4-iyul kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Xiva tuman sudida sudlanuvchi Shuhrat Abdullayev (1967-yilda Xorazm viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, 2018−2020-yillar mobaynida Urganch shahar hokimi lavozimida ishlagan) ga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha ochiq sud jarayoni tugab, sud hukmi e’lon qilindi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra Shuhrat Abdullayev Jinoyat kodeksining 209-moddasi (mansab soxtakorligi) 2-qismi “a” bandi va 229−4-moddasi (yer berish tartibini buzish) 2-qismi “a”, “b” bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 2 yilga muayyan huquqdan, ya’ni davlat organi, davlat ishtirokidagi tashkilot va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarida mansabdor va moddiy javobgar shaxs lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum qilgan holda 3 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Ushbu qarordan norozi taraflar qonunda belgilangan tartib va muddatda Xorazm viloyat sudining apellyatsiya instansiyasiga shikoyat berish va protest bildirishga haqliligi ma’lum qilindi.

4 июля Хивинский областной суд по уголовным делам вынес приговор бывшему хокиму города Ургенча Хорезмской области Шухрату Абдуллаеву, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
По данным Верховного суда, Шухрат Абдуллаев (1967 года рождения, ранее не судимый) признан виновным по пункту «а» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершённый повторно или опасным рецидивистом) и по пунктам «а», «б» части 2 статьи 229−4 (нарушение порядка предоставления земель, совершённое повторно и повлёкшее выход орошаемых земель из сельскохозяйственного оборота) Уголовного кодекса Узбекистана.
Он приговорён к трём годам лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью, в государственных органах, организациях с государственным участием сроком на два года, отмечается в сообщении.