Ijtimoiy tarmoqlarda kanaldan o‘tgan quvur ustida o‘tirgan yigit itni suvga uloqtirgani, jonivorni oqim olib ketayotgani aks etgan video tarqaldi.
Yigit jarayonni videoga olgan boshqa bir yigitning ko‘rsatmasi bilan jonivorni suvga uloqtirgan. Orqa fonda uning kulgisini eshitish mumkin. Izohlarda videoning TikTok uchun mo‘ljallangani qayd etilgan.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot kotibi Hayot Shamsutdinovning ma’lum qilishicha, yigitlarning shaxsi aniqlangan, Samarqand viloyati Bulung‘ur tumani IIB tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda. “Natijasi bo‘yicha qonuniy qaror qabul qilinishi ta’minlanadi”, — deyiladi Bosh prokuratura xabarida.
Keyinroq Samarqand viloyati IIB yoshlar O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasi (Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish)da nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etganliklari uchun javobgarlikka tortilgani haqida xabar berdi. Ularga bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravaricha (990 000 so‘m) jarima solindi.

В соцсетях распространилось видео, на котором юноша, сидя на трубе над каналом, сбрасывает в воду собаку, её уносит течением.
Парень бросил животное в воду по команде другого молодого человека, который снимал процесс на видео. Далее за кадром слышится его смех. В комментарии к распространившемуся видео отмечается, что оно предназначалось для TikTok.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов сообщил, что личности парней установлены, ОВД Булунгурского района Самаркандской области проводит следственные действия. «По итогам проверки будет принято законное решение», — отметили в Генпрокуратуре.
Позже в УВД Самаркандской области сообщили, что молодые люди привлечены к ответственности за совершение правонарушения, предусмотренного статьёй 111 (жестокое обращение с животными) Кодекса об административной ответственности Узбекистана. Им назначены штрафы в три базовые расчётные величины (990 тысяч сумов).