Toshkent viloyatida ichki ishlar xodimi 13 yoshli qizchani zo‘rlaganlikda gumonlanmoqda, deb xabar berdi O‘zbekistonda zo‘ravonlikka qarshi faoliyat olib boruvchi Sukut saqlama (Nemolchi.uz) loyihasi. Unga esa jarblanuvchining onasi murojaat bilan chiqqan.
“Jinoyat may oyining oxirida sodir bo‘lgan. 13 yoshli qizcha dugonasi bilan ko‘chada o‘ynab yurgandi, shunda ularning qo‘shnisi mashinadagi o‘rtog‘ining oldiga o‘tirish va aylantirib kelishni taklif qilgan. Qizcha qo‘shnisini yaxshi taniganligi bois yomon hayolga ham bormagan. Keyin qizchalarni ijaraga olingan dala hovliga olib borishgan va o‘sha „do‘sti“ qizchani zo‘rlagan”, — deyiladi xabarda.
Voqeadan so‘ng qizcha tund holga tushib qolgan va o‘zini odamlardan uzoqroq tuta boshlagan. Uydagilari oradan bir hafta o‘tgachgina voqea haqida bilib qolishgan va qizchaning onasi ichki ishlarga ariza yozgan. “Ekspertiza ham yana bir hafta o‘tgach tayinlangan, natijasi haqida esa uzoq vaqtgacha aytishmagan”, — deya qayd etdi Nemolchi.uz.
Qizchalarni olib ketishganini ko‘rgan guvohlar va dala hovli egasi ham ko‘rsatma bergan. Gumondor Toshkent shahri Yashnobod tumanida ishlovchi, Muzaffar ismli profilaktika inspektori ekanligi aniqlandi.
“Mening qizim hammaning oldida uni tanidi, u esa turgan holatda ustimizdan kuldi”, — dedi qizchaning onasi.
Onaning so‘zlariga ko‘ra, gumondor va uning qarindoshlari unga va uning oilasiga tahdid qilishgan. Tahdidlar bir necha bor takrorlangan, hattoki ichki ishlar organlari va prokuratura xodimlari guvohligida ham davom etgan. Ayol tahdid holati bo‘yicha ham ariza yozgan. Biroq hozircha bu murojaat yuzasidan biron-bir harakat amalga oshirilmagan.
Jabrlanuvchining onasi, gumondorga nisbatan Jinoyat kodeksining 118-moddasi 4-qismi (O‘n to‘rt yoshga to‘lmagan shaxsning nomusiga tegish —
15 yildan 20 yilgacha qamoq bilan jazolanadi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Loyiha ma’lum qilishicha, gumondor hozir sudga qadar hibsga olingan va lavozimidan bo‘shatilgan.

В Ташкентской области в изнасиловании 13-летней девочки подозревается сотрудник внутренних дел, сообщил проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz, куда обратилась мать пострадавшей.
«Преступление произошло в конце мая. 13-летняя девочка с подругой гуляли на улице, когда их сосед предложил им сесть в машину к его приятелю и поехать погулять. Девочка хорошо знала соседа и не подумала ничего плохого. Затем подростков увезли на арендованную дачу, где тот самый „приятель“ изнасиловал девочку», — говорится в сообщении.
После случившегося девочка закрылась и стала вести себя отстранённо. Только через неделю дома узнали о случившемся, мама девочки сразу написала заявление в органы внутренних дел. «Экспертизу назначили только через неделю, потом очень долго не говорили результаты», — отметили в Nemolchi.uz.
Свидетели, которые видели, как увозили девочек, а также арендодатель дачи дали показания. Подозреваемым оказался инспектор профилактики, работавший в Яшнабадском районе Ташкенте, по имени Музаффар.
«Моя дочь опознала его перед всеми, а он стоял и смеялся над нами», — рассказала мать девочки.
Со слов матери, подозреваемый и его родственники угрожали ей и её семье. Угрозы повторялись неоднократно и даже при сотрудниках внутренних дел и прокуратуры. Женщина также написала заявление по факту угроз. Пока по этому заявлению не было предпринято никаких действий.
Мать пострадавшей сообщила, что против насильника возбудили уголовное дело по части 4 статьи 118 (изнасилование лица, не достигшего 14 лет) Уголовного кодекса Узбекистана. По этой статье ему может грозить от 15 до 20 лет. Сейчас подозреваемый задержан до суда и уволен с должности, отметили в проекте.