Yangi Zelandiya dunyoda birinchi bo‘lib supermarketlarda har qanday polietilen xaltalar, hatto sabzavot va mevalarni qadoqlash uchun yupqa paketlarni ham taqiqladi, deb xabar bermoqda BBC.
Hukumatning bir martalik plastiklarga qarshi kampaniyasi doirasidagi qarori 1-iyuldan kuchga kirdi.
“Yangi Zelandiya juda ko‘p plastik chiqindilarni ishlab chiqaradi”, — dedi atrof-muhit vaziri o‘rinbosari Reychel Bruking.
2019-yildayoq Yangi Zelandiyadagi do‘konlar qalinroq plastik xaltalarni taqiqlab qo‘ygan, bir milliard donadan ortiq shu kabi paketlar tejalishiga erishgan edi.
Yangi chora yiliga 150 mln yupqa xaltalardan foydalanishning oldini olishi kutilmoqda. Mijozlar esa qayta ishlatiladigan meva va sabzavot paketlarni sotib olishadi.

Новая Зеландия первой в мире запретила использовать в супермаркетах любые пластиковые пакеты — даже тонкие для упаковки овощей и фруктов, сообщает BBC.
Решение, ставшее частью правительственной кампании против одноразового пластика, вступило в силу 1 июля.
«Новая Зеландия производит слишком много пластиковых отходов», — сказала заместитель министра окружающей среды Рэйчел Брукинг.
В 2019 году в магазинах Новой Зеландии уже ввели запрет на более плотные пластиковые пакеты, что позволило сохранить более миллиарда таких пакетов.
Ожидается, что новая мера позволит избежать использования 150 миллионов тонких пакетов в год, а покупатели приобретут многоразовые пакеты для фруктов и овощей.