Rossiya prezidenti Vladimir Putin avgust oyida Janubiy Afrika Respublikasida bo‘lib o‘tadigan BRIKS sammitida ishtirok etmaydi. Bu haqda Janubiy Afrika prezidenti Siril Ramafos saytida xabar berildi.
“O‘zaro kelishuvga ko‘ra, sammitda Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin ishtirok etmaydi, biroq Rossiya Federatsiyasidan tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov vakil bo‘ladi”, — deyiladi xabarda.
JARga safari Putinning Gaagadagi Xalqaro jinoiy sudi (XJS) mart oyida ukrainalik bolalarni noqonuniy deportatsiya qilishda ayblanib, hibsga olish uchun order berganidan keyingi ilk rasmiy xorijiy tashrifi bo‘lishi mumkin edi.
JAR Rim statuti ishtirokchisi va Putin ushbu mamlakat hududiga kelsa, davlat rasmiylari order asosida hibsga olishga majbur qiluvchi XJT yurisdiksiyasini tan oladi.
So‘nggi bir necha oy ichida JAR Rossiya bilan Putinning sammitdagi ishtiroki formati bo‘yicha muzokaralar olib borishga harakat qilmoqda. Avvalroq mamlakat hukumati Moskvaga Rossiya delegatsiyasiga Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov boshchilik qilishni taklif qilgani, keyin esa rad etilgani ma’lum bo‘lgan edi.
“Biz Rim statuti bilan bog‘langanimizni tushunamiz, lekin biz kimnidir taklif qilib, keyin uni hibsga ololmaymiz”, deya tushuntirdi JAR vitse-prezidenti Pol Mashatile. U agar Putin kelmasa, JAR xursand bo‘lishini qo‘shib o‘tdi.
Iyun oyida Janubiy Afrika prezidenti ham XJSga murojaat qilib, mamlakatga Rossiya Federatsiyasi prezidenti kelgan taqdirda hibsga olinmaslikka ruxsat berishni so‘ragan edi, chunki hibsga olish urush e’lon qilish bilan teng bo‘lardi.
Rim statuti — Xalqaro jinoyat sudini ta’sis etgan xalqaro shartnoma. Sud genotsid, insoniyatga qarshi jinoyatlar, urush jinoyatlari va tajovuz jinoyatlari kabi jinoyatlar bo‘yicha yurisdiksiyaga ega. Shartnoma 123 davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan. O‘zbekiston 2001-yil 28-iyunda Rim statutini imzolagan, biroq uni ratifikatsiya qilmagan.

Президент России Владимир Путин не будет участвовать в саммите БРИКС, который состоится в августе в Южно-Африканской Республике. Об этом сообщается на сайте президента ЮАР Сирила Рамафоса.
«По обоюдному согласию, президент Российской Федерации Владимир Путин не будет участвовать в саммите, но Российская Федерация будет представлена Министром иностранных дел Сергеем Лавровым», — говорится в сообщении.
Поездка в ЮАР могла стать первым официальным зарубежным визитом Путина после того, как Международный уголовный суд (МУС) в Гааге в марте выдал ордер на его арест по обвинению в незаконной депортации украинских детей, пишет BBC.
ЮАР является участницей Римского статута и признает юрисдикцию МУС, что обязывало властей страны в случае прибытия Путина на её территорию задержать его по ордеру.
Последние несколько месяцев ЮАР пыталась договориться с Россией о формате участия Путина в саммите. Ранее стало известно, что правительство страны предложило Москве, чтобы российскую делегацию возглавил глава МИД РФ Сергей Лавров, но тогда получило отказ.
«Мы понимаем, что связаны Римским статутом, но мы не можем пригласить кого-то, а потом его арестовать», — объяснил вице-президент ЮАР Пол Машатиле, добавив, что в ЮАР «будут рады», если Путин не приедет.
Президент ЮАР в июне также обращался в МУС с просьбой разрешить стране не арестовывать президента РФ в случае его приезда, поскольку арест был бы равносилен объявлению войны.
Римский статут — международный договор, учредивший Международный уголовный суд. Суд обладает юрисдикцией в отношении таких преступлений, как геноцид, преступления против человечности, военные преступления и преступление агрессии. Договор ратифицировали 123 страны. Узбекистан подписал Римский статут 28 июня 2001 года, но не ратифицировал его.