9-iyul kuni bo‘lib o‘tgan muddatidan ilgari prezidentlik saylovida amaldagi prezident Shavkat Mirziyoyev 87,05 foiz ovoz bilan g‘alaba qozondi. Uning nomzodi O‘zLiDeP tomonidan ko‘rsatilgan va “Milliy tiklanish” partiyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan.
Saylovning dastlabki natijalarini Toshkentda bo‘lib o‘tgan brifingda Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxodjayev ma’lum qildi. U Shavkat Mirziyoyevni saylangan prezident deb e’lon qildi.
Saylov xalqaro me’yor va standartlar, milliy saylov qonunchiligimiz asosida, ochiqlik, oshkoralik, erkinlik va adolat kabi demokratik tamoyillarga to‘la mos holda, ko‘tarinki ruhda o‘tdi, — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan saylovda Shavkat Mirziyoyev 87,73 foiz, 2021-yil 24-oktabrda 80,12 foiz ovoz bilan g‘alaba qozongan edi.
Foto: MSK.
Saylovda 15 million 651 ming 405 nafar saylovchi yoki umumiy 19 million 593 ming 838 nafar saylovchining 79,88 foizi ishtirok etdi. Saylovda eng yuqori faollik Jizzax viloyatida qayd etildi — 85,28 foiz, eng pasti Toshkent shahrida — 72,97%.
Taqqoslash uchun, 30-aprel kuni yangi tahrirda Konstitutsiya bo‘yicha o‘tkazilgan referendumda saylovchilarning 84,5 foizi, 2021-yilgi prezident saylovida — 80,4 foiz, 2016-yilgi prezident saylovida — 87,73 foiz ishtirok etgan.
“Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan nomzodi ko‘rsatilgan Robaxon Maxmudova 4,43 foiz ovoz to‘pladi — unga 693 ming 634 kishi ovoz berdi.
O‘zXDP nomzodi va uning yetakchisi Ulug‘bek Inoyatov 4,2 foiz — 629 ming 116 nafar ovoz to‘pladi.
O‘zbekiston Ekologik partiyasidan nomzod Abdushukur Xamzayev 3,74 foiz — 585 ming 711 kishi ovozini qo‘lga kiritdi.

На досрочных выборах президента, состоявшихся 9 июля, набрав 87,05% голосов, победил действующий президент Шавкат Мирзиёев. Его кандидатура была выдвинута партией УзЛиДеП и поддержана партией «Миллий тикланиш».
Предварительные итоги выборов были объявлены на брифинге в Ташкенте председателем Центральной избирательной комиссии Зайниддином Низамходжаевым.
Он объявил Шавката Мирзиёева, за которого проголосовало 13 миллионов 625 тысяч 55 человек, избранным президентом. За этим последовали продолжительные аплодисменты.
«Выборы прошли на основе международных норм и стандартов и национального избирательного законодательства, в полном соответствии с такими демократическими принципами, как открытость, прозрачность, свобода и справедливость, и в приподнятом настроении», — заявил глава ЦИК.
Напомним, на выборах 4 декабря 2016 года Шавкат Мирзиёев победил с 87,73% голосов, 24 октября 2021 года — 80,12%.
досрочные выборы-2023, шавкат мирзиёев
В выборах приняли участие 15 миллионов 651 тысяча 405 избирателей, или 79,88% от общего количества в 19 миллионов 593 тысяч 838 избирателей. Самая высокая явка была в Джизакской области — 85,28%. Самая низкая — в Ташкенте — 72,97%.
Для сравнения — на референдуме по Конституции в новой редакции 30 апреля явка была 84,5%, на выборах президента 2021 года — 80,4%, на выборах президента 2016 года — 87,73%.
Робахон Махмудова, выдвинутая Социал-демократической партией «Адолат» («Справедливость»), получила 4,43% голосов — за неё проголосовали 693 тысячи 634 человека.
Кандидат от Народно-демократической партии и её лидер Улугбек Иноятов набрал 4,02% голосов — 629 тысяч 116 человек.
Кандидат от Экологической партии Узбекистана Абдушукур Хамзаев набрал 3,74% голосов — 585 тысяч 711 человек.
Количество испорченных бюллетеней составило 0,78%.
Согласно обновлённой по итогам апрельского референдума Конституции, срок полномочий президента теперь составляет семь лет (до этого — пять лет).