Chorshanba kuni Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan saylovoldi yig‘ilishida poytaxtni yashillashtirish bo‘yicha yetti yillik rejani taqdim etdi, deb xabar bermoqda uni prezidentlikka nomzod sifatida ko‘rsatgan O‘zLiDeP matbuot xizmati.
Taqdim etilgan “Toshkent 2030” strategiyasiga ko‘ra, Yangi Toshkentning 20,4 ming gektar maydoni hisobiga shahar maydoni 43,4 ming gektardan 63,8 ming gektarga kengayadi.
“Bugungi kunda poytaxtimizda yashil maydonlar 900 gektarni tashkil qiladi. Kelgusi yetti yilda bu hududni 5 barobar ko‘paytirib, 5 ming gektarga yetkazamiz”, — dedi u.
Shu maqsadda shahar bo‘ylab har yili kamida 1 million dona manzarali, mevali ko‘chatlar va qalamchalar ekish hamda har bir mahallada 1 mingtadan daraxt ko‘chatlari ekish ishlari rejalashtirilgan.
Shuningdek, Yashnobod, Yangihayot, Sergeli va Mirzo Ulug‘bek tumanlarida 4 ming gektar maydonda yashil va “tematik” bog‘lar barpo qilish taklif etilmoqda.
Nomzodning ta’kidlashicha, Yangi Toshkent hududida umumiy maydoni 35 gektar bo‘lgan sun’iy ko‘l tashkil qilinadi, 50 gektar maydonda yirik “Akva park” quriladi. Ko‘chat yetishtirish, parvarishlash, sug‘orish bo‘yicha “zamonaviy servis tizimi” yaratiladi.
Shahar bo‘ylab 100 kilometr velosiped yo‘laklari, 32 ta saylgoh, 30 ta yashil hudud va xiyobonlar barpo qilinadi, deya qayd etdi nomzod.
Anhor kanali bo‘ylab umumiy uzunligi 60 km bo‘lgan saylgoh, jumladan, Yunusobod va Chilonzor tumanlarida veloyo‘laklar tashkil etish rejalashtirilgan.
Nomzodning qayd etishicha, maishiy chiqindilarni qayta ishlash bo‘yicha zamonaviy klaster tizimini yaratishga 250 million dollar miqdorida sarmoya kiritish hamda zararli gazlar hajmini 150 ming tonnaga yoki 50 foizga kamaytirish rejalashtirilmoqda. Poytaxt “toza havoli megpolislardan biriga aylantiriladi”.
Elektromobillar ulushini 30 foizga (ularni xarid qilish uchun imtiyozli kreditlar joriy etish taklif qilinmoqda), poytaxt avtobus parkida elektrobuslar ulushini 50 foizgacha (1200 ta yangi elektrobus xarid qilish bilan) oshirish rejalashtirilgan.
Issiqlik tarmoqlarida yo‘qotishlarni yetti yil ichida 40 foizdan 25 foizga kamaytiriladi, deya ta’kidladi prezidentlikka nomzod.
Avvalroq “Gazeta.uz” Toshkentda piyodalar uchun ham, velosipedchilar uchun ham noqulaylik tug‘dirayotgan, ayoz kunlar sinovidan o‘tolmagan veloyo‘lakli beton trotuarlar qurilishi davom etayotgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев на предвыборной встрече в Ташкенте в среду представил семилетний план озеленения столицы, сообщила пресс-служба партии УзЛиДеП, выдвинувшей его кандидатом в президенты.
Согласно представленной стратегии «Ташкент-2030», площадь города должна увеличиться с 43,4 тысячи га до 63,8 тысячи за счёт 20,4 тысячи га «Нового Ташкента».
«Сегодня зелёные территории в Ташкенте составляют 900 га. В следующие семь лет мы увеличим эти территории в 5 раз и доведём их до 5000 га», — заявил он.
Для этого в городе каждый год планируется высаживать минимум 1 миллион саженцев декоративных и фруктовых деревьев. Будет продолжена работа по посадке по 1000 саженцев в каждой махалле, сказал кандидат.
В Мирзо-Улугбекском, Яшнабадском, Янгихаётском и Сергелийском районах предлагается создать зелёные и тематические парки на 4000 га.
В «Новом Ташкенте» планируется построить искусственное озеро площадью 35 га и «самый крупный» аквапарк на территории 50 га.
Для выращивания саженцев, ухода за ними и полива предложено создать «современную сервисную систему».
Кроме того, по городу планируется построить 100 км велодорожек, 32 прогулочные зоны, 30 зелёных зон и скверов.
досрочные выборы-2023, ташкент, шавкат мирзиёев, экология
Вдоль канала Анхор намечается создать прогулочную зону общей протяжённостью 60 км, в том числе велодорожки в Юнусабадском и Чиланзарском районах.
В создание современной кластерной системы переработки бытовых отходов планируется вложить 250 млн долларов США, сказал Шавкат Мирзиёев.
Город будет превращён «в один из мегаполисов с чистым воздухом», отметил кандидат. Объём вредных выбросов должен сократиться на 150 тысяч тонн, или 50%.
Долю электромобилей планируется довести до 30% (предлагается внедрить льготные кредиты на их покупку), электробусов в автобусном парке столицы — до 50% (с закупкой 1200 новых электробусов). Намечен полный отказ от дизельных автобусов и перевод подвижного состава на газ.
Потери в тепловых сетях в течение семи лет планируется снизить с 40% до 25%, отметил также кандидат в президенты.
Ранее «Газета.uz» писала, что бетонные велодорожки и тротуары в Ташкенте продолжают строить некачественно и без учёта интересов велосипедистов и пешеходов.