHAY ko‘chasi — KHAY va Ko‘rgazma ko‘chalari chorrahasidan KHAY -Sharof Rashidov ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Mirzo Yusuf” masjidi oldidagi Bog‘ishamol ko‘chasi — Bog‘ishamol ko‘chasidan Shivli ko‘chasigacha.
Yakkasaroy tumani
“Usmon bin Ma’zun” masjidi oldidagi KHAY ko‘chasi — KHAY — Qushbegi chorrahasidan KHAY — Fayzli Toshkent ko‘chalari chorrahasigacha.
Yashnobod tumani
- “Islom ota” masjidi oldidagi Farg‘ona yo‘li ko‘chasi — Farg‘ona yo‘li — Fitrat ko‘chalari chorrahasidan Farg‘ona yo‘li — Tolimarjon ko‘chalari chorrahasigacha;
- “Ali ibn Abu Tolib” masjidi oldidagi Cho‘lpon ko‘chasi — Imom Buxoriy — Cho‘lpon ko‘chalari chorrahasidan Cho‘lpon — Salohiyat ko‘chalari chorrahasigacha.
Mirobod tumani
“Qo‘liq ota” masjidi oldidagi THAY ko‘chasi — Qo‘yliq bozori ko‘prik ostidan THAY va Munis ko‘chalari chorrahasigacha cheklanadi.
Masjidlar joylashgan boshqa ko‘chalarda ham avtotransport vositalarining harakati vaqtincha cheklanadi.
Eslatib o‘tamiz, Hayit namozi Toshkent shahrida soat 05:15 da, boshqa hududlarda namoz vaqtidagi tafovutni inobatga olib o‘qiladi.

Утром 28 июня в 116 мечетях Ташкента будет совершён праздничный намаз, сообщила пресс-служба хокимията столицы. В связи с этим ряд улиц, примыкающих к мечетям, будет перекрыт для обеспечения безопасности граждан с с 0:00 до 7:30.
Список улиц, где будет временно прекращено движение транспорта
• Бектемирский район, мечеть «Хутон»: Бектемирский проспект — от улицы Хусайна Бойкаро до Бектекмир йули;
• Мирзо Улугбекский район, мечеть «Тура бува»: улица Буюк ипак йули — от улицы Шуртепа до улицы Султония;
• Мирабадский район, мечеть «Куйлик ота»: ТКАД — от моста у рынка «Куйлик» до перекрёстка ТКАД и улицы Мунис;
• Алмазарский район, мечеть «Исламабад»: МКАД — от пересечения с улицей Сагбан до перекрёстка улиц Нурафшон и Сагбан; мечеть «Хазрати имам»: улица Карасарай — от пересечения с улицей Нурафшон до пересечения с улицей Абдуллы Кадыри;
• Шайхантахурский район, мечеть «Шайх Зайниддин»: улица Кукча дарвоза — от пересечения с улицей Нурафшон до пересечения с улицей Бешкайрагач; мечеть «Ходжа Аламбардор»: проспект Бунёдкор — от пересечения с улицей Камолон до пересечения со 2-м проездом Устазода; мечеть «Кох ота»: улица Себзар — от пересечения с улицей Нурафшон до перекрёстка улиц Нурафшон-Лабзак;
• Чиланзарский район, мечеть «Убай ибн Каъб»: улица Аль Хорезми — от пересечения с улицей Хирмонтепа до пересечения с улицей Катта кани; мечеть «Катта Козиробод»: улица Чиланзар — от пересечения с улицей Чупонота до пересечения с улицей Нурхон; мечеть «Шайх Мухаммад Содик Мухаммад Юсуф»: улица Сугалли ота — от пересечения с улицей Аль-Хорезми до перекрёстка со 2-го тупика Ханабод с улицей Сугалли ота; мечеть «Новза»: проспект Бунёдкор — от пересечения с улицей Мукими до дороги напротив здания Олий Мажлиса;
• Учтепинский район, мечеть «Абдуллох ибн Маъсуд»: улица Лутфий — от пересечения с улицей Хирмонтепа до пересечения улиц Катта кани-Лутфий; мечеть «Хазрати али»: улица Назарбек — от пересечения с улицей Махорат до пересечения с 1-м проездом Замахшарий;
• Юнусабадский район, мечеть «Минор»: МКАД — от пересечения с улицей Кургазма до пересечения с проспектом Шарафа Рашидова; мечеть «Мирзо Юсуф»: улица Богишамол — до пересечения с улицей Шивли;
• Яккасарайский район, мечеть «Усмон бин Маъзун»: МКАД — от пересечения с улицей Кушбеги до пересечения с улицей Файзли Тошкент;
• Яшнабадский район, мечеть «Ислом ота»: улица Фаргона йули — от пересечения с улицей Фитрат до пересечения с улицей Талимаржан; мечеть «Али ибн Абу Толиб»: улица Чулпон — от пересечения с улицей Имама Бухорий до пересечения с улицей Салохият.