Ucell uyali aloqa operatori, CRPT Turon markalash operatori va O‘zbekistondagi boshqa kompaniyalarga egalik qiluvchi Digital Holding qo‘shma korxonasi o‘zining yuridik nomini undagi bitta harfni olib tashlagan holda Digital Olding`ga o‘zgartirdi. “Gazeta.uz” mazkur o‘zgarishga e’tibor qaratdi.
Bu AQSh aprel oyida Alisher Usmonovning USM xoldingi va unga aloqador kompaniyalarga qarshi sanksiyalar kiritganidan so‘ng sodir bo‘ldi. Shu bilan birga, AQSh Moliya vazirligi istisno qilib, agar bu operatsiyalar Tojikiston yoki O‘zbekistonda telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatishga qaratilgan bo‘lsa, “Megafon” yoki Digital Invest foydasiga har qanday bitimlar, jumladan, Amerika tovarlari va texnologiyalarini sotish uchun muddatsiz litsenziya berdi.
Digital Olding asoschilari tarkibi ham o‘zgardi. Bundan oldin Digital Invest 51% nazorat paketiga ega bo‘lsa, hozir u 46,1% ni tashkil qiladi. 4,9% ulushning bir qismi Vakdesign (tijorat faoliyati va boshqaruvi bo‘yicha maslahat xizmatlarini ko‘rsatish), G-Will (ovqatlanishning boshqa turlari), Malon Commerce (bojxona rasmiylashtiruvi va yuk tashish xizmatlari) va ECAR Dealer`ga (axborot xizmati) egalik qiluvchi Vadim Anatolevich Kimga o‘tkazildi. Davlat aktivlarini boshqarish agentligining ulushi o‘zgarmadi — 49%.
Digital Holding 2021-yil avgust oyida USM Telecom, “MegaFon” va O‘zbekiston hukumati tomonidan tashkil etilgan. Uning tarkibiga Ucell va USM xoldingining O‘zbekistondagi aktivlari — CRPT Turon va ICS Holding Uzbekistan kiradi. Rossiya tomonidan Digital Invest kompaniyasi, O‘zbekiston tomonidan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ishtirok etdi. Keyinchalik “MegaFon” USM Telecom`dagi o‘z ulushini Digital Invest`ga sotdi.
Qo‘shma korxona Ucell (Coscom) uyali aloqa operatori, CRPT Turon markalash tizimining operatori, telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi Pervaya Bashennaya Kompaniya (Coscom bilan birgalikda — 99%) va New Solutions kompaniyalariga egalik qiladi.

Совместное предприятие Digital Holding, владеющее мобильным оператором Ucell, оператором маркировки CRPT Turon и другими компаниями в Узбекистане, сменило юридическое название на Digital Olding, убрав из названия одну букву, обратила внимание «Газета.uz» 3 июля.
digital holding, digital invest, digital olding
5 июля днём название было Digital Olding, а к вечеру этого дня название снова было переименовано на Digital Holding.
Это произошло после того, как США в апреле ввели санкции против российской Digital Invest и её учредителя USM Telecom, связанного с миллиардером Алишером Усмановым. При этом Минфин США сделал исключение и выдал бессрочную лицензию на любые сделки, включая продажу американских товаров и технологий, в пользу «МегаФона» или компании Digital Invest, если эти транзакции направлены на предоставление телекоммуникационных услуг в Узбекистане или Таджикистане.
Изменился также состав учредителей Digital Olding. Если до этого Digital Invest владел контрольной долей в 51%, то теперь она составляет 46,1%. Часть доли в 4,9% перешла Вадиму Анатольевичу Киму, который владеет компаниями Vakdesign (консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления), G-Will (прочие виды организации питания), Malon Commerce (услуги таможенного оформления и грузовых автоперевозок) и ECAR Dealer (информационное обслуживание). Доля Агентства по управлению госактивам не изменилась — 49%.
Digital Holding был сформирован в августе 2021 года компаниями USM Telecom, «МегаФон» и правительством Узбекистана. В него вошли Ucell и узбекистанские активы холдинга USM — оператор маркировки CRPT Turon и ICS Holding Uzbekistan. Российскую сторону представляла компания Digital Invest, Узбекистан — Агентство по управлению госактивами. Позже «МегаФон» продал свою долю USM Telecom в Digital Invest.
СП владеет мобильным оператором Ucell (Coscom), оператором системы маркировки CRPT Turon, компанией Pervaya Bashennaya Kompaniya, предоставляющей телекоммуникационные услуги (совместно с Coscom — 99%), и New Solutions.